Friisiläiset

Friisi

Heissan!
Haluaisin tietoja friisiläisistä mahdollisimman paljon. Jos sinulla on friisiläinen, niin milloin sen hankit, miten? Ulkomailta vai ihan suomesta ja jos ulkomailta, kenen avustuksella vai yksinkö? Paljon maksoi? käyttäytyminen?

Kiitos jo etukäteen.

5

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Friiiisiiii

      Minulla on friisiläinen, jonka hankin ulkomailta Saksasta.
      Itse hevonen maksoi 12.000 (oli halvimmasta pääästä) ja tuohon tuli lisäksi vielä 700€ tuontikulut.
      Kannattaa aina jokun asiantuteva ihminen tulla mukaan hakemaan hevonen ulkomailta.
      Friisuni on todella kiltti käytöksinen.

      Kannattaa kuitenkin muistaa, että friisiläiset eivät ole halpoja hevosia. Suomestakaan niitä ei saa alle 10 000€.
      Jos friisin olet hankkimassa, mieti olisiko sittenkin parempi hankkia jokin PV, koska ne ovat tuplasti halvempia.

      Mutta jos olet jo aikuinen ja käyt töissä ja olet säästänyt rahaa yli 10 000€ niin mikäs siinä sitten.

      • friisi

        En aivan vielä ole friisiläistä hankkimassa, mutta tarkoitus olisi, kunhan saan opiskelut käytyä (tarkoitus päästä eläinlääkäriksi ja siihen menee aikaa vielä)

        Hinnalla ei juurikaan ole mitään merkitystä tässä ostossa (paitsi tietysti jos se ylittää 20 000 euron), joten on hyvä tietää, että friisiläisiä lähtee myös 10 000 eurolla.

        Onko sinulla mahdollisesti kuvia friisiläisestäsi? Oliko ihan varsa vai jo vanhempikin, ori, tamma vaiko ruuna?


      • friisi kirjoitti:

        En aivan vielä ole friisiläistä hankkimassa, mutta tarkoitus olisi, kunhan saan opiskelut käytyä (tarkoitus päästä eläinlääkäriksi ja siihen menee aikaa vielä)

        Hinnalla ei juurikaan ole mitään merkitystä tässä ostossa (paitsi tietysti jos se ylittää 20 000 euron), joten on hyvä tietää, että friisiläisiä lähtee myös 10 000 eurolla.

        Onko sinulla mahdollisesti kuvia friisiläisestäsi? Oliko ihan varsa vai jo vanhempikin, ori, tamma vaiko ruuna?

        Moikka! Mä ratsastan mailman ihaninta friisiläistä. Jos kiinnostaa niin kuvia on: http://irc-galleria.net/archive.php?nick=pikku-kreikka&album_id=741380


      • friisi

      • friisi kirjoitti:

        Tulin ehkä maailman kateellisimmaksi ihmiseksi juuri.
        Minkäslainen on ratsastaa? Ja muutenkin luonteeltaan. Onko oma jne?

        Tosi kiva ja reipas. Mutta viellä vähän raskas ratsastaa. Tosi kiltti ja symbaattinen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      147
      2896
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      98
      1848
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1799
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1349
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1233
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe