Eli lopetin työt ISS:lla 2 viikkoa sitten. Lopputili tuli tänään, mutta lomakorvauksista ei tietoakaan. Eikös ne kuitenkin pidä maksaa lopputilin yhteydessä? Esimies on lomalla, enkä saa mitenkään kiinni. Soitin palkanlaskijalle, hän sanoi ettei sinne ole tullut ISS:lta mitään tietoa että työsuhde olisi loppunut.
Mitä teen?
Mitä teen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
esimieheen. Eli alueesi aluepäällikköön, ja kysy häneltä neuvoja. Teit muuten viisaan ratkaisun;)jättäessäsi ko. firman.
Työlaissa lukee näin
Palkanmaksukausi työsuhteen päättyessä
Työsuhteen päättyessä päättyy myös palkanmaksukausi. Työsuhteesta johtuvan saatavan suorituksen viivästyessä työntekijällä on oikeus saada korkolain (633/1982) 4 §:ssä tarkoitetun viivästyskoron lisäksi täysi palkkansa odotuspäiviltä, enintään kuitenkin kuudelta kalenteripäivältä.
Jos työsuhteesta johtuva saatava ei ole selvä ja riidaton tai jos suorituksen viivästyminen on johtunut laskuvirheestä tai tällaiseen rinnastettavasta erehdyksestä, työntekijällä on oikeus odotuspäivien palkkaan vain, jos hän on huomauttanut suorituksen viivästymisestä työnantajalle kuukauden kuluessa työsuhteen päättymisestä eikä työnantaja ole suorittanut saatavaa kolmen arkipäivän kuluessa huomautuksesta.
Oikeus odotuspäivien palkkaan alkaa tällöin työnantajalle varatun maksuajan kuluttua.
Ei päde heillä...laittavat vastaan/hanttiin kaikella mahdollisella tavalla ettei tartte maksella niitäkään...itselläni menossa oikeuteen ylitöiden ym.lisien palkanmaksun maksamatta jättäminen..ja lomarahaakin sain vain 2 euroa 10 lomapäivästä..lakimiehet ovat ilmoittaneet niille että halvemmalla pääsette kun maksatte mukisematta mutta ei auta sekään..Jee.. en muuten ikinä enään mene ISS:n palvelukseen..
Olosuhteet hieman erilaiset, mutta yhtä lailla oikeuteen minulla menossa lomarahojen takia. Vetoavat johonkin ikivanhaan juttuun jossa kanne on hylätty, vaikka monia on myös voitettu! Onpa perusteet..Ja yhdyn samaan, ei enää ikinä Iss:n palvelukseen :D
minäkin. Ihmetellä täytyy, että miten h*****ISSä kehtaavat kusettaa. Tai minä en enää jaksa enkä viitsi vatuloida niiden kanssa, mutta minä ajelin omalla autolla ja omalla bensalla kohteesta A kohteeseen B, kahden viikon aikana tätä "siirtymäajoa" tuli auton mittariin 193.1 km, ilman mitään korvauksia. Mainitsin esimiehelleni asiasta ja hän kohautti olkapäitään ja totesi, että täytyy soittaa palkkikseen. Taisi olla palkkis varattuna, kun ei kuulunut mitään enää sen jälkeen. Viimein kypsyi ja olen nyt onnellisesti työttömänä, mutta ISS on kohdaltani historiaa.
Minulla meni lopputilistä 4 viikkoa ennenkuin sain lomarahat vihdoinkin,pari kertaa niitä piti kuitenkin tiedustella ennenkuin tulivat.
Mitähän jos olisin vaan odottanut,olisiko tulleet koskaan.Ei hyvää kuvaa anna tuollainen.
Sanoin itseni irti ISS:ltä toukokuun lopulla,tili tuli normaalisti 10.6 ja lomarahat maksetaan 25.6 kuukausi työsuhteen loppumisen jälkeen,isoon firmaan ei päde samat säännöt kuin normaaleihin työpaikkoihin.