Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Klamydia vessanpyntystä?

Poikaystäväni väittää kiven kovaa, että klamydian voi saada vessanpyntyn reunoilta. Minä taasen olen melko varma että asia ei näin ole. Mitä mieltä muut ovat asiasta?
121980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

No se varmaan pettää sua minkä ehtii ja toi on se kätsy standardi-hätävale.

No eipä nyt mikään sukupuolitauti ihan "tuosta vain" eli wc-pöntöstä tartu.

Äänestä
  • Klamydia tarttuu eritteiden välityksellä eli sukupuoli yhdynnässä,suu seksissä jne..Miehesi ei taida olla kovinkaan tietoinen näistä asioista:(.

    Äänestä

  • Wc-pöntöstä!! kirjoitti:

    Klamydia tarttuu eritteiden välityksellä eli sukupuoli yhdynnässä,suu seksissä jne..Miehesi ei taida olla kovinkaan tietoinen näistä asioista:(.

    wc- istuimessahan on tartuntavaara... jos poikaystäväsi on epänormaalissa kanssakäymisessä wc-istuimen kanssa ( yleisissä wc:ssä) on se mahdollista mutta ei kyllä todennäköistä... klamydia on voinnut olla hänellä oireettomana jo pitkään, tai sitten on pettänyt sua...

    Äänestä

Jos joku hieroo klamydiavittua oikein kunnolla pytyn reunaan ja sinä senjälkeen hierot omaasi samaan paikkaan huolella,niin onhan siinä jonkinlaisia mahkuja saada tartunta.

Äänestä

KYLLÄ se voi saada vessasta tai saunasta!

Itselläni on iso kalu, 21 cm ja velttonakin se roikkuu niin alhaalla, että esim. saunassa on varottava, ettei sen pää makaa lauteella. Sama juttu on vessassakin. Kun istuu tai nousee pytylle niin hepin pää hipaisee helposti WC-renkaan reunaan ja ellei sitä ohjaa kädellä istuessa, se koskee pytyn reunaan, siis siihen etureunaan noin 10 cm alempana!

Jos saunassa tai vessassa on juuri aiemmin käynyt kaveri jolla on SP -tauti ja se on tiputellut vuotojaan siihen kohtaan, SP-taudeissahan yleensä kalu rähmii ja vuotaa limaista vuotoa, niin hepin pään ja virtsaputken suun osuessa ko. kohtaan voit todellakin saada taudin.

Itse sain kerran jonkin pöpön juuri tällä tavoin vessan kannesta. Sikamaisesti kusevat miehet tiputtelevat roiskeitaan mihin sattuu ja eivät nosta kantta ylös. Aina ei tule pyyhittyä sitä kantta ja kerran sitten pytylle istuessani kalu viisti reunaa ikävin seurauksin. Siitä alkaen olen ollut melkoisen huolellinen. Samaten pikkupojalleni olen sanonut, ettei pissatessa kikkelin pää saa koskea pytyn reunaan, koska mieten jäljiltä ne on esim. huoltoasemien vessoissa aina märkiä ja kusisia! Vessan pytyn reunushan on juuri niin korkea, että pikkumiehen pili ylettyy siihen reunalle...

Lääkäri sanoi minulle ETTEI vessasta VOI saada tautia, JOS siellä on YKSIN!

Tämän kerrottuani miehen käsitys asiasta muuttui melkoisesti!

Siis kyllä sen voi saada jos on isokaluinen lerppakulli, toki nysäkin voi seisoessaan puolivelttona tehdä samanlaisen kontaminaation.

Äänestä
  • Virtsan välityksellä ei tartu mikään sukupuolitauti korjaa tietoni ja laitapa linkki faktaan jos olen väärässä kitooooos!

    Äänestä

  • tietoasulle kirjoitti:

    Virtsan välityksellä ei tartu mikään sukupuolitauti korjaa tietoni ja laitapa linkki faktaan jos olen väärässä kitooooos!

    >SP-taudeissahan yleensä kalu rähmii ja vuotaa limaista vuotoa

    Äänestä

  • tietoasulle kirjoitti:

    Virtsan välityksellä ei tartu mikään sukupuolitauti korjaa tietoni ja laitapa linkki faktaan jos olen väärässä kitooooos!

    "Virtsan välityksellä ei tartu mikään sukupuolitauti"

    Keskivirtsanäytteestä kuitenkin ne testataan...

    Äänestä

  • tietoasulle kirjoitti:

    Virtsan välityksellä ei tartu mikään sukupuolitauti korjaa tietoni ja laitapa linkki faktaan jos olen väärässä kitooooos!

    http://www.hi.helsinki.fi/virus/ctr.html

    Klamydia testataan juuri virtsakokeesta. Tippuri testataan miehillä joskus laittamalla pumpulipuikko virtsaputkeen.

    Eihän tauteja testattaisi virtsasta, jos niitä bakteereita tai viruksia ei olisi siinä.

    sukupuolitaudit eivät tartu pelkästään yhdynnässä, vaan myös koskettelussa. Siksihän klamydiankin voi saada silmään, kuten myös herpeksen.

    Äänestä

  • Tri Outolempi kirjoitti:

    "Virtsan välityksellä ei tartu mikään sukupuolitauti"

    Keskivirtsanäytteestä kuitenkin ne testataan...

    Ei vaan ensivirtsa. Virtsaputken bakteerejahan sillä kokeella metsästetään eikä virtsan. Eli mukin pohjalle sentti pari ensivirtsaa ilman pesuja, liika virtsamäärä "laimentaa" näytteen.

    Äänestä

Niin että ei todellakaan voi.

Äänestä

Herpeshän elää lasin suussakin ainakin puoli tuntia eli ei kannata juoda samasta lasista toisten ihmisten kanssa. Samoin jos herpesoireinen henkilö on pissannut vessan istuimelle ja siihen istuu uusi henkilö ja limakalvo tai ihon rikkinäinen kohta osuu herpes-viruksiin voi saada tartunnan.

Bakteerithan voivat mennä itiö-muotoihin, joka kestää hyvin kylmää, kuumaa ja säteilytystä eli kaiketi klamydia-bakteerikin voi tehdä näin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katinka kirjoitti:

Poikaystäväni väittää kiven kovaa, että klamydian voi saada vessanpyntyn reunoilta. Minä taasen olen melko varma että asia ei näin ole. Mitä mieltä muut ovat asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu