Tuli mieleen, pitäisikö laittaa keittiöön lattiakaivo? Ei niinkään vesivahingon pelosssa vaan ihan siivousmielessä. Sais kuurata ja pestä lattian, pysyis uskoakseni laattasaumatkin paremman näköisinä. Kokkailen paljon ja välillä roiskuu.. Laitoskeittiöissähän tapaa olla lattiakaivot. Tietenkin lattia pitäis vedeneristää sitten myös. Onko joku laittanut samoin perustein? Kokemuksia? Näkemyksiä?
lattiakaivo keittiöön?
17
4388
Vastaukset
- teukka2
Varmaan ihan hyvä idea. Varsinkin jos seinän takana on viemärikaivo johon voit vetää tuon ns kuivaviemärinä.
Kaato keittiön lattiassa voi olla mielenkiintoinen.. Viemäri syytä laittaa keskelle huonetta noiden kaatojen takia.
Mitähän määräykset sanovat - tuleeko keittiöstä sitten märkätila?- Anonyymi
Hauskaa huumoria! Asenna samalla olohuoneeseenkin lattiakaivo ihan keskelle. Pääset naistenlehtiin!
- koko juttu
Kuuraat ja käytät vettä niin paljon, että tarvitset lattiakaivon....? Taitaa käydä silloin niin, että tarvitset myös vedenkestävät kalusteet = laitoskeittiökalusteet. Myöskään mitkään normaalit jalkalistat ei kelpaa ja oikeastaan kaiken pitäisi olla kunnolla irti lattiasta.
Ja mihin se kaivo, jonka pitäis olla tyyppiä kuivakaivo. Keskelle lattiaako..? Ja sitte lattiaan pitäis tehdä kaadot ja lisäksi lattia pitäis vielä vesieristää. Lattiakaivollisesta tilasta kun tulee märkätila.. Niin ja märkätilassahan pitäis eristää vielä seinätkin:)- ei enempää
Meillä seinät eristettiin keittiössä noin puoleen metriin asti, eli ei koko seiniä. Ei sitä vettä sen ylemmäksi roisku eikä edes niinkään ylös. Lattiakaivo keittiössä ei tarvi olla keskellä lattiaa ja kaadot voi tehdä niin ettei ne silmään näy keittiössä ollessa. Meillä ainakin laatoittaja osaasi tehdä niin nätisti ettei kukaan huomaa, että keittiössä on lattiakaivo.
- Anonyymi
Eikä mitään seiniä tarttee eristää. Menkää vaikka ruokakauppaan, siellä on ainakin kylmälaitteiden alla ja usein myös näkösällä lattiakaivoja. Eikä kaupan seiniä ole takuulla vesieristetty mitenkään. Sama tilanne vaikka kerrostalon kuivaushuoneessa. Sielläkin on jossakin kohtaa lattiakaivo, eikä sielläkään mitään vesieristettyjä seiniä ole ja seinät ovatkin siellä yleensä maalattua huokoista betonia. Kummassakin tapauksessa vain lattia on vesieristetty.
- lattiakaivo keittiössä
Meillä on lattiakaivo keittiössä ja ihan tyytyväinen olen ollut. Kaivo tosin on keittiökaappien alla piilossa joten ei näy sieltä, kaapit seisoo omilla "jaloilla" joten sieltäkin alta on helppo pyyhkiä ja antaa veden mennä lattiakaivoon.
Kyllä keittiö on sitten märkätila ja vaatii kunnon vedeneristyksen. Mutta ah - niin helppohoitoinen!- sitä
enää suositellakkaan vedenkäytön vähentämistä siivouksessa.
Lattiakaivo keittiössä, voi herrajee..
Mitäs seuraavaksi, olohuoneeseen myös, siellähän monet sohvaperunat märehtii dippikastikkeiden kera. Sinnekki tarvii sen saavillisen vettä, että parketti kiiltää... - miältä
sitä kirjoitti:
enää suositellakkaan vedenkäytön vähentämistä siivouksessa.
Lattiakaivo keittiössä, voi herrajee..
Mitäs seuraavaksi, olohuoneeseen myös, siellähän monet sohvaperunat märehtii dippikastikkeiden kera. Sinnekki tarvii sen saavillisen vettä, että parketti kiiltää...Melkoiselta liioittelulta minustakin tuntuu, ellei kyseessä ole laitoskeittiöön verrattava käyttö..
- Akvaristiperhe
miältä kirjoitti:
Melkoiselta liioittelulta minustakin tuntuu, ellei kyseessä ole laitoskeittiöön verrattava käyttö..
Me laitetaan aula/kirjasto/akvaariohuonetilaan kaivo 720-litraisen akvaarion alle. Kuivakaivo ei vedä riittävän hyvin hätätilan sattuessa ja ei ehkä normaalin vedenvaihdon yhteydessäkään. Tilaan tulee myös vesipiste (normaali suihkusekoittaja maisemoituna jotenkin).
Miksi ei tekisi omasta kodista omiin tarkoituksiin sopivaa?
- outi
Hauska sattuma kävi, kun työkaveri eilen sanoi, että muista siiten laittaa keittiöön lattiakaivo! En siis ollut kertonut, että tällainen asia on parhaillaan mietinnässä. Heillä sitä aikoinaan mietittiin, ei laitettu ja sitä on jälkeenpäin kaduttu.
Toi akvaariojuttu oli hieno idea. Meilläkin on ollut akvaarion hankina mielessä, niin että pitäisköhän vielä lisätä yks kaivo jonnekin... - Anonyymi
Keittiötä rakentamassa tässä ja mietittiin sitä kuivakaivoa mutta kun ehdittiin valamaan seinän takana oleva kylppäri. Mutta nyt löyty bauhausista uponorin lattiakaivo missä on veden painolla aukeava venttiili. 70mm Korkea. Nyt valettu paikoilleen. Kyllä sitä varmasti vakuutusyhtiöt toivois kun niitä vesivahinkoja juuri keittiöissä tapahtuu paljon. Eihän se lattiakaivo tee siitä märkätilaa vaan sen puute voi sen tehdä.
- Anonyymi
Jos lattiassa on kaivo, niin silloin on lattian syytä olla vesieristetty. Joku kuitenkin tulkitsee, että on OK kaataa ämpärillinen vettä lattialle, koska kaivo on.
Märkätila on vielä pykälää "rankempi" eli siellä pitää seinienkin kestää roiskimista. Siis pesuhuone tms.
Muissa kuin asuintaloissa on ihan tavallista, että WC-tiloissa on siivouksen helpottamiseksi lattiakaivot, mutta ne eivät silti ole märkätilloja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos lattiassa on kaivo, niin silloin on lattian syytä olla vesieristetty. Joku kuitenkin tulkitsee, että on OK kaataa ämpärillinen vettä lattialle, koska kaivo on.
Märkätila on vielä pykälää "rankempi" eli siellä pitää seinienkin kestää roiskimista. Siis pesuhuone tms.
Muissa kuin asuintaloissa on ihan tavallista, että WC-tiloissa on siivouksen helpottamiseksi lattiakaivot, mutta ne eivät silti ole märkätilloja.Vai että keittiö on samalla WC. Ihan uutta rakennustekniikkaa.
- Anonyymi
Tämäkin aloitus oli jo aika nostaa !
- Anonyymi
Talo on rakennettu 1980. Oliko lattiakaivo keittiössä keittiökaappien alalevyjen alla tuolloin jo laiton? Vakuutusyhtiö väittää niin. Aiheuttanut pitkään hajuhaittaa ja astiakaappien alareunat turvonneet.
- Anonyymi
Oli. Koppi heilahti välittömästi kiinni jäädessä. Neljä vuotta ehdotonta ensikertalaiselle.
- Anonyymi
Oli tai ei. Yhtiö ei maksa. Vahinko ei ole äkillinen ja ennalta arvaamaton. Lisäksi rakennusvirheitä ei korvata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621137- 501110
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661097Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731019Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182940Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153932Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717867- 89867
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu109841Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713