Mikä suunnaton määrä risukkoa ja roskapuuta onkaan Lieksan alueella. Siitä saatavalla hakkeella voisi helposti tyydyttää vaikka koko Suomen biopolttoaineen tarpeen.
Jää myös harvennus- ja hakkuujätettä metsiin suunnattomat määrät. Eiköhän aleta kehittää Lieksasta vihreyden ja muunkin luonnonmukaisuuden esikuvaa. Sillä olisi valta myönteinen merkitys paikkakunnan imagoon ja samalla työllistettäisiin kaikki alueemme työttömät. Myös metsien kasvu ja tuotto paranisivat valtavasti.
Jos kukaan muu ei aloita asian organisointia niin ehkä kaupunki voisi olla primus motor.
Siis, metsien raivaukseen, mars kaikki työttömät.
Jää myös harvennus- ja hakkuujätettä metsiin suunnattomat määrät. Eiköhän aleta kehittää Lieksasta vihreyden ja muunkin luonnonmukaisuuden esikuvaa. Sillä olisi valta myönteinen merkitys paikkakunnan imagoon ja samalla työllistettäisiin kaikki alueemme työttömät. Myös metsien kasvu ja tuotto paranisivat valtavasti.
Jos kukaan muu ei aloita asian organisointia niin ehkä kaupunki voisi olla primus motor.
Siis, metsien raivaukseen, mars kaikki työttömät.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tämän palstan paras idea pitkään pitkään aikaan..!! Ainut mutta tuossa on se että mistä löytää yrittäjä?
Minähän en mee mettähommiin.
Sinne menee ne joilla ei muut duunit onnistu.
Mulla on sentään pikkase korkeemmalle nuo tavotteet ja koulutus sellanen, et pystyssin vakkka opettajana olemaan.
Että ihan risusavottaan. Sallikaa mun nauraa!
"Mulla on sentään pikkase korkeemmalle nuo tavotteet ja koulutus sellanen, et pystyssin vakkka opettajana olemaan."
Pystyisit? Mutta et ole? Mitä sitten teet, kun tuntuu tuota koulutusta olevan. Makaatko päivät kotona nauttien meidän työtätekevien veroeuroja?
kysellä tahtooko vaiko eikö tahdo.
"Joka ei työtä tee ei sen syömänkään pidä".
Eikä kyseessä olisikaan kassaran kanssa mesominen ja vesominen vaan tehokas, koneellistettu bisnes. Tekijöillä kunnon palkka. Näin saataisiin Lieksan alueelle satoja työpaikkoja nuorille ja melkoiset lisätulot ostovoimaan. Kerrannaisvaikutuksineen varmaan lähemmäs 1000 työpaikkaa.
No katos kun mulla on sellanen ajatus, että jos tää yhteiskunta tahtoo minun panokseni yhteiseksi hyväksi niin se saa tarjota mulle sitä työtä jota minä halluun tehhä.
Että näin on motto.
Ja mitä se sulle kuuluu vaikka makaisinkin päivät pitkät.
Ja onkos sinun pakko olla töissä kun niin niistä veromarkoistas huolehhit.
Mitäs tuossa valitat. Se mettähän siellä vielä mee sinne vaan koneittes kans ja tee bisnekses.
Ja tehän ette voi paskaakaan kun minä päätän olla tekemättä niin oon kans ja syön silti.
huomenna,otin perjantaina loparit ite niin eiköhän se karessi tule.
Viikon olin töissä sitten riitti,nyt makaan sitten ainakin vuuven,sossuun aikaa tilaamaan sama se mistä se raha tulee.
konekuskeista,mistäpä meinasit tempasta kymmeniä tai satoja kuskeja.
työtä kaipaavista työttömistä saa koulutettua päteviä konekuskeja. Kunhan vaan on ensin töitä.
Ihmettelen kyllä eräitä kirjottajia. On iskenyt kauhee pelko ja painajaisunet että jos Lieksaan sattuisi tulemaan työpaikkoja. Voisi joutua vaikka töihin. Näinkö asia tosiaan on? Jos on niin huonosti on.
jos on terve ja kotona niin hoitakoon itse muksunsa.
On valmisteilla laki että laiskat, jotka eivät haluakaan työllistyä lähetetään pientä korvausta vastaan vuodeksi Siperiaan luontoretkelle venäläiseen täysihoitoon. Pienen korvauksen saa siis Venäjän valtio, ei se laiskottelija.
Tämä ei sitten koske oikeita työttömiä, jotka ottaisivat työtä vastaan mutta kun ei ole.
Voitas muuten säätää toinenkin laki. Semmonen, jolla metsien omistajat velvoitettaisiin hoidattamaan hakkuutähteet ja roskapuut pois metsistään teettämisuhalla.
Sillon hoitus se biopolttoaineen saantikin ihan kuin itsestään.
Juu, siinä tuli asenne selväksi. Eli verovaroilla maataan kotona, eikä sen vertaa kiinnosta, että itse töihin hakeutuisi. Ajattelitko, että työvoimatoimiston täti/setä joku aamu sinun sängyn vierellä seisoo ja sanoo, että paas päälles, niin vien sut sinun unelmaduuniin.
Kyllähän se sinun päivät pitkät makaaminen kuuluu, jokaiselle työssäkäyvälle, koska me maksetaan isompaa veroa, ihan sen takia että saadaan taatelia myös loisten tilille.
Epäilen, että vaikka vähän satsaisitkin työn hakuun sen sijaan, että odotat että yhteiskunta hyysää sinut mieleiseesi paikkaan, on sinun silti vaikeaa saada paikkaa, kun et ole kuuteen vuoteen oppinut, että meillä on eurot ei markkoja. Mitenkähän oppisit työelämässä työn tekemisen - veisiköhän kuusi vuotta sekin?
tulen justiisa.mää kuule ukko ite tekemmään tulitikkutarpees
Lieksassahan oli jo vuonna 1983 organisoitu tuo biopolttoaineen talteenotto!
Oli koulutetut metsurit siihen hakehankintaan jolla lämpöä pitimän tuottaa, homma pelasi noin kolmisen vuotta kunnes kaupungin, nykyäänkin virassa olijat päätti sen lopettaa koska öljy oli kuulema halvempaa silloin!
joten ei kellää oo niin pitkää muistia. Ajat ja hinnat on aika paljon muuttuneet siitä mitä muistelet.
Kyllä nykyjään etelä-Suomessakin kerätään kiivaasti jo havut ja monesti kannotkin hakkeeksi. Ajatus olikin että ei kerättäisi sitä biopolttoainetta pelkästään Lieksaa varten vaan tuotettaisiin laajemmallekin alueelle.
Tällä tavoin Lieksa voisi säilyä koko laajan seutukunnan napana ja keskuksena.
Kaupunki jättäytyi pois biojunasta aikanaan, muulla kuten kontiolahdessa ,ilomantsissa ym hake-pelletti ym toimii ja halpaa on.
Lieksassa taitaa kristillisen opiston lämpövoimala olla ainut jossa palaa hake, halpaa kun urakoitsija hoitaa kaiken , ottasivat mallia siitä, pitäkööt vaikka perkeleen seminaarin opistolla että järkeä tulisi lanttuihin päättäjien!
joten ne vaan kasvamaan energiakasveja. Puskittuvaa pakettipeltoa lienee jopa tuhansia hehtaareja.
Korjuukin onnistuu koneilla, joten nimimerkki Työttön saa jatkaa makaustaan. Mutta Lieksa saisi tuloja ja mainetta Suomen ekologisena keskipisteenä. SE ei ole matkailunkaan kannalta enää mikään ihan turha asia.
Jos nyt käy niin, että Ruunaan kosketkin menee voimataloudelle.
Kerroppas mistä löydät puskittuvia pakettipeltoja ainakin lieksan länsipuolelta!
Et mistään sillä kaikki yli hehttaria suuremmat on jo otettu uudelleen maatalouden käyttöön, lisämaiksi suurille eu tiloille ja vieläpä jotkut tilalliset joutuu raivaamaan metsistä lisää peltoja kun ei ole tarjolla ostettavia eikä vuokrattavia peltoja 20 kilometrin säteellä .