Kun te sossut äänestitte Paavo Lipposta

Kun te sossut äänestitte Paavo Lipposta, niin miten hyvin te tiesitte hänen tekevän palveluksia, joista RKP tulee hänet palkitsemaan?
5397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos se sinua vituttaa, niin pysy muualla täältä. On rikkaus osata vaikka kymmentä eri kieltä. Mitä
kieli kysymykseen tulee, niin se ei ole niitä asioita, joista tarvitsee enemmän vaahdota, mutta jos sinun mielestä meillä ei ole muita ongelmia, kuin ruosinkieli kysmys, niin sitä voit jatkaa, siinä riittää puuhastelua lopuiäksesi! Ja valmista ei taida tulla. Monissa isoissa puolueissa on äidinkielenään Ruotsia puhuvia äänestäjiä, niin sekin vaikuttaa puolueiden kannanottoihin.

Äänestä
  • että kyseessä ei ollut mikään "harrastus".

    Säälittävä puolustuspuhe sinulta taas kerran, no en kyllä muuta odottanutkaan.

    Mutta tule sinä Usko uskossasi autuaaksi jos se oloasi helpottaa.

    Äänestä

  • hyvin tiedät kirjoitti:

    että kyseessä ei ollut mikään "harrastus".

    Säälittävä puolustuspuhe sinulta taas kerran, no en kyllä muuta odottanutkaan.

    Mutta tule sinä Usko uskossasi autuaaksi jos se oloasi helpottaa.

    ruotsia, niin miksi kaikki muutkin on pakotettu, pakkoruotsia harrastamaan. Ajatelkaa, miten paljon enemmän hyötyä suomalaislapsille olisi ollut, jos johonkin maailman valtakieleen olisivat saaneet panostaa ne lukemattomat, puuduttavat ruotsinkielen tunnit, jotka nyt on kyseiseen marginaalikieleen jouduttu uhraamaan. Ja vain siksi, että korkeasti kunnioittamanne Lipponen nyt sattuu tota pilipalikieltä harrastamaan. Sitäpaitsi, ruotsi on sen verran yksinkertainen rakenteeltaan, ettei sen oppimisessa edes älynystyrät kehity.

    Äänestä

  • "jos sinun mielestä meillä ei ole muita ongelmia, kuin ruosinkieli kysmys, niin sitä voit jatkaa, siinä riittää puuhastelua lopuiäksesi!"

    On meillä muitakin ongelmia. Meillä on nimittäin korruptio-ongelma.

    Lipponen sai jo aikaisemmin suomenruotsalaiselta kulttuurisäätiöltä 8000 euroa palkkioksi. Palkkion selviää säätiön listasta.

    En väitä, että Lipposta olisi lahjottu. Lahjonta on rikollista. Sanonpa vain, että hän on saanut palkintoja tahoilta, joista hänen äänestäjillään tuskin oli aavistustakaan.

    Äänestä

  • "Monissa isoissa puolueissa on äidinkielenään Ruotsia puhuvia äänestäjiä"

    Teillä sossuilla on oma ruotsinkielinen osasto, mutta se osasto ei sitten palkinnut Lipposta vaan toinen puolue RKP.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Forn.Jotr kirjoitti:

Kun te sossut äänestitte Paavo Lipposta, niin miten hyvin te tiesitte hänen tekevän palveluksia, joista RKP tulee hänet palkitsemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu