Apua, Zilga närkästyi!

nti viini

Missä vika kun Zilgan ylimmät lehdet muuttuneet keltaisiksi tai jo melkein valkoisiksi. Tähän asti kasvanut hyvin suuressa ruukussa, ollut kaunis tumman vihreä. Nyt siirsin ruukun lämpimämpään paikkaan, voiko olla siinä syy vaikka kehotetaan nimenomaan sijoittamaan aurinkoiseen ja lämpimään? Taikka sitten multa, kaipaako lisää happamuutta tms?

Kiitollinen olisin vinkeistä, jotta saan Zilgani taas kuntoon!

4

715

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hätää, aurinko on vaan päässyt polttamaan valoon tottumattomat lehdet. Omista Zilga-taimistani paloivat lähes kaikki lehdet, kun vein ne keinovalosta aurinkoon, enkä ehtinyt suojata harsolla, kun tuli helteet.
      Kyllä ne uusia lehtiä kasvattaa ja ne uudet lehdet sitten kestävätkin valoa, kun ovat valossa kasvaneetkin. Sivuillani kuvia viime kesän sadosta ym.:
      http://www.geocities.com/white_paprika/

      • nti viini

        Vau, tuo sinun viinikasvusto on ihan mieletön! Kateellisena täällä :) No jospa se joskus oisi minunkin pihalla tuommoinen näkymä.

        Onpa hyvä uutinen ettei tarvii pelätä koko kasvin kuukahtavan. Kiitos avusta!


      • kannattaako laittaa

        Kannattaako rypäle istuttaa ulos vai kasvihuoneeseen, on läpinäkyvä Silver Line, polykarbonaattia. Tulee juuri valmiiksi ja siellä ei ole mitään lämmitystä. Kasvaako rypäle niin isoksi, että täyttää koko kasvarin?Aion laittaa tomaatteja ja paprikaa sinne.


      • ulos...
        kannattaako laittaa kirjoitti:

        Kannattaako rypäle istuttaa ulos vai kasvihuoneeseen, on läpinäkyvä Silver Line, polykarbonaattia. Tulee juuri valmiiksi ja siellä ei ole mitään lämmitystä. Kasvaako rypäle niin isoksi, että täyttää koko kasvarin?Aion laittaa tomaatteja ja paprikaa sinne.

        ja lenkille, eli ulkona suojaisassa ja aurinkoisessa paikassa viinirypäle menestyy etelärannikkoseudulla. Köynnös kasvaa pituutta melkoisesti, ellei leikkaamalla pidä kurissa. Kasvihuone saattaa käydä ahtaaksi. Huomattava myös, että rypäleet tulevat uuteen kasvuun, joten kun saa hyvin versomaan tulee enemmän rypäleitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2249
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      930
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      879
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe