Mitä hevonen osaa jos se on peruskoulutettu? Kun usein ilmoituksissa lukee esim. "3,5-vuotias pv-tamma, peruskoulutettu". Osaako se silloin jo hypätä rataesteitä? (siis pieniä?)
Peruskoulutettu
peruskoulutettu hevonen
1287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yleensä peruskoulutetulla tarkoitetaan hevosta joka:
-Sietää satulan ja ratsastajan selässään ja suitset päässään
-Osaa liikkua kaikissa askellajeissa.
-Taipuu ja asettuu ratsastajan pyyntöjen mukaan.
-On ratsastettu ainakin hiukan sekä maastossa, että kentällä.
-Ymmärtää väistättävät avut (siis ottaa yksittäisiä väistöaskelia, mutta ei tarvitse vielä osata mennä väistöjä)
-On kokeiltu hypätä yksittäisiä esteitä (siis hevosen ei tarvitse vielä selvitä esteradoista)
Peruskoulutetun hevosen vozsi määritellä myös lauseella: Selviää perusmerkin kouluohjelmasta hyväksytysti.
Lehti-ilmoituksissa on valitettavan paljon liioittelua, kuten muissakin mainoksissa. Eli peruskoulutettuna voidaan mainostaa hevosta, joka osaa juuri juuri kantaa satulaa selässään tai vastaavasti hevosta joka on jo kilpaillut helpoissa koululuokissa ja pienissä estekisoissa. Myyjälle soittamalla ja takemmin kyselemällä selviää lisää.
Loppukommenttina vielä sanoisin, että peruskoulutettu 3,5 vuotias ei voi olla vielä kovin valmis ratsu. Ihan jo nuoren ikänsä vuoksi tälläinen hevonen vaati eteenpäin kouluttamista ainakin 5 vuotiaaksi saakka.