TYTTÖ TULI !!!Ja tosi sulonen ja kiltti pieni mustahiuksinen.Syntyi 05.06.07=) klo 10.21 Tänään päästiin kotiin,onnellisina! Nyt pitää vähän huilailla.Voin kirjotella myöhemmin lisää...Leppikselle onnea synnytykseen,jos et ole vielä lähtenyt.
Leppis! ja muutkin...
minni-nuppu
7886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...suuresti Onnea koko perheelle! Niinpä se sitten oli se syntymäpäivä 050607... =)
Kerrohan synnytyksestä kun jaksat!
Onnea! kyllähän tätä jo odoteltiinkin!!! tuleppas sitten kertomaan kuulumisia lisää kun saat pään selville uudesta tulokkaasta!!!
Paljon onnea minni-nuppu pikkuisesta tytöstä. mää tuolla aiemmin muille kirjoittelinkin et musta tuntuu et sää saat tytön.
Menin ihan häkellyksiin kun luin aamulla sun lähteneen.
Mää täällä edelleen odottelen,mut ei sitä tie jos vaikka ottavat jo mut huomen aamulla(Klo.8,30) sisään,on tullut ihan sairaasti turvotusta ja mahakin tuntuu ihan siltä et se ratkee.
Oliko osastolla ruuhkaa?
Sulla oli sit aikas nopee synnytys,mitä kivunlievitystä pyysit ym. kerro kaikki=)?*odottaa malttamattomana*
Mut nyt heippa,tulen vielä aamulla tarkistamaan et oletko m-n vastaillut,Mut muista lepäillä!!!=)
Olen kyl tosi huonosti nukkunut,mut silti virtaa riittää ja pää on kyl oikeesti pikkasen sekaisin!
Lähtö tuli yllättäen;n.klo 03heräsin pisuhätään ja kun nousin sängystä vettä lorahti sen verran vaan et pikkarit kastu.Luulin(taas kerran)et pisut housuun=)mut eipä lempannu pisulle ei!Sitä vaan alkoi lorahteleen lisää...no käytin koiran ulkona,herätin miehen jne.Sairaalassa oltiin n.klo5.Säännölliset supparit alk siinä tunnin sisällä,alkutarkastushuoneessa,keinutellessa.Heti vaan saliin ja pyysin samantien puudutuksen(spinaali)Helpotti tosi ihanasti,MUTTA vaikutus kesti VAIN 1,5tuntia(laitto ei sattunut).Kello 8.20pyysin puudutuksen uudestaan.Sain kohdunkaulanpuud.Samalla suppareita lisäävä tippa.
Ponnistusluvan sain 9.20.Tunti todella tuskasta ponnistamista!!!10.21 syntyi tyttö.Paino 3150g ja pituus 49cm.Ei epparia,ei ompeleita=)Vauva äidin rinnalle.1,5tuntia salissa vielä ja sit osastolle.Kaikki sujui todella hyvin siellä.=)
Ruuhkaa oli=ON. vauvoja syntyi taajaan tahtiin.
Mielestäni synnytys oli nopea!
Kyselkää vaan voi olla että satuin jotain unohtamaan...
Kiitos pikaisesta vastauksesta! Kuullosti ihan ok synnytykseltä,näin ensimmäistä odottavan korviin=)
Tulipa pieni tyttö,ite saan varmaan sen poitsun ja se painaa varmaan jotain 3900g (oma veikkaus,ei oo painoarviota tehty)
Kirjoittelen sit joskus huomen päiväl,jos en saa jäädä jo synnärille.
MOIKKA!
ihana pieni nyytti!!! paljonkos se menikään yli la:n? ei ollu pitkä synnytys, mulla saman mittanen suunnilleen. ja sain myös kohdunkaulanpuudutteen, joka vei kivut pois kokonaan!!! tiedoksi m-n:lle tämä.
Jouduin vielä palaamaan kotio,maanantaille uus yritys.. kohdunsuu oli vielä epäkypsä! vaavilla oli kaikki hyvin,painoarvio oli 3800g.Et odottamaan jäätiin vieläkin!!!