RANKKA VIRUSTAUTI

Täällä on ollut usein juttua rankoista ja pitkäkestoisista virustaudeista.

Olen itse sairastunut tautiin, jonka oireisiin kuuluvat mm:
- pieni kuumeilu (ei aina, mutta usein)
- yskä
- väsymys
- pahoinvointi ja vatsavaivat
- päänsärky ja paineen tunne päässä

Tauti on kestänyt jo vähän yli 3 kuukautta ja mun kärsivällisyys alkaa olla lopussa. Näyttää siltä, että koko kesä menee pieleen taudin takia.

Tautia on tutkittu ja testien perusteella on selvinnyt vain yksi asia: leukosyyttiarvot ovat koholla eli elimistössä on tulehdus.

Onko teillä muilla ollut tällaista tautia? Oletteko parantuneet siitä?
61888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täällä on myös yksi potilas, joka on sairastanut vastaavanlaista tautia alkukeväästä lähtien.

Mun tautia ja oireita on tutkittu, mutta lääkärit sanovat, että se johtuu viruksesta. Mulla ei ole poskiontelotulehdusta, eikä muuta vastaavaa tautia.

Noiden sun mainitsemien oireiden lisäksi mulla on joskus tuntunut pientä kipua keuhkoissa, mutta keuhkoissa ei kuitenkaan ole tulehdusta.

Voin vain sanoa, että otan osaa. Koeta kestää.

Äänestä

Mäkin olen kärsinyt tuollaista taudista jo kolmatta kuukautta. Testejä on tehty ja tulos on ollut, että kyseessä on virus, kun kropasta ei löydy mitään vikaa.

Äänestä

Otan osaa, jos olet saanut tämän liikkeellä olleen taudin. Se on aika raju tauti (kestää pitkään ja vetää yleiskunnon nollatasolle). Se johtuu jostain viruksesta ja se voi laittaa koko elimistön sekaisin. Vatsavaivat voivat olla hirveitä, mutta kyllä siitä paranee.

Jotkut ovat sanoneet, että se saattaisi olla mononukleoosia tai jotain sukua sille.

Äänestä
  • Mä oon itse aika pahasti kipeänä. Oon sairastanut tätä tautia jo 3,5 kk. Mulla on kaikki samat oireet kuin teillä muillakin. Välillä on hyviä päiviä ja sitten on taas niin huono olo, että meinaa pyörtyä, kun kulkee sängystä keittiöön.

    Tietääkö kukaan mistä viruksesta tämä johtuu?

    Äänestä

nykyään poden usein outoja "flunssia" , ennen kuin vatsa alkoi hylkiä , oli yksi oiva konsti taltuttaa tauti - nimittäin raaka valkosipuli ja sipuli yleensäkin . .
valkosipulia pieneksi pilkottuna leivänpäälle tai sellaisenaan , nenästä kiinni ja vaikka piimää päälle - kolme päivää kun syö , niin alkaa virukset kaikota ( ja läheiset, heh ) !
oli mukava tunne , kun alkoi puskea limaa ja hikeä ja elimistö puhdistui . .
hyvä flunssajuoma on kuuma vesi , hunaja ja pikkasen omenaviinietikkaa sekaan , toimii hätäapuna jos ei virallisia flunssajuomia saatavilla
ja vanhan kansan mahtiaine pikiöljy , mm.äänenavaustroppina
pikiöljy hyvä hyönteissuoja myös

ja vanha kunnon HÖYRYHENGITYS !!! oma versioni siitä se , että kiehuvassa vedessä kourallinen karkeaa merisuolaa , piristeenä loraus sitruunamehua - ja tippa , pari pikiöljyä . .
harmi kun pikiöljyä ei taida joka paikasta saada

jos ei kuume nouse kunnolla , kannattaa kehon lämpötilaa nostaa keinotekoisesti , villasukat jalkaan , paljon lämmintä ylle ja vällyjen alle hikoiluttamaan itsensä - jos taas kuumetta yli sietokyvyn , silloin kylmät kääreet , usein vaihdettava ! pää kun on kuuma ja turvonnut , voi kastellä vaikka pipon , jäitä hattuun , heh
jos tauti silti valtaa , ottaa rennosti ja kirjailee joutessaan ylös vaikk listaa , mitä aikoo sitten tehdä kun taas tervehtyy - ainakin sairastettuaan välillä osaa taas antaa enempi arvoa sille , miten mukavaa on olla Terve

antoisaa kesää kaikille
p.s. muistakaa jalkakylvyt , ei se ole vain akkojen touhua . . .

Äänestä
  • Kiitoksia vanhoista kunnon vinkeistä. :) Monet ovat tosiaan unohtaneet nämä jutut.

    Nämä vanhat keinot ovat yllättävän hyviä ja ne tehoavat usein, ellei tauti ole sattunut muuttumaan tosi rajuksi, kuten monelle on tainnut käydä tänä vuonna.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mostula kirjoitti:

Täällä on ollut usein juttua rankoista ja pitkäkestoisista virustaudeista.

Olen itse sairastunut tautiin, jonka oireisiin kuuluvat mm:
- pieni kuumeilu (ei aina, mutta usein)
- yskä
- väsymys
- pahoinvointi ja vatsavaivat
- päänsärky ja paineen tunne päässä

Tauti on kestänyt jo vähän yli 3 kuukautta ja mun kärsivällisyys alkaa olla lopussa. Näyttää siltä, että koko kesä menee pieleen taudin takia.

Tautia on tutkittu ja testien perusteella on selvinnyt vain yksi asia: leukosyyttiarvot ovat koholla eli elimistössä on tulehdus.

Onko teillä muilla ollut tällaista tautia? Oletteko parantuneet siitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu