junayhteydet?

Mistä saan selville Brysselin ja Frankfurtin väliset junayhteydet. Olen heinäkuussa menossa Brysseliin ja edullisin vaihtoehto on lentää Ryanairilla Frankfurtiin ja mennä sitten junalla Brysseliin, ellei junaliput ole kovin kalliita. Samalla näkis vähän maulimmooo!

4

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Frankfurt-Hahnin lentokenttä jonne Ryanairin koneet laskeutuvat ei olekaan kovin lähellä Frankfurtia, mutta Brysselin matkan kannalta sopii se erinomaisesti.
      Hahnista on suoria bussiyhteyksiä mm. Mainziin, Kölniin ja Luxemburgiin, näitä voi käyttää hyväksi.
      Esimerkiksi näin:
      Bussilla Kölniin /lähdöt katso http://www.bohr-omnibusse.de/AirportHahnFahrplan/busfahrplanKoeln.htm
      sitten junalla. Junaaikataulut Köln - Brysseli (luettelen vain suorat yhteydet):
      07:14 - 09:38, 08:44 - 11:01, 10:14 - 12:38, 12:14 - 14:38, 14:44 - 17:01, 15:14 - 17:38, 17:14 - 19:38, 18:14 - 20:38, 19:44 - 22:01.
      Junalipun (ICE/Thalys) normaalihinta on noin 40 euroa, mutta tämän sivuston kautta http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en voi tilata postitse Suomeen myös erikoishitaiset liput (kaikenikäisille) alk. 19 euroa.

      Toinen (ehkä parempi) vaihtoehto on bussi Hahnin kentältä Luxemburgiin (aikataulut: http://www.easybycoach.com/hahn.htm ) ja sieltä myös InterCity:lla eteenpäin. Matka-aika junalla alle 3 tuntia, lähdöt vähintään tunnin välein (ei yöllä).

      • Kiitos, Sinulle ystävällinen ihminen kun kerroit noin seikkaperäisesti. Yllätyn aina välillä ihmisten ystävällisyydestä.


      • tuisku

        Osaisitko vielä kertoa,millaiset ovat Brysselin ja Cologne/Bonn-lentokentän väliset junayhteydet.
        Onko suoria yhteyksiä vai pitääkö mennä esim.Kölnin kaupungin kautta ja jatkaa matkaa sieltä esim. jollakin lentokenttäbussilla?

        Brysselistä parhaat junayhteydet lähtevät ilmeisesti Brussels-Noord-asemalta?


      • eu01
        tuisku kirjoitti:

        Osaisitko vielä kertoa,millaiset ovat Brysselin ja Cologne/Bonn-lentokentän väliset junayhteydet.
        Onko suoria yhteyksiä vai pitääkö mennä esim.Kölnin kaupungin kautta ja jatkaa matkaa sieltä esim. jollakin lentokenttäbussilla?

        Brysselistä parhaat junayhteydet lähtevät ilmeisesti Brussels-Noord-asemalta?

        Brysselistä Kölniin yhteydet ovat erinomaisia. ICE luotijunan ajo-aika on reilut 2 tuntia (suorat yhteydet), kulkevat 1-2 t. välein, esim.:
        ICE 11
        Bruxelles-Midi 6:59
        Bruxelles-Nord 7:04/7:06
        Liege-Guillemins 7:50/7:52
        Aachen Hbf 8:36/8:39
        Köln Hbf 9:15

        ja hyvä viesti kannaltasi on sekin, että voit myös jatkaa seuraavalla junalla suoraan lentoterminaaliin (uusi rautatieasema paikallisille ja kaukojunille). Edellä mainitussa tapauksessa jatkaisit näin:
        Köln Hbf 09:38 Regional-Express
        Köln/Bonn Flughafen 09:49

        Matkalipun hinta (internetin kautta ostettuna lentoasemaan asti, katso http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en ) on 33 - 42 EUR.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      133
      4497
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3233
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      237
      2952
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      43
      2532
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1764
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1555
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1526
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      15
      1418
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      22
      1411
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1291
    Aihe