Olisin kysynyt muiltakin, että mikä oli teillä sikiön niskaturvotuksen mitta (noin viikolla 11-13)? Yläraja on kaiketi 2,6mm luokkaa. Mulla oli 1,1mm. Yllätyin, että se oli noin pieni... Mutta todella hyvä niin! :)
Myös mielenkiinnosta olisin kysynyt, että jos mitta on ollut ylärajoilla, niin oletteko lähteneet jatkotutkimuksiin?
Myös mielenkiinnosta olisin kysynyt, että jos mitta on ollut ylärajoilla, niin oletteko lähteneet jatkotutkimuksiin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan normaali mullakin :)
Eli viikolla 13 mitta oli 1,1 mm. Jos olisi ollut rajoilla, en kuitenkaan olisi tutkimuksiin lähtenyt. en olisi itse aborttiin pystynyt henkisesti. Varmaan kuitenkin 4D ultraa olisin harkinnut. Noissa testeissä kun on aina ne keskenmenon riskit olemassa.
Kävin myös 12 2 ja turvotus oli 1,1mm mutta papreissa luki sitten että 1,0mm. Jäi vähän höh olo kun sanoi minulle että 1,1 mm. No tietenkään tuo ei haittaa, kaikkihan on hyvin =)
Meillä rv 12 3 tasan 1mm. Aivan nimellinen määrä.
viikolla 13 0 0.7mm