Akvaarion reunojen silikoni

Ostimme käytettynä 100 litran akvaarion. Haluaisimme uusia/paikata silikonit ennen kuin kypsytämme akvaarion.
Onko missään hyvää ohjetta miten tämä tapahtuu? Pitääkö entinen silikoni poistaa vai lisätäänkö silikonia entisen päälle?
1159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mattoveitsellä on helppo poistaa vanha repaleinen silikoni.(ehjää,hyväkuntoista ei välttämättä tarvitse)
Sitten vain uusi silikoni huolellisesti saumaan. -Ja akvaario kannattaa koetäyttää ennen varsinaista täyttöä jolloin mahdollinen vuoto on helppo havaita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.............................. kirjoitti:

Ostimme käytettynä 100 litran akvaarion. Haluaisimme uusia/paikata silikonit ennen kuin kypsytämme akvaarion.
Onko missään hyvää ohjetta miten tämä tapahtuu? Pitääkö entinen silikoni poistaa vai lisätäänkö silikonia entisen päälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu