junayhteydet?

Mistä saan selville Brysselin ja Frankfurtin väliset junayhteydet. Olen heinäkuussa menossa Brysseliin ja edullisin vaihtoehto on lentää Ryanairilla Frankfurtiin ja mennä sitten junalla Brysseliin, ellei junaliput ole kovin kalliita. Samalla näkis vähän maulimmooo!

4

1372

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Frankfurt-Hahnin lentokenttä jonne Ryanairin koneet laskeutuvat ei olekaan kovin lähellä Frankfurtia, mutta Brysselin matkan kannalta sopii se erinomaisesti.
      Hahnista on suoria bussiyhteyksiä mm. Mainziin, Kölniin ja Luxemburgiin, näitä voi käyttää hyväksi.
      Esimerkiksi näin:
      Bussilla Kölniin /lähdöt katso http://www.bohr-omnibusse.de/AirportHahnFahrplan/busfahrplanKoeln.htm
      sitten junalla. Junaaikataulut Köln - Brysseli (luettelen vain suorat yhteydet):
      07:14 - 09:38, 08:44 - 11:01, 10:14 - 12:38, 12:14 - 14:38, 14:44 - 17:01, 15:14 - 17:38, 17:14 - 19:38, 18:14 - 20:38, 19:44 - 22:01.
      Junalipun (ICE/Thalys) normaalihinta on noin 40 euroa, mutta tämän sivuston kautta http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en voi tilata postitse Suomeen myös erikoishitaiset liput (kaikenikäisille) alk. 19 euroa.

      Toinen (ehkä parempi) vaihtoehto on bussi Hahnin kentältä Luxemburgiin (aikataulut: http://www.easybycoach.com/hahn.htm ) ja sieltä myös InterCity:lla eteenpäin. Matka-aika junalla alle 3 tuntia, lähdöt vähintään tunnin välein (ei yöllä).

      • Kiitos, Sinulle ystävällinen ihminen kun kerroit noin seikkaperäisesti. Yllätyn aina välillä ihmisten ystävällisyydestä.


      • tuisku

        Osaisitko vielä kertoa,millaiset ovat Brysselin ja Cologne/Bonn-lentokentän väliset junayhteydet.
        Onko suoria yhteyksiä vai pitääkö mennä esim.Kölnin kaupungin kautta ja jatkaa matkaa sieltä esim. jollakin lentokenttäbussilla?

        Brysselistä parhaat junayhteydet lähtevät ilmeisesti Brussels-Noord-asemalta?


      • eu01
        tuisku kirjoitti:

        Osaisitko vielä kertoa,millaiset ovat Brysselin ja Cologne/Bonn-lentokentän väliset junayhteydet.
        Onko suoria yhteyksiä vai pitääkö mennä esim.Kölnin kaupungin kautta ja jatkaa matkaa sieltä esim. jollakin lentokenttäbussilla?

        Brysselistä parhaat junayhteydet lähtevät ilmeisesti Brussels-Noord-asemalta?

        Brysselistä Kölniin yhteydet ovat erinomaisia. ICE luotijunan ajo-aika on reilut 2 tuntia (suorat yhteydet), kulkevat 1-2 t. välein, esim.:
        ICE 11
        Bruxelles-Midi 6:59
        Bruxelles-Nord 7:04/7:06
        Liege-Guillemins 7:50/7:52
        Aachen Hbf 8:36/8:39
        Köln Hbf 9:15

        ja hyvä viesti kannaltasi on sekin, että voit myös jatkaa seuraavalla junalla suoraan lentoterminaaliin (uusi rautatieasema paikallisille ja kaukojunille). Edellä mainitussa tapauksessa jatkaisit näin:
        Köln Hbf 09:38 Regional-Express
        Köln/Bonn Flughafen 09:49

        Matkalipun hinta (internetin kautta ostettuna lentoasemaan asti, katso http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en ) on 33 - 42 EUR.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1248
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      985
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      957
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      75
      653
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      417
    9. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      409
    Aihe