johnson 20, sähköä ulos.

Koneessa 3 keltaista sähköjohtoa. Osaisiko joku kertoa mikä piuhoista on valoille, mikä akun lataukseen ja mihin tarkoitukseen kolmas on?
42724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Omassa 30 hp vm 85 Evinrudessa on kolme johtoa joista tulee 3-9V AC, 8-22V AC ja ns. nolla. Lukemat on tyhjäkäynnillä - ajossa. Näistä millään ei kuuleman mukaan akkua paljoa ladata ilman isoa säätöä. Yleismittarilla saat nuo selville. Normaali kierroksilla ei riitä yty ja täysillä ei paljoa ajella.

Tuolla on linkki Johnsson / Evinruden tyyppimerkintöihin, josta saattaa olla apua.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=1500000000000132&posting=22000000026749591

Äänestä
  • Kaverilla on tuollainen kone ollut uudesta saakka, tosin sähköstartilla. Lisäämällä tasasuuntaajan saadaan akkua ladatuksi niin, ettei koko kesänä ole tarvetta akulle tehdä mitään.

    Äänestä

Terve

Veneessä ei koskaan ole mitään ns. nollaa tai muutakaan maajohtoa. Aina kaikki sähköt ovat kelluvia joka tarkoittaa sitä, että kahden johdon välillä on tietty jännite-ero, esim. 12V.

Mittaa yleismittarilla niistä kolmesta johdosta jännite AC-asennossa, siten että kokeilet vuorollaan mitata aina kahden johdon välistä jännitettä. Kun löydät johtoparin missä jännite on reilusti suurempi kuin 12 volttia, merkitse pari ja toimi seuraavasti:
Nämä kaksi johtoa kytketään regulaattorin (jännitteentasaajan) sisäänmenoihin (osta regulaattori valmiina, esim. joku moottorikelkan tms. on paljon halvempi kuin veneeseen tarkoitettu) ja regun ulostulo tasasuuntaussiltaan (jos tasasuuntaussilta ei kuulu regulaattoriin).

Tässä koko homma kaikessa helppoudessaan. Tasasuuntaussillan ulostulo akkuun oikeinpäin jolloin lataus toimii ja tästä samasta saat sitten DC:tä haluamillesi laitteille.

Äänestä
  • Talorakennuksen sähköistystiedot eivät auta omssikan kanssa.

    OMC:n 20 hevosvoimaisessa koneessa ei ole mitään regulaattoria, koska se on tarpeeton. Homma hoidetaan liittämällä tasasuunnattu sähkö 60-75Ah:n akkuun joka kestää sitä muutaman ampeerin jatkuvaa latausta vuosia ja sitten ostetaan uusi 40 euron akku. Helppoa kuin heinän teko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Koneessa 3 keltaista sähköjohtoa. Osaisiko joku kertoa mikä piuhoista on valoille, mikä akun lataukseen ja mihin tarkoitukseen kolmas on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu