onko kenelläkään murrosikäistä

pelurin äiti

adhd nuorta,jolla on vaikea peliriippuvaisuus?
Meillä poika pelaa kaikki rahansa.Omat rahat kun
loppuu, niin varastaa vanhempien lompakosta.
Kaikki on pidettävä lukkojen takana.
Itsellä alkaa voimat loppua jatkuvaan vahtimiseen ja piilotteluun. Mistä voisi hakea apua?
Koulussa poika pärjää todella hyvin,kunhan ei lintsaisi niin paljon.Adhd lääkitys on ollut suureksi avuksi.

4

1294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuviot

      täälläkin. Pojalla raha ei pysy hetkeäkään tallessa. Heti on etsittävä joku "reikä", mihin työntää rahat. Ja pelikoneet ne aina osuvat sitten tielle.

      Itsekin joudun jemmaamaan rahapussini tiukasti. Poika on valmis varastamaan heti tilaisuuden tullen. Meilläkin on lääkitys, joka muuten tehoaa hyvin. Tosin viikonloppuisin ja lomilla käytän lääkitystä vähän. Pitäisi varmaan käyttää enemmän jos vaikka auttaisi tähän peliongel-maankin.

      Minusta tuntuu, että tämä rahankäyttö tulevaisuudessa eli aikuisuudessa tulee olemaan tämän lapsen suurin ongelma. Toisaalta lohdutan, että jospa hän kypsyisi ja kykenisi hallitsemaan tilanteen.

      Mutta toisaalta suuren riskin tuo isän peliongelma, joka on sitä luokkaa, että kaikki on pelattu elämässä. Pienikin määrä alkoholia ja raha, laukaisevat hänellä pelihimon ja sitten mentiin...

    • siskoo

      Mun pikkuveljellä kans adhd ja peliongelma on säilyny pikkupojasta. Ei anneta sille rahaa, mutta lahjaksi aina lahjakortteja vaate / elektroniikka / huonekaluliikkeisiin. Joskus viedään ruokaa (asuu kauempana, ni ei voi usein viedä). Veli on tosi laiha ja vaikka aina väittää, ettei ongelmia oo, ni on niitä. Joskus on käyty baaris yhtä aikaa, ni voi olla koko illan pelipöydässä. Ennen ne oli kaupan hedelmäpelejä.
      Sääliks kävi, ett miks pitää aina mennä kaikki rankan kaavan kautta. Se oli opiskeluaikoina jo velkaselvityksessä ja sai vaan tosi vähän käteen. Nykyään se jo hoitaa hommat niin, ettei se pyydä lainaa koko suvulta. Sovittiin, ett rahaa ei anneta, muuta saa antaa. Yleensä rahat meni aina peleihin ja viinaan. Mun sisko anto vanhan tv:n sille ja se möi senki ja pelas rahat.
      Mutta, niinkun sanoin. Se on nyt 28-v. ja nyt tuntuu, että homma alkaa olla hallussa. Pystyy olla selvinpäin, on ahkera ja hyvä työssään ja repsahtaa peleihin vaan viinaa ottaessaan, mitä ei tapahdu enää usein. Mun veljen adhd oli aika nähtävissä jo lapsena ;), mutt todettiin vasta 19v.

      • siskoo

        Käy raha automaatti yhdistyksen sivuilla (RAY), niillä on myös jotain avustustoimintaa (kumma kyllä, nehän sen ongelman tekee) ja lisäksi paikkakunnan A-klinikat voi tietää aiheesta paljonkin. Murrosikäisen kanssa kannattanee etsiä kaikki tieto ja apu, minkä voi käsiinsä saada. Ehkä ongelmat voi olla autettavissa, ettei tosiaan tarttis tehä kaikkea vaikeimman kautta.


    • batista.90

      auttaisikohan kassakaappi niin ei tarvitsisi piilotella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2697
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1034
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      887
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      839
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      59
      702
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      53
      657
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      591
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe