Itselläni ollut noin kuutisen vuotta ilmeisesti koivun (ei koskaan testattu, itse päätelty) siitepölyallergia. Tähän mennessä olen käyttänyt Kestineä, mutta en oikein tiedä onko Kestine kuitenkaan tarpeeksi tehokas. Vaikka käyttäisi säännöllisesti koko koivun siitepölykauden ajan Kestineä, silti pahimpina päivinä silmät tuntuvat vuotavan ja tulee aivasteltua älyttömästi.
Sain nyt kuitenkin lääkäriltä kokeiltavaksi Duactia (en ole vielä aloittanut, ja jääkin ensi vuoteen koska nyt koivun siitepölykausi päättynyt). Minkälaisia kokemuksia muilla tästä Duactista? Itse en ole vielä siis käyttänyt, mutta ihmetyttää jo valmiiksi tuo ohjeistus että saisi käyttää korkeintaan 10 päivän ajan yhteen menoon. Oletteko noudattaneet tätä? Mistä sen sitten tietää koska ne pahimmat 10 päivää ovat?
Tässä tulee siis itselleni ainakin se ongelma, että joudun kuitenkin käyttämään siis myös Kestineä, varmaankin kauden alkuun ja loppuun. Koska ei varmaankaan ole suositeltavaa niin vain vaihdella näiden lääkkeiden välillä, vaikkapa viikoittain.
Silmätipoiksi olen onneksi löytänyt ihan vaan apteekista ilman reseptiä sellaisen kuin Glinor. Jos kuitenkin jollain on suositella jotain muuta merkkiä, niin laittakaa ihmeessä. Tänä keväänä en kylläkään onneksi joutunut silmätippoja käyttämään kuin pari-kolme kertaa.
Koivuallergiaan parhaat lääkkeet?
6
1522
Vastaukset
- ei auta
yksistään siihen allergiaan. Tarvitaan antihistamiini säännöllisesti sen siitepölykauden ajan. Minä käytän Duactia silloin kun tulee se tukkoinen olo ja on vaara saada poskionteloihin tulehdus. Sitä ei ole tarpeen käyttää pitkään kerrallaan, tehoaa hyvin tukkoisuuteen.
- Nontr
ei ole vai antihistamiinia?
- kokenut
Oletko koettanut aloittaa allergialääkkeen syömisen 2 viikkoa ennen siitepölyajan varsinaista alkamista?
Kokeilin tuota lääkärini kertomaa kikkaa muutama vuosi sitten ja se todella tepsii! Ei oikeastaan tänäkään keväänä ollut oireita vaikka koivun kukinta olikin runsasta. - välillä
antihistamiinimerkkiä, jotta teho säilyy. Duactia ei taida enää edes saada apteekeista (onneksi on vanhoja vielä, se on hyvä silloin kun todella tulee nuha). Minulla on nyt Heinixiä.
- selviän
Minä selviän nenäsumutteilla. Suihkaisu aamuisin molempiin sieraimiin, eikä ole ongelmia. Ensin käytin Flixonase, ja nyt kokeilen Beconasea (kun on halvempaa).
- mieroi
Teldanexia käytin ennen mutta nykyisin Kestineä. Kipaiseppa lekurille ja pyydä resepti jos ei sulla ole jotain tässä Kestinessä olevia aineita mitkä aiheuttais sulle muita oireita. Kyllä se Kestine vaikuttaa ainaki mulla jolla on mm. koivuallergiaa ja heinäallergiaa. En vaan aina muista alottaa tarpeeksi ajoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1082697Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww1182079- 701647
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje281304Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi251159- 961084
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe531082- 851054
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta1271052Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366977