Kävi siinä tuuri!

Kävin eilen koulumme ns. "kaatikselta", jossa on kaikkea roinaa remonttia varten. Sinne saa viedä tavaraa ja etsiä itselleen hyödyllisiä tavaroita. Kun pengoin vähän kaikkea, löysin pahvilaatikosta semmoisen n. 40l akvaarion lamppuine suodattimineen. Oli täysin ehjä, ja mukana oli kalahaavi.

Oli se kyllä hyvä juttu, kun menin tuonne! Sain ehjän akvaarion ilmaiseksi.
3373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sait ehjän vara-akvaarion/poikas-akvaarion/karanteeniakvaarion ilmaiseksi. Ei kai kukaan oikeasti enää pidä noin pientä purkkia varsinaisena akvaariona?

Tulee mieleen se bochin tai jonkun mainos jossa oli pesty pesukoneessa pikkuinen pyöreä astia ja tytöllä kädessään vesipussissa melko iso kultakala. Tosi "hieno" mainos, luulis mainostajan ja mainostoimiston ymmärtävän sen verran että kultakala on suureksi kasvava vaativa parvikala. Ja että useissa maissa vastaavassa astiassa ei ole laillista pitää kaloja.

Äänestä

Poikasakvaarioksi tuo hyvä.
Kyllä sulla kävi hyvä tuuri.
Onkohan kaikki laitteet kunnossa ? Joko olet kokeillut ? Entä silikonit, pitäiskö uusia, pitääkö vettä ?
On kyllä hölmöä heittää pois ehjä akvaario, jos se ihan moitteeton on. Mutta voishan se olla vaikka terraariona jollekin pienelle, vaikka hämpylle ..? Hui :)

Äänestä
  • Vettä pitää sisällään, kun kokeilimme hetki sitten. Kaikki toimii, suodatinta kokeilimme lavuaarissa. (: Täytynee varmaan huomenna alkaa sisustelemaan akvaariota, kun muutama miljoonakala on saamassa poikasia, enkä halua niiden joutuvan muiden kalojen aamupaloiksi. Muuten voisin varmaan sinne jonkun pienen asukin ostaa. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akkkva kirjoitti:

Kävin eilen koulumme ns. "kaatikselta", jossa on kaikkea roinaa remonttia varten. Sinne saa viedä tavaraa ja etsiä itselleen hyödyllisiä tavaroita. Kun pengoin vähän kaikkea, löysin pahvilaatikosta semmoisen n. 40l akvaarion lamppuine suodattimineen. Oli täysin ehjä, ja mukana oli kalahaavi.

Oli se kyllä hyvä juttu, kun menin tuonne! Sain ehjän akvaarion ilmaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu