Miten tässä tulee käymään?Olen tosiaan hukassa ja mietinj mietin ja mietin.
Näkiät vastatkaa
Tuuliajolla olen
6325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun otat esille suuren paperin ja piirrät siihen ympyrän kehälle tapahtuma tapahtumalta miten olet nyt joutunut tähän tilanteeseen, kuvio selkenee.
Kirjoita sitten aakkosjärjestyksessä luettelo kaikista henkilöistä, jotka voivat tällä hetkellä vaikuttaa tilanteeseen. Kirjoita nimen viereen, millä tavalla he voivat vaikuttaa, jos itse sitä haluavat ja jos myös sinä sitä haluat.
Ota sitten yhteyttä yhteen henkilöön kerrallaan.
Asia ratkeaa.
...jos et halua tehdä niin kuin tässä neuvotaan, en vastaa seurauksista.
"...jos et halua tehdä niin kuin tässä neuvotaan, en vastaa seurauksista."
Ja sittenkö muka vastaat jotenkin seurauksista, kun neuvot asioita päin seiniä ja joku herkkäuskoinen ottaa ne todesta ja hänen asiansa menevät yhä pahemmin solmuun?
Jokainen on itse vastuussa omasta elämästään ja valinnoistaan. Myös siitä, noudattaako jonkun neuvoa vai ei.
"...jos et halua tehdä niin kuin tässä neuvotaan, en vastaa seurauksista."
Miksi sitten uhkailet kuten yllä kun tiedät ettet tiedä toisten asioista mitään?
Yllä oleva sanomasi viestittää, että sinulla olisi asiassa jokin parempi tieto kuin kysyjällä, ja että jättämällä noudattamatta ohjeesi, jotain epämieluisaa tapahtuu.
Et sinä mitään "näe". Jos näkisit, hakisit ensin Skepsikseltä pois 10000€ paranormaalin ilmiön tuottamisesta ja sitten Yhdysvalloista James Randilta miljoonan. --> http://www.skepsis.fi/haaste/
http://www.randi.org/research/
En todellakaan mitään.
Sen sijaan annoin kirjoittajalle koetun ja hyväksi havaitun työvälineen, jolla hän voi järjestellä tapahtumia ja ajatuksiaan niin, että osaa erottaa olennaiset asiat epäolennaisista. Samoin erottaa ne asiat joihin hän itse tai joku muu voi vaikuttaa niistä, joille ei voi mitään.
Jos hän siis vaivautuu itse järjestelmällisesti käsittelemään asiaa kynän ja paperin avulla, tilanne on paras mahdollinen, varsinkin mikäli hän sen jälkeen ottaa myös yhteyttä asioiden ratkeamisessa tarpeellisiin ihmisiin.
Jos hän ei suostu käyttämään omaa järkeään ja harkintaansa, ei ota vastaan apua, jonka muut ihmiset tai yhteiskunta voi tarjota jne. niin en totta vie voi ottaa vastuuta. Antamastani neuvosta otan vastuun. Se on toiminut sadat kerrat aikaisemminkin eikä ole tuottanut vielä koskaan harmia kenellekään.
Myönnän, että et tässä ketjussa puhunut mitään näkemisestä. Olin vain juuri lukenut useamman viestin, jossa pyydettiin jotain "näkijää" "näkemään" jotain jostain tulevasta, ja jotenkin vedin yhtäsuuruusmerkin mielessäni, että tässä on kyse samasta, koska sanoit: "en vastaa seurauksista". Oletin sinun sillä viestittävän, että "näkisit" jotain.
Silti, "en vastaa seurauksista" -tyyppinen retoriikka on mielestäni arveluttavaa, varsinkin näissä yhteyksissä. Ilmeisesti juuri se provosoi minut kirjoittamaan, koska on ihan järkevää, että koettaa konkreettisesti ratkaista ongelmaa itse, vaikkapa esittämälläsi tavalla.