Huomenta kaikille!

Syöpäklinikka odottaa taas tänään klo:09:00 ja eikun myrkyt suoneen.Tää valmistautuminen henkisesti on muuten aika rankkaa.Sitten kun ei tiedä,että nytkö se oksentelu alkaa vai meneekö ohi (primpuilla)siis primperan tän uuden nimen antoi 13v likka.Nyt ei muuta kuin päivän jatkot ja silleen.
6729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nopeasti ja pääset eroon koko syövästä

Äänestä

tai teillä muilla ollut syöpäjärjestön luentoja? Meillä oli useita, yksi koski henkistä valmentautumista. Siellä tehtiin ihan harjoituksiakin.
Se menee jotenkin näin: kotona kun on hyvä olla, mieti jotain itsellesi mukavaa asiaa niin kauan että rauhoitut ja tulee rauhallinen ja levollinen olo. Mieti itsellesi jokin "taikasana"
( esim. koiranpentu" ja toistele sitä itseksesi ( vaikka ääneen) samalla kun mietit sitä mukavaa asiaa.
Sitten kun olet menossa ( tai olet hoidossa, tai sen jälkeen), hoe mielessäsi tätä "taikasanaa" ja se sama levollinen olo pitäisi tulla sinulle...

- ymmärsitkö mitä tarkoitin. Ko. menetelmä vaatii harjoitusta, mutta toimii!

Äänestä

On taas yksi kerta vähemmän ja eteempäin menoa. kyllä se siitä! :))

Äänestä
  • No,niin nyt olen kotona jo ja huokaus helpotuksesta.Tänään V....mainen,viimeinen pussi rupesi ihan tosissaan kirvelemään.Onko tämä nyt esi makua tulevasta?Kiitos kannustuksesta ja tuo edellisen ohje taikasanasta,voi varmaan toimia, itsesugestio on jo jonkun aikaa tuntunut olevan jonkin lainen muoti ilmiö.Oletteko katsonut onko se nyt Mtv3 kotimainen sarja Firma,tämä yksi jätkä kuvaa tän ajan henkeä hippimäisellä tyylillään tosi hauskasti.No nyt sit vaan odottamaan,että menenkö nukkumaan vai tuleeko väsymys jälkijunassa,viime tiputuksen jälkeen kävi niin.On muuten jännä jännätä aina et mitenkäs tällä kertaa.Joo sai ajan ja ohjeet sitä PET-kuvausta varten,onko epämiellyttävä vai meneekö muiden kokeiden ohessa?Perkele tänne tuli kylään iso ampiainen ja valitettavasti en ole niin avara mieliseksi ryhtynyt ,että voisin antaa sillekin oman tilan samasta asunnosta...Kesä on alkanut,kutsumattomat alivuokralaiset tunkeutuvat ovista ja ikkunoista sisään.Ei kun päivänjatkot ja tsempit kaikille.

    Äänestä

  • Jenni-74 kirjoitti:

    No,niin nyt olen kotona jo ja huokaus helpotuksesta.Tänään V....mainen,viimeinen pussi rupesi ihan tosissaan kirvelemään.Onko tämä nyt esi makua tulevasta?Kiitos kannustuksesta ja tuo edellisen ohje taikasanasta,voi varmaan toimia, itsesugestio on jo jonkun aikaa tuntunut olevan jonkin lainen muoti ilmiö.Oletteko katsonut onko se nyt Mtv3 kotimainen sarja Firma,tämä yksi jätkä kuvaa tän ajan henkeä hippimäisellä tyylillään tosi hauskasti.No nyt sit vaan odottamaan,että menenkö nukkumaan vai tuleeko väsymys jälkijunassa,viime tiputuksen jälkeen kävi niin.On muuten jännä jännätä aina et mitenkäs tällä kertaa.Joo sai ajan ja ohjeet sitä PET-kuvausta varten,onko epämiellyttävä vai meneekö muiden kokeiden ohessa?Perkele tänne tuli kylään iso ampiainen ja valitettavasti en ole niin avara mieliseksi ryhtynyt ,että voisin antaa sillekin oman tilan samasta asunnosta...Kesä on alkanut,kutsumattomat alivuokralaiset tunkeutuvat ovista ja ikkunoista sisään.Ei kun päivänjatkot ja tsempit kaikille.

    Tyttäreni on ollut jo useammankin kerran. Hänen mielestään yksi helpoimmista jutuista koko taudissa. Senkun pötköttelee rauhassa, ja sitten kuvataan. Vähän samaa siinä Aamulehden jutussakin oli.

    Äänestä

  • Toiveena kirjoitti:

    Tyttäreni on ollut jo useammankin kerran. Hänen mielestään yksi helpoimmista jutuista koko taudissa. Senkun pötköttelee rauhassa, ja sitten kuvataan. Vähän samaa siinä Aamulehden jutussakin oli.

    Tämän taudin kanssa,kun kohtaa ihan uusia juttuja ja kun ei ole aikaisemmin joutunut niin tulee mieleen se ensimmäinen,kun otettiin luuytimestä näyte.Oli mielestäni epämielyttävä koe.No kiva kuulla,ettei ole niin kamalaa kuin mielikuvitus tuottaa.Aurinkoista päivän jatkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenni-74 kirjoitti:

Syöpäklinikka odottaa taas tänään klo:09:00 ja eikun myrkyt suoneen.Tää valmistautuminen henkisesti on muuten aika rankkaa.Sitten kun ei tiedä,että nytkö se oksentelu alkaa vai meneekö ohi (primpuilla)siis primperan tän uuden nimen antoi 13v likka.Nyt ei muuta kuin päivän jatkot ja silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu