Hurjaa nousrallia viime päivinä raharintamilla !?
Hurjaa
Asakki
3495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Venäjäkin nousi eilen melkein prosentin....
Venäjän nousuun vaikutti mafia. Ne nostaa keinotekoisesti kurssia jotta ihmiset laittaisivat rahaa RTS-pörssiin. Rahat menee kuitenkin suoraan Venäjän mafian pankkitilille.
Suuret venäläiset energiayhtiöt ovat olevinaan pörssiyhtiöitä, vaikka lähes kaikki osakkeet ovat Venäjän valtion hallussa. Pieni siivu osakkeista myydään Lontoon y.m. pörsseissä. Näillä kerätään rahaa länsimaisilta sijoittajilta.
Mielestäni ei ole periaatteessa syytä tukea tällaista käytäntöä. Markkinavoimat on päästettävä irti tai sitten on puhtaasti valtion yhtiöitä.
Piensijoittajat ovat hanakasti sijoittaneet Venäjä-rahastoihin. Suursijoittajat ovat hissukseen vetäneet rahoja pois lähestyvien tuulisten presidentinvaalien ja duuman vaalien vuoksi. Mitä tahansa voi tapahtua. Täytyy muistaa, että Venäjä on Venäjä. Ainakin suomalaiset ymmärtävät mistäon kysymys.