Aikomus olisi opiskella ja tehdä erilaisia sovellelmia.
C# vai Java?
Kummin parempi?
12974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Java. Mutta jos kysyisit, kumpi on parempi? C# vai C , niin ehdottomasti C .
En kyllä edelleenkään tajua mitä vaikeaa C kielessä on aloittelijalle. Aloitin sillä itsekin.
Yleensä neuvot kannattaa perustella, jos osaa. Haluatko yrittää uudestaan?
oli väärä. Miten niin "parempi"??? Java-ohjelmoijalle Java on huomattavasti parempi. C#-ohjelmoijan kannattaa käyttää puolestaan C#:tä, koska se soveltuu siihen paremmin. Todennäköisesti suurin osa C#-ohjelmoijista käyttää juuri C#-kieltä.
Jos olisit lukenut alkuperäisen kysyjän viestin, olisit huomannut, ettei hän ole Java- tai C#-ohjelmoija hyvin suurella todennäköisyydellä. Jos joku siihen päälle sanoo, että Java on parempi vaihtoehto, on ihan kohtuullista kysyä häneltä perusteluja. Eipä niitä sitten kuulunut, joten se siitä neuvosta.
Näissä keskusteluissa sitä saa, mitä pyytää. Kotiläksynä voit muuten miettiä, mitä kieltä Fortran-ohjelmoijat useiten käyttävät. Sulla meni jo tuo C# aika hyvin, että piste siitä.
C on vaikeaa, koska se on todella monimutkainen ohjelmointikieli ja koska sen syntaksi on karmeaa.
Kerro esimerkiksi, miksi seuraavassa ohjelmassa ei koskaan päästä viimeiselle riville.
class Kanta
{
public:
Kanta() {}
virtual void funktio() { /* tee mitä vain */ }
};
class Johdettu : public Kanta
{
public:
Johdettu() {}
virtual void funktio()
{
Kanta:funktio();
/* tee jotain */
}
};
int main()
{
Johdettu j;
j.funktio();
/* tätä riviä ei koskaan suoriteta */
}
(Ne jotka tarvitsevat, saavat vinkin GCC:ltä -Wall optiolla.)
toi Kanta:funktio(); kutsuu ikuisesti itseään koska Kanta on tässä tapauksessa labeli eikä näkyvyysoperaattori
Eipä tuo toiminutkaan väittämälläsi tavalla... kokeile itse. Huomaa myös kantafunktion kutsu, siinä pitää olla 2 kaksoispistettä: Kanta::funktio();
----------------------------------
#include
class Kanta
{
public:
Kanta() {}
virtual void funktio() { /* tee mitä vain */ printf("kanta\n"); }
};
class Johdettu : public Kanta
{
public:
Johdettu() {}
virtual void funktio()
{
Kanta::funktio();
printf("johdettu\n");
/* tee jotain */
}
};
int main()
{
Johdettu j;
j.funktio();
printf("main\n");
/* tätä riviä ei koskaan suoriteta */
}
Väitin, ettei ohjelman suoritus pääse koskaan viimeiselle riville. Ohjelma todellakin toimi niin, mutta nyt rikoit sen... ;)
core dumpilla
Täs taitaa olla monta vuotta ku viimeks oon c jossain käyttäny, mut muistaaksen noi kääntäjät tajuaa myös tava c päälle joka mielestäni helppoo. jote c vaan ku taijot kehittyy nii sit voi ottaa oliot mukaan.
Visual Studiolla on ainakin helppo aloittaa. Minä aloitin Suomi24:n mainoksesta klikkaamalla.
Vähän olen kiinnostunut Javasta ennen kaikkea palvelinohjelmoinnin vuoksi. Ei vielä ole tullut tutustuttua noihin javoihin... Siinä pitäisi ainakin olla nopea, luotettava ja nykyaikainen IDE.
Kolmanneksi vaihtoehdoksi sopii ehkä Delphi.
java sen takia (aloittelijalle) parempi, että
siihen saa ilmaiseksi kaiken tarvittavan ja se toimii ainakin windowsissa, linuxissa ja macosx:ssä eli käytännössä yleisimmissä käyttiksissä.
lisäksi javalle löytyy netistä pilvin pimein kaiken maailman kirjastoja.
eli hae sunilta jdk, sen api dokumentaatio ja lue tutoriaali. idejä on kaksi varteenotettavaa ilmaista
eclipse ja sunin netbeans. sit vaan rupeet harjoittelemaan eli koodaamaan asteittain vaikeampia ohjelmia.