Hei, jos hakeudun sykiatriseen päivystyykseen ahdistuksen vuoksi vaikkapa yöllä, niin mitä minulle siellä voidaan tehdä? Antaa rauhoittavia ja käskeä takaisin kotiin vai passittaa osastolle? Minulla ei ole OMASTATAHDOSTA tällä hetkellä mitään masislääkittystä, vain Opamox 15mg.
Psykiatrinen poliklinikka
Yöllinen ahdistus
4681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Antaa [1] rauhoittavia ja käskeä [2] takaisin kotiin vai [3] passittaa osastolle?" - [PL]
Tilanteen ja arvion mukaan. Helsingin Aurorassa on myös mahdollisuus viettää yö [4] päivystyksen osastolla.
Käyttämäsi psyykelääkkeen sivuvaikutuksiin lukeuutuu levottomuus. Aurorassa annetan (pakotetaan) psyykelääkkeiden sivuvaikutuksiin yhä uusia psyykelääkkeitä. Opamoxin käyttäjät ovat narkkareita. Oikea hoitopaikkasi on Nimettömät Narkomaanit (NA).
Ihan oikea lääkitys. Sä olet todella tyhmä ihminen kun toinen kysyy apua ja vailla mitään empatiakykyä latelet tyhmyyksiä.
Itiootti!
kyseinen lääke on vanha keksintö ja turvalliseksi todettu, se EI aiheuta helposti riippuvuutta ja sivuoireetkin ovat yleensä hyvin pieniä.
Joten eiköhän sinne anonyymeihin narkomaaneihin kuulu ihan joku eri porukka kuin lääkärin määräämiä lääkkeitä oikein käyttävät.
Ja alkuperäiselle; jos tilanteesi on sellainen, että sinusta tuntuu että olet vaarassa vahingoittaa itseäsi, niin heidän pitäisi kyllä järjestää sinulle osastopaikka, muussa tapauksessa saat luultavasti lähetteen lääkärille, joka tsekkaa tilanteesi ja lääkityksen ja ohjaa eteenpäin, terapiaan yms.