Uusimmassa Päivämiehessä oli Valkealan suviseuroita juttua. Näissä suviseuroissa ei myydä tupakkia joka on mun mielestä Pyhän Hengen mukaista! Tupakki on muutenkin mun mielestä hirveen paha asia, joskin se ei uskosta vie pois, se saastuttaa ainakin Jumalan luomat keuhkot. Ja eihän Jumalan luomaa saa tärvellä tahallaan. Vai miten tuo on. Toivottavasti monet ajattelisivat vähän syvällisemmin, kun suunnittelevat aloittaa tupakoinnin.
Suviseuroissa ei myydä tupakkia!
Vihdoin oikea ratkaisu!!
191469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
kokonainen kartonkin tupakkia mukaan.
T: korsteeni
... kun viimeinkin on osattu löytää jopa tupakallekin SRK:n kielto.
Mikä on seuraava kielto?
Saako kahvia tarjoilla? - onhan siinä kofeiinia, melkein samalla tavoin riippuvuuteen johtavaa "huumetta"!
Höpön höpöä koko homma, eli samoja ihmissääntöjä siis.
En tietenkään usko moiseen kirjoitukseen.
Turvautukaa siis vain Jumalan sanaan.
Terveisin - Alpo.
Älä sano höpöksi asiaksi sitä, ettei tupakkia enää myydä suviseuroissa, koska se oli moraalitonta. Isommat ostivat tupakkia alaikäisille, eli kielloilla ei ollut mitään merkitystä.
Selväähän se on, että tupakointia on alettava rajoittamaan myös lestadiolaisuudessakin.
Älkää viitsikö rinnastaa kahvia tupakkiin.
Kahvista ei ole mitään haittaa eikä se ole inhottava tapa, niinkuin tupakki.
Tupakki on niin inhottavaa, etten voi sanoin kuvailla, mutta kiahvi ja tee ovat ihania.
skn tupakki kielto ole vaan jhärjestäjät ovat päättäneet että näissä suviseuroissa ei myydä tupakkia mutta seuravieraat tuovat tupakit mukaanaan joka polttaa
siksi ei myydä kun siellähän ei papereita kysytä ja myydään alaikäisille sumeilematta.. se ryöstäytyy yli se homma siellä..
totta on....
Meille annettiin tiukkaohjeistus siitä, ettei alaikäisille myydä. Ja me ei myös myyty. joka ikiseltä nuoremmalta kysyttiin paperit. Kyllähän me saatiin joiltain aika tylyjä kommentteja, ku pitää olla niin tiukkoja, mutta määräykset on määräyksiä ja lain alla on elettävä tässä tupakkiasiassakin. Ei savukkeita alle 18 vuotiaille!
Minäkin luin eilisen Päivämiehen ja uutinen tupakinmyynnin loppumisesta sai minut riemastumaan niin, että löin pääni kattoon pompatessani ylös mahtavan uutisen johdosta.
Seuraavat pätkät ovat Päivämiehen sivuilta koskien tupakointia:
- Tupakointi omavalvonta-alueella on kielletty
- Älä tupakoi kahvin- ja ruoanjakelupisteissä, pöydissä tai metsän läheisyydessä.
- KENTTÄMYYMÄLÖISSÄ ON LAAJA VALIKOIMA - MUTTA EI TUPAKKAA
- seurakentällä ei myydä tupakkaa. Seuraravintolan pöydissä ja ruokailualueella tupakointi on kielletty.
Jos tämä käytäntö olisi ollut jo viime kesänä Sotkamossa, olisin joutunut lunastmaan lupaukseni sujauttaa 500 euroa kolehtiin hyvän tahdon eleenä.
Seuratoimikunta hieman myöhästyi, mutta annan täyden kiitokseni ja tunnustukseni myönteisestä kehityksestä.
Uutinen oli tiedossa jo viime syksynä, ja Moppi sen tiesi, koska hänhän asuu lähellä suviseurapaikkaa.
Kyllä ovat ajat muuttuneet. Kun 1960 luvulla istuin pirttiseuroissa ja kuuntelin Suutarin Villeä ja Sampo Kaariniemeä, leijaili seurapirtissä "ihana" tupakin tuoksu.
Siihen aikaan ei tiedetty tupakan haitoista höykäsen pöykästä, vaan tupakan uskottiin olevan terveellistä.
Kun tuli korvakipu, mummoni puhalteli piipun savujaan korvaani, uskoen sen olevan hyvä lääke.
Ja taisipa se auttaakkin, sillä uskohan on luja luottamus johonkin.
Mutta nyt aijon lähtiä suviseuroihin, vaikka aijemmin olin vakaasti päättänyt laistaa.
Syitä lähtöön on tupakkamyynnin loppumisen lisäksi paljon mjuitakin. Ennenkaikkea, olen innostunut lähtemään.
Suviseurakenttä on vakaalla maaperällä, ei ole pelkoa joutua liejuun tarpomaan ja palvelut ovat parantuneet entisestään.
Liejusta puheen ollen muistan ne Maaningan saviseurat, jolloin kalustomme jouduttiin vetämään kuraliejusta traktorin voimin.
Kotona pesin epätoivoisesti lujaan kuivunutta savea auton alustasta ja ei millään tahtonut saada pois. Oli suuri helpotus päästä pois sieltä kuraseurapaikalta. Suviseuroja ei koskaan pitäisi perustaa pelloille, vaan aina olisi katsottava kiinteä kova maapohja, niinkuin nyt Valkealassa on luvassa. Tupakan orjille esitän rakkaan toivomuksen, ettette käyttäytyisi sen röökinne kanssa minua häiritsevästi.
Älkää ainakaan vessoissa polttako, sillä siellä on hajuja jo tarpeeksi ennestään.
Kerran viereisessä loossissa yksi nuori kloppi veti röökiä samalla kun istui ähisten reijällä.
Suutuin ja nakkelin pudottelin klopin päälle vessapaperirullia manaten samalla: eikö sitä nyt edes tarpeilla ollessa pärjää ilman röökiä.
Tytövuoroja en aijo ottaa ensinkään, vaan aijon rentoutua suviseuroissa. Olen varannut kunnon majoituksen suviseurojen ulkopuolelta ja päivät vietän vuokravaunussa.
Olen tehnyt kattilakunnalleni mahdollisimman lököisät oltavat ja tietysti ennenkaikkea itselleni.
Olen raatanut kovasti viime aikoina ja nyt otan lunkisti loman kannalta.
Toivottavasti en joudu näkemään kovin räikeitä tupakin polttajia, ne masentaa ja suututtaa.
Minulla on semmoinen periaate: ettei lapsille tupakkia ja kehoitan kaikkia takavarikoimaan aivan imeväisikäisiltä tupakit pois, kun sellaisia tulee suviseurakentällä vastaan.
Ei ole tiedossa, mistä ajatus tupakin myynnin lopettamisesta on tullut. Onko se tullut tämän keskustelupalstan kautta vai mistä.
Kovin niukkasanaisia on asian tiimoilta oltu aina.
Lestadiolaisuus on edelleen rähmällään tupakoivia kohtaan aivankuin suomi oli rähmällään Neuvostoliittoon, ei uskallettu sanoa paheksuvaa sanaa tupakoivista ja heidän törkeästä käyttäytymisestään.
Toivottavasti tämä kielto ei jää vain Valkealan tavaksi, vaan täyskielto jatkuisi muinakin kesinä tästä edespäin.
Vai oliko Kouvolan suviseuratoimikunnassa niin fiksua porukkaa, että huomasivat, miten typerää on myydä myrkkyä Jumalan kansalle.
Miksi aijemmin ei ole huomattu samaa, vaan vielä viime kesänä Sotkamossa piilotellusti myytiiin tupakkaa. Onkohan siellä ollut niin raitista porukkaa, että asiasta on ollut helppo tehdä yksimielinen päätös.
Olen todella hyvilläni tästä suotuisasta kehityksestä, mutta odotan kehitystä lisää.
Olen ehdottanut, että tupakoivat häädettäisiin keskusaukiolta kokonaan pois, sillä illalla tyynellä säällä keskusaukio on kuin metsäpalo, seillä käryää niin vietävästi, ettei tälläinen tupakan inhoaja voi sekaan mahtua.
Sinä voit sujauttaa Valkealassa sen 500 euroa kolehtiin. Minä ex-savuttelija olen myös sitä mieltä, että tupakan ei tarvitse näkyä kentällä.
Polttakoot narkkarit huomaamattomasti annoksiaan.
Turha tupakka-asian kanssa on ruveta ulkokullailemaan. Pitää olla rehellinen. Tupakkaa ostetaan sitten muualta tai toisilta. No, onhan tupakka terveyshaitta, vaikkakaan tupakointi ei ole syntiä.
monelle pikkupojalle.
Ei ku tupakkia myymään.
Pikkupojissa ja tytöissä on meidän tulevaisuus. Heidän käsissään on vanhoillislestadiolaisuuden tulevaisuus. Toivoisin, että pitäisimme lapsemme Herran nuhteessa. Emme houkuttais lapsia paheiden teille.
Haluamme opettaa lapsista raittiita ja puhtaita uskovaisia! Toivottavasti yhä useampi nuori jättäis tupakkakokeilut kokonaan pois. Vaikka tupakka ei olekkaan synti (sydämen luopuminen Jumalasta), se on silti Jumalan työn tärvelemistä. Ja periaatteessa sekään ei ole oikein, vaikkei tupakka uskoa viekkään.
Ei alkoholikaan kaikkien kohdalla. Tiedän vanhoillislestadiolaisia, jotka juo kohtuudella.
Silti yleinen ohje, ettei alkoholi sovi uskovaiselle, on koettu siunaukseksi. Suurin osa, kun ei osaa pitää alkoholin nauttimista kohtuudessa.
Ite en ikinä halua sotkeutua mihinkään nautintoaineisiin, enkä haluais lapsienkaan sotkeutuvan.
Rohkea päätös olla myymättä tupakkaa. Tämä on myös selkeä signaali Suviseuravieraille siitä, että millaisia elämäntapoja heidän toivotaan noudattavan. Tupakasta halutaan vähitellen ilmeisesti päästä eroon. Kyse on myös suuresta imagotekijästä.
Kyllähän tämä vl-palstakin on täyttynyt välillä "tupakankatkusta" niin että "silmiä kirvelee". =) Tämä vaihe on ehkä jäämässä vähitellen taakse.
Myydään sitten tupakaa tai ei minusta pahinta mitä voidaan tehdä on myydä sitä "salaa".
Johtaako tämä tupakan "pimeään" kaupaan suviseurakentällä? Onko se sitten parempi kuin se että tupakaa myydään avoimesti joka taas ei tarkoita että sitä myytäisiin kaikkein keskeisimmällä paikalla.
Tehdään niin tai näin se mitä inhoan tässä tupakkakeskustelussa on se kaksinaismoralismi mitä siihen liityy.
Väitetään ettei tupakasta tule paha meno ja kuitenkin se on monen perheriidan aihe monestakin syystä. Ajattelen että väite on jossain mielessä totuuden vastainen.
Vaikka tupakointia ei syntinä pidettäisi se ei kuitenkaan tarkoita sitä että sen voisi katsoa uskovaiselle olevan myöskään tarpeellista...
Ja sitten on ne alaikäisten tupakointiin liittyvät lieveilmiöt?
Vaikka tupakointi ei synti olisikaan, niin siltikään sitä ei pidä uhasta harrastaa, niinkuin monet tekee, kun kaikki muu paheellinen on syntiä ja tämä riettaan tupakki jäi sallituksi paheeksi.
Ja uudistuahhan toki pitää lestadiolaistenkin, kun kerta maailman ihmisetkin tekevät tupakoijille rajoituksia. Valtava edistysaskel on se, kun ravintolat, jotka ennen olivat oikeita savusaunoja, ovat nyt savuttomia ja ne ääliöt tupakoitsijat ovat siellä pihalla.
Alaikäisten tupakointihan se onkin oikein kunnon pahan alku ja juuri. Minuakin suututtaa niin vietävästi, kun hymistellään, ettei tupakointi ole alkoholiin verrattuna läheskään yhtä haitallista.
Alkoholihan sopisi vaikka seurajuomaksi, jos sitä osattaisiin käyttää hyvin kohtuullisesti niin, että ihmisillä aukeaisi kielet solmuista ja patoutuneet puhumattomuudet voitettaisiin.
Tupakalla yritetään juuri korvata sitä alkoholia, eli haetaan siitä samaa lääkettä tuppisuisuuteen. Jokainenhan tietää, että tupakkipaikalla juttu luistaa, mutta jos sitä ei olisi, niin porukka ei osaisi puhua mitään.
Monta kertaa on sellainen hitonmoinen jäykkä tunnelma, ettei osaa puhua mitään, mutta jo kahvikupin ääressä juttu luistaa paremmin saati sitten alkoholimaljan tai tupakin voimalla.
Seurakansa saa tottua siihen, ettei tupakkia myydä, osgtakoot sen sijaan hyvää ruokaa ja juomaa seurojen myyntipisteistä, niin minäkin teen, eikä minulla ole koskaan tehnyt mieli tupakkia, mietoa alkoholijuomaa kylläkin, että voisin joskus vapautua ainaisesta stressistä ja tiukkapipoisuudesta.
Tupakki ei sovi ollenkaan uskovaiseen suuhun siitä yksinkertaisesta syystä, että se on maailmallinen ruma ja inhottava tapa.
Vaikka ihmiset ja SRK eivät sitä synniksi lukisikaan, niin Jumala lukee. Se on oman ruuminsa tärvelemistä, mutta tähänkin on lestadiolaisella selityksensä. Nimittäin, ei se haittaa, vaikka ruumis turmeltuu, kunhan sielu ei turmellu ja kun sitä sielua ei voi tupakilla turmella, vaan aivan jollain muilla tavoilla.
Mutta kyllä se raamattu opettaa, ettei ihmisen pidä turmella ruumistaan, vaan lestadioloaisethan uskoo, ettei sillä ole väliä, koska se tulee maaksi jälleen. Kaksinaismoraaliahan tähän liittyy, siitä ei ole epäilystäkään.
Mutta jos alat saarnata tupakista, sanoo saarnamies, että uskohan ensin omat syntisi ja turmeluksesi anteeksi ja jätä muut rauhaan.
On se kaksinaismoraalista. Tupakointia pidetään lestadioalaisuudessa täysin omana asiana, mutta ehkäisyä ei. Olin kerran huvittunut, kun nuorelle parille uskovainen pappi lausui, että kaikki lapset pitää ottaa vastaan, estää ei saa, koska siitä omatunto turmeltuu, siis sielu kans. Mutta olishan se ollut kerrassaan sopimatonta, jos saarnamies olisi puheessaan viitannut tupakoivalle sulhaselle, että olisi hyvä ottaa vaimo huomioon ja lopettaa tupakointi, koska ei se toisen tupakin lemu ainakaan lisää pussailun intohimoa, vaan pikemminkin tuntuu vastenmieliseltä.
Kun minä menin aikoinaan naimisiin, meille ostettiin valtavan iso puurokattila muistutukseksi, että iso perhe tulee.
Lahjan antaja oli kirjoittanut puurokattilan korttiin... ja muutaman vuoden kulutua perhe aamupuurolla.. tarkoitti siis sitä, että pitää tulla iso perhe, kun on kerta iso puurokattilakin ostettu. Mutta tupakka menee edelle kaikesta, se on hyve. Katselin kerrankin surumielisenä, kun tupakoiva sulho häissä hyppäsi yhtenään ulkona tupakilla viihtyen siellä tupakkiringissä muiden raatokärpästen kanssa ja nuori hento kaunis morsian yksinään kuljeskeli sisätiloissa orpona. Mitähän liene pohtinut ja eikö lie tuntenut inhoa, kun mies hääfrakissaan lemuaa raatokärpäselle.
Siksi sanonkin, että älkää olko nuoret neidot niin sinisilmäisiä, että haksahdatte tupakoivaan poikaan. Sen jälkeen, kun vihillä on käyty, se mies muuttuu omahyväiseksi, jolle tupakka on tärkein ja joka lykkii lastenvaunuja sitten tupakki suussa savuten ja joka savuaa autossakin.
Saa siinä vaimoparka kärsiä. Paluuta ei ole, kun on kerran luvannut rakastaa myötä ja vastamäkiissä.
Ja se tupakoiva puoliso osaa olla siten ärsyttävä, aivan samallainen sika, kuin sarjakuvan Wagner ja Viivi.
Suviseuroissa on tapanani ihan huvikseen seurata tupakoivia perheitä.
Kerran vaununaapurina oli iso perhe, jonka pää, siis mies koko ajan veteli röökiä ja käveli hermostuneena vaunupaikallaan. Ei se tainnut paljon liikkua mihinkään, siinä se grillasi makkaroita omalla grillillään ja pisteli menemään sitä mukaa kuin valmistui ja kaivoi aina T-paitansa rintataskusta sen röökiaskinsa ja alkoi savuta. Kerran silä loppui tupakit ja se pani lapset asialle sanoen: Sanokaa sille myyjälle, että isälle ne tulee ja jos eivät usko, käskekää soittaa minun kännykkään.
Isomahainen mies jatkoi grillaamistaan ja pisteli HK. sinistä käyrää tuulensuojaan. Taustalla pauhasi kovaäänisestä siionin laulu:" Kuule sä köyhä matkamies, sun ristis kautta kulkee ties, ja monta vaivaa vastusta, saat tällä tiellä kohdata.
Minä siinä istuin omalla lepotuolillani hellehattu silmillä, jonka alta tiirasin naapurin ukon touhuja. Välillä minua hymyilytti. En jaksanut odottaa niin kauvaa, että lapset olisi palanneet tupakinostoreissusta ja olisin kuullut, onnistuiko se. Oma puolisoni tuli nimittäin hakemaan minua kanssaan kävelylle seurakentälle.
Suviseuroissa on ulkopuolisia hirvittänyt se, että lasten ja nuorten annetaan olla vieressä, kun aikuiset polttavat niin että ilmassa on savua. Lapset ja nuoret ovat siellä aina passiivisia tupakoitsijoita.
Muualla yhteiskunnassa ei saalita tupakointia julkisissa tapahtumissa, joissa on lapsia ja nuoria lähellä. Juilkisissa tapahtumissa on aina järjestetty tupakointipaikat tupakoitseville ja niille tupakointipaikoille ei alaikäisillä ole menemistä.
Juuri eilenhän lääkärit moittivat kirkkoa ainoaksi instituutioksi, jossa laiminlyödään lasten ja nuorten tupakointiin liittyvää tapakasvatusta ja heidän varjelemistaan tupakoinnilta.
Jos Suviseuroissa tänä vuonna poltetaan siihen malliin kuin aiemmin, että lapset ja nuorte joutuvat olemaan tupakoitsevien lähellä, niin asiasta nousee julkinen mekkala. Nyt täytyisi olla järjestettynä asianmukaisesti tupakointialue, eikä tupakoida saa juhla-alueella eikä asuntovaunualueella. Tupakointialueelle olisi alaikäisiltä pääsy kielletty.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=2268&Itemid=38
Ehdottomasti kannatan rajattuja tupakkialueita joihin ei lapsilla ole pääsyä. Hirvittää kattoa, ku jotku lykkää lapsia kärryissä ja tupakka käryää huulessa.
Ja sitten jossain kentän laitamilla vaahtosammuttimen kokoiset lapset vetävät tupakkaa. Vartiointia pitäisi lisätä ja mun mielestä ei olisi yhtään pahitteeksi jos tupakkavälineet takavarikoitais silloin, jos vartija huomaa jonku polttavan väärässä paikassa, tai polttaja on alaikäinen.
Tupakkamyynnin lopettaminen on hyvä askel oikeaan suuntaan. Toinen hyvä askel on selkeäsanainen kielto mm. ravintolan pöydissä tupakoimiselle.
Seuraava askel voisi olla erilisten tupakkapaikkojen perustaminen ja muualla vallitseva yleinen sauhuttelukielto. Tällä tavalla pikkuhiljaa seurakansaa opetettaisiin uusille tavoille. Seurattaisiin sitä käytäntöä, mikä muuallakin yhteiskunnassa vallitsee. Nykyäänhän me huvittuneina ihmettelemme, miten ennenvanhaan rööki paloi niin talossa kuin puutarhassa.
...niiden kanssa jotka pitävät tupakan polttoa sopimattomana.
Suokaa anteeksi, että hieman leikkimielessä kirjoitin tästä tupakka-asiasta.
En tietenkään tosissaan uskonut sitä SRK:n uudeksi ”synniksi”.
Korjaan siis asian nyt ja tällä tavalla:
Vaikka olenkin polttanut, enemmän tai vähemmän jo 14 vuotiaasta asti, en millään tavoin puolusta tupakkaa. Päinvastoin – toivon, että mahdollisimman moni ymmärtäisi sen haitat. Ei vain itselle, vaan myös ympäristölle.
Olen, ymmärtämättömyyttäni polttanut kotona, vaikka olikin pieniä lapsia. Kadun luonnollisesti sitä, mutta iän myötä olen viisastunut.
Ensin siirryin polttamaan keittiötuulettimen alla. Seuraava vaihe oli se, että joko menin ulos polttamaan, tai silloin kun asuimme vuokralla, poltin parvekkeella.
Myös autossa poltin, vaikka olikin lapset kyydissä. Oli tosin ikkuna raollaan, mutta eihän se silti kaikkea savua vienyt mennessään.
Neljä viimeistä autoamme ovat olleet ”savuttomia”. Kun tuli tupakan tuska, ajoin syrjään ja nousin autosta polttamaan.
Nyt kun olen siirtynyt nuuskaan, ei tarvitse pysähtyä vähän päästä. Työnnän vain sellaisen pienen nuuskapussin ylähuulen alle, ja matka jatkuu tasaista vauhtia.
En silti kiihkoile tupakka-asiassa. Katson, että se on joillekin sellainen ”piristyspilleri”, aivan kuin kahvi. Nikotiini ja kofeiini vaikuttavat piristävästi, eli ovat siis luokiteltavissa lieviin huumeisiin.
En vastusta sitä, että tupakkaa ei seurapaikalla myydä, ja että sen käyttöä rajoitetaan vain määrätyissä paikoissa poltettavaksi – mutta, siitä ei saa tulla autuuden ehto kuten TV:stä on tullut.
En kuitenkaan usko, että sen lailla kieltäminen olisi suotavaa, koska silloinhan alkaisi hyvät ”bisnikset” monelle ”jopparille”.
Tervettä talonpoikaisjärkeä siis tähänkin asiaan.
Terveisin Alpo!