On olemassa urbaaneja legendoja esim. siitä, kun ajaa pään kaljuksi ja viiltelee tämän jälkeen päänahkaan haavoja ja laittaa mobilattia, saa päänsä sekaisin. Mitä muita vastaavia legendoja on olemassa?
Urbaanilegendat
......
123623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
siis eihän toi mikään legenda oo?
Toimii ihan hyvin koita vaikka, otat
perunankuarimaveitsen ja leikkaat päänahan pois
ja paat mobilatia ja nahka paikalleen takas ni avot!
lippis viel päähän ja saunaan ni kolisee paremmin ;)
että lapsille jaellaan narkkia ilmaiseksi koulujen pihoilla.
"Lasten pokemonkortteihin/leikkitatuointeihin pistetään ihon läpi imeytyvää LSD:tä lasten saamiseksi huumekoukkuun".
Mikä mättää:
1. Juttu on täyttä roskaa
2. LSD ei imeydy ihon läpi
3. LDS ei aiheuta riippuvuutta
4. Jos edellä kuvattu olisi totta, lapset luulisivat olevansa riippuvaisia pokemonkorteista. He eivät tajuaisi että saadakseen lisää ainetta, heidän pitää mennä hakemaan sitä diileriltä.
on myös urbanlegend.
"Viattomien lasten kamalat kohtalot ovat legendojen vakioainesta: tyypillinen huumeiden vaikutuksiin liittyvä tarina on USA:ssa levinnyt juttu lapsenvahdiksi tulleesta hippitytöstä, joka paistaa hoidossa olleen lapsen kalkkunana: tarinan eri versioissa tyttö oli käyttänyt joko LSD:tä tai kannabista, paistovälineenä joko tavallinen tai mikroaaltouuni."
todella todella vanha myytti.
"Varmana urbaanin legendan merkkinä ovat alkusanat "kerrotaan että...". Kertoessaan lehdistölle viimeisimpiä huumetilastoja pari vuotta sitten poliisi myös varoitteli kotikasvatuksen vaaroista kertomalla, että jonkun koulun keittäjä oli pannut koulun lounassalaattiin oman poikansa hamppukasvin lehtiä. Onhan ajatus, että lapsukaiset joutuisivat tahattomasti syömään pilvikasvia aika kamala, mutta pahempaa on, että kouluruokailusta vastaava henkilö ylipäätään laittaisi mihinkään ruokaan hänelle tuntemattomia huonekasveja."
"Päihdetarustoon myös liittyy paljon tarinoita erilaisten tavanomaisten tuotteiden piilopäihdyttävästä vaikutuksesta. Väite, että päänsä saa laillisesti sekaisin polttamalla banaaninkuoria ilmeisesti sai alkunsa tapauksesta '60-luvun lopulla, missä San Franciscon hipit vetivät toimittajia höplästä. Yksi monista Coca Colaan liittyvistä legendoista on, että se jotenkin kolahtaisi, jos sitä nautitaan yhdessä aspiriinin kanssa. Erilaiset sammakkoeläimet erittävät ihollaan kemikaaleja, ja jotkut niistä ovat jopa päihdyttäviä. Tämä on kuitenkin saanut aikaan huhun, jonka mukaan päänsä saa mukavasti sekaisin nuoleskelemalla mitä tahansa rupikonnaa."
Kiitos tähänastisista fiksuista vastauksista. Lisää kaipailen kuitenkin edelleen jos joku jotain tietää.
Ei tainnut kukaan vielä mainita tuota kultaisella kuuskytluvulla lanseerattua legendaa, jonka mukaan polttelemalla banaaninkuoria pääsisi pilveen... vai jäikös minulta vain huomaamatta. No mutta oli miten oli, don't smoke them banana peels kids!
Olinpas hassu, Miffyhän tuon jo toikin julki...
No nää on näitä juttuja mitä mä oon alkoholista kuullut esim. kun kostuttaa tamppoonin viinassa ja työntää sen alapäähän tai perseeseen, niin siitä menis tosi sekasin...Mut miten sen tamppoonin sais tungettuu sisälle, kun sehän turpoo, kun se kastuu...Hmm.
No toinen mitä oon kuullu (voi olla ihan toimivakin, mut en oo kuullu et kukaa kokeilis) et kun saunassa kaataa viinaa kiukaalle ja hengittää sitä höyryä, niin menis tosi sekasin, mut tää on kuulemma sit tosi vaarallista kun se menee suoraan hengitysteihin...