Friisiläiset

Friisi

Heissan!
Haluaisin tietoja friisiläisistä mahdollisimman paljon. Jos sinulla on friisiläinen, niin milloin sen hankit, miten? Ulkomailta vai ihan suomesta ja jos ulkomailta, kenen avustuksella vai yksinkö? Paljon maksoi? käyttäytyminen?

Kiitos jo etukäteen.

5

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Friiiisiiii

      Minulla on friisiläinen, jonka hankin ulkomailta Saksasta.
      Itse hevonen maksoi 12.000 (oli halvimmasta pääästä) ja tuohon tuli lisäksi vielä 700€ tuontikulut.
      Kannattaa aina jokun asiantuteva ihminen tulla mukaan hakemaan hevonen ulkomailta.
      Friisuni on todella kiltti käytöksinen.

      Kannattaa kuitenkin muistaa, että friisiläiset eivät ole halpoja hevosia. Suomestakaan niitä ei saa alle 10 000€.
      Jos friisin olet hankkimassa, mieti olisiko sittenkin parempi hankkia jokin PV, koska ne ovat tuplasti halvempia.

      Mutta jos olet jo aikuinen ja käyt töissä ja olet säästänyt rahaa yli 10 000€ niin mikäs siinä sitten.

      • friisi

        En aivan vielä ole friisiläistä hankkimassa, mutta tarkoitus olisi, kunhan saan opiskelut käytyä (tarkoitus päästä eläinlääkäriksi ja siihen menee aikaa vielä)

        Hinnalla ei juurikaan ole mitään merkitystä tässä ostossa (paitsi tietysti jos se ylittää 20 000 euron), joten on hyvä tietää, että friisiläisiä lähtee myös 10 000 eurolla.

        Onko sinulla mahdollisesti kuvia friisiläisestäsi? Oliko ihan varsa vai jo vanhempikin, ori, tamma vaiko ruuna?


      • friisi kirjoitti:

        En aivan vielä ole friisiläistä hankkimassa, mutta tarkoitus olisi, kunhan saan opiskelut käytyä (tarkoitus päästä eläinlääkäriksi ja siihen menee aikaa vielä)

        Hinnalla ei juurikaan ole mitään merkitystä tässä ostossa (paitsi tietysti jos se ylittää 20 000 euron), joten on hyvä tietää, että friisiläisiä lähtee myös 10 000 eurolla.

        Onko sinulla mahdollisesti kuvia friisiläisestäsi? Oliko ihan varsa vai jo vanhempikin, ori, tamma vaiko ruuna?

        Moikka! Mä ratsastan mailman ihaninta friisiläistä. Jos kiinnostaa niin kuvia on: http://irc-galleria.net/archive.php?nick=pikku-kreikka&album_id=741380


      • friisi

      • friisi kirjoitti:

        Tulin ehkä maailman kateellisimmaksi ihmiseksi juuri.
        Minkäslainen on ratsastaa? Ja muutenkin luonteeltaan. Onko oma jne?

        Tosi kiva ja reipas. Mutta viellä vähän raskas ratsastaa. Tosi kiltti ja symbaattinen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      656
      9002
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3496
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      465
      2417
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      133
      1442
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      36
      1432
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1325
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1282
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1177
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1117
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      74
      1036
    Aihe