Seitsemäs sinetti ja Mansikkapaikka

Kuinka moni on nähnyt nämä ruotsalaisen elokuvan klassikot?

Nämä kaksi samoihin aikoihin valmistunutta Ingmar Bergmanin ohjaamaa elokuvaa onnistuvat kertomaan yksinkertaisin keinoin jotain hyvin syvällistä elämästä.

Nämä elokuvat ovat kuviltaan ja asetelmiltaan puhtaita. Silti päähenkilöiden sisällä myllertävät erilaiset tunteet mm. kuolemanläheisyydestä.

Jos vertaa vaikka tuolloiseen suomalaiseen elokuvaan näitä kahta, niin huomaa Ruotsin elokuvan olleen tuolloin valovuosien päässä naapuristaan. Tekniikasta ei pitäisi olla kiinni, sillä visuaalisesti nämä Bergmanin elokuvat ovat hyvin selkeitä. Tosin, Bergmanin tapaisia mestareita ei välttämättä joka maahan synny.

Vielä tänäkin päivänä nämä kaksi elokuvaa onnistuvat menemään katsojan sisälle ja pysymään siellä pitkään.

Mitä mieltä te muut olette näistä elokuvista?

9

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • döden..

      -olen nähnyt,ja varsinkin Seitsemäs Sinetti on aivan maaginen elokuva,outo monitasoinen mustavalkoinen mestariteos.Tulee mieleen se kuuluisa suomalaisen taiteilijan maalaus,missä ihmiset rakentavat hirsitaloa,ja siellä rakentajien joukossa taka-alalla on mukana myös kuolema luurankohahmossaan.Mutta en kyl väittäisi,et Ruotsin elokuva oli tuolloin valovuosia edellä suomalaista elokuvaa,ainoastaan Bergman oli.Täälläkin tehtiin muutamia hienoja elokuvia samoihin aikoihin,mm. Elokuu jne.

      • Per-Fe-Cto

        Niin, niin Kassila-parkahan yritti kovasti olla suomen Bergman, mutta kun rahkeet, kyvyt ja etenkin käsikirjoitustaito eivät riittäneet niin ura hölähtikin näihin kiusallisiin Nataliaan, Aatamin-pukuun, Meiltähän tämä käy- filkkaan ja muihin, joissa taso tippui älyttömästi.

        Kassilan vahvuus oli hyvä alkuperäistarina. Sitten kun sille nousi kusi hattuun ja se luuli olevansa Mika Waltari ja kirjoitti itse käsiksen Votkaa, Komisario Palmu- leffaan niin senjälkeinen Kassilointi olikin huonon elokuvan historiaa.

        Bergmanilla sen sijaan on herkkä tyylitaju toimivaan käsikseen ja osaa itsekin kirjoittaa hemmetin hyvin (mm. Laterna magica), joten paskoja käsiksiä Bergman ei ole paljoa tehnyt.

        Puhutaan aina Lubitchin kosketuksesta, mutta kyllä Bergmanin leffoissa on aina se Bergmanin kosketus. Samalla tapaa kuin Jean Renoirilla.


      • ...loistava ohjaaja
        Per-Fe-Cto kirjoitti:

        Niin, niin Kassila-parkahan yritti kovasti olla suomen Bergman, mutta kun rahkeet, kyvyt ja etenkin käsikirjoitustaito eivät riittäneet niin ura hölähtikin näihin kiusallisiin Nataliaan, Aatamin-pukuun, Meiltähän tämä käy- filkkaan ja muihin, joissa taso tippui älyttömästi.

        Kassilan vahvuus oli hyvä alkuperäistarina. Sitten kun sille nousi kusi hattuun ja se luuli olevansa Mika Waltari ja kirjoitti itse käsiksen Votkaa, Komisario Palmu- leffaan niin senjälkeinen Kassilointi olikin huonon elokuvan historiaa.

        Bergmanilla sen sijaan on herkkä tyylitaju toimivaan käsikseen ja osaa itsekin kirjoittaa hemmetin hyvin (mm. Laterna magica), joten paskoja käsiksiä Bergman ei ole paljoa tehnyt.

        Puhutaan aina Lubitchin kosketuksesta, mutta kyllä Bergmanin leffoissa on aina se Bergmanin kosketus. Samalla tapaa kuin Jean Renoirilla.

        Kyllä Kassila onnistui käsikirjoittajana yhtä hyvin kuin Bergman. Muun muassa Lasisydän on elokuva Kassilano masta alkuperäisideasta. Ja elokuva on yksi Suomen parhaimpia. Muita loistavia Kassila elokuvia: "Elokuu", "Tulipunainen kyyhkynen", "Palmut", "Tyttö kuunsillalta", "Päämaja".

        Toki 70-alun komediat eivät mitään elokuvataidetta ole ja tuskin ovat sellaisiksi tarkoitettukaan.

        Luulen että se on enemmän säkästä kuin taidosta kiinni, kun Kassila ei päässyt samanlaiseen kansainväliseen menestykseen kuin Bergman.

        "...Sitten kun sille nousi kusi hattuun ja se luuli olevansa Mika Waltari ja kirjoitti itse käsiksen Votkaa, Komisario Palmu- leffaan niin senjälkeinen Kassilointi olikin huonon elokuvan historiaa". Tuskimpa nyt sintään:)


    • Max T W

      Juu tulihan tuo seitsemäs sinetti ostettua DVD:nä ja edelleenhän se on hieno leffa. Muistan nähneeni ensimmäisen kerran töllöttimestä joskus aika nuorena. Puuta sahaava kuolema oli pirun pelottava silloin.

      Fanny ja Alexander on kuitenkin Bergman-elokuvista ehdoton suosikkini.

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Ingmar Bergmanin parhaita

    • The Wolf

      Kumpikin saa minulta ehdottomasti 10 pistettä ja papukaijamerkin, mutta Fanny & Alexander on silti minulle se paras Bergman-leffa. Etsittäessä kaikkien aikojen parasta ohjaajaa, Bergman sijoittuu minun listoillani hyvin korkealle.

    • Marienhof

      noista vain Mansikkapaikan ja se oli ihan hyvä elokuva. Minustakin Fanny ja Alexander on Ingmar Bergmanin paras elokuva, siis niistä mitä olen katsonut.

    • Carsten05

      Ne ovat kaksi mestariteosta. Harva ohjaaja on uskaltanut mennä niin lähelle perimmäisiä kysymyksiä ja samalla tehdä se niin kauniilla ja lyyrisellä tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4967
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4346
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1711
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe