Teen aikani kuluksi sivuja XHTML:llä tulostelen sitä PHP-scripteillä joka hakee sisältöä tietokannasta.
"Ongelmaksi" on muodostunu XHTML:ssä käytettävä lainausmerkki. Joten voiko lainausmerkin sijasta huoletta käyttää heittomerkkiä?
Näin PHP koodi pysyisi selvempänä, kun ei tartte tehdä vippas konsteja " tulostamiseksi.
lainaus vaiko heittomerkki?
6
668
Vastaukset 6
- teuro
- Yter2
Tiedän tuon, mutta mielestäni tuo ei ole kovin selkeetä. Täytyy kait sit tehdä tuollee tai EOF taval.
yks olis myös
echo ''. $linkin_nimi .'';
Mutta mielestäni tuo on vielä sekavempaa. Olispa PHP:ssä joku muu merkki millä aloittaa tulostuksen niin ei tarttis kikkail.
Heittomerkkien käyttö attribuuttien arvojen ympärillä on kyllä täysin sallittua, mutta muistaakseni joillakin antiikin ajan selaimilla oli ongelmia kyseisten merkkien kanssa. Yritin googlettaa tarkempia tietoja näistä selaimista, mutta en löytänyt mitään nimiä tai versionumeroita. Ilmeisesti ongelma ei ole erityisen merkittävä enää nykyään.
Toinen vaihtoehto olisi käyttää PHP:n printf-funktiota:
printf('%s', $linkin_url, $linkin_nimi);- Yter2
Kiitoksia käytelläämpäs sitten huoletta heitto ja lainausmerkkejä sekasin.
Täytyypä illemmalla tutustua tarkemmin tuohon printf-functioon, mut sekin näin ensalkuun vaikuttaa aika sekavalta kun %s voi tulostaa ihan mitä tahansa.
- ...
Itse teen näin jos on enimmäkseen html:ää
eli laitetaan html raakana ja php:llä vaan printataan itse sisältö siellä välissä.
Esim:- toimivat
...hommat:
echo "linkki";
echo "linkki";
vältä '' merkkejä koska niiden sisältä ei muuttujia parsita esim:
$juttu = "hyvä juttu";
echo "$juttu"; = tulostaa hyvä juttu
echo '$juttu'; = tulostaa $juttu
summarum: " = parempi, ' = huonompi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.642040Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt321614- 991102
- 45850
- 87793
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.23692- 29640
- 34563
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56548Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,122528