Sekä raamattua,että Koraania voidaan käyttää lyömäaseena suuntaan ja toiseen!Molemmista löytyvät kehoitukset väkivaltaan ja rakkauteen.Palasia irrottelemalla asiayhteydestä onnistuu vääristelemään tavoitteet ja tarkoituksen kukin mielensä mukaan!Länsiterroristit ovat nyt enemmän huudossa kuin idän vastaavat,koska he ovat osanneet retoriikkansa paremmin!Tappaminen ja alistaminen nimetään "terrorismin vastaiseksi sodaksi" herra Bush ja Israel ovat ottaneet "Jumalansa" tehokkaaseen käyttöön oikeuttaessaan toimintaansa.Ei usko innosta pahuuteen,vaan uskonto ja sitä hyödyntävät johtajat,eikö tämä jo nykysivistyksellä pitäisi avautua vähemmälläkin älykkyysosamäärällä?
Besservissereille
4
353
Vastaukset
- Esko
jokin ajatussuunta on. Ei se voi olla 1000 ajatussuuntausta.
>>Sekä raamattua,että Koraania voidaan käyttää lyömäaseena suuntaan ja toiseen!Molemmista löytyvät kehoitukset väkivaltaan ja rakkauteen.Palasia irrottelemalla asiayhteydestä onnistuu vääristelemään tavoitteet ja tarkoituksen kukin mielensä mukaan!
Väität tässä tosiasiassa, ettei Koraanin ja Raamatun kirjoittajat tarkoittaneet mitään kehotuksillaan. Heidän tekstejään voi sinun mukaasi käyttää mihin tahansa.
Yleensä lukijat näkevät varmaan jonkun perusidean kaiken taustalla. Kristityllä on vahvana hyvyyden ja raukkauden ajatukset. Muslimeista en saa oikein selvää, mutta jonkinlaista kurinalaista tottelevaisuutta se näyttää olevan.
Uskovaiset hakevat kyllä ratkaisuja ongelmiinsa aivan Raamatun tekstejä lukemalla.- väkivaltaa
normaalia enemmän.
- jätetään
politiikka pois (sinulla kun on ilmi selvä agenda..)niin kerro minulle, kristitty kun olen missä uudessa testamentissa kehotetaan väkivaltaan? Koska jos siellä niin tehdään, niin sen minä teen...
- .......
[Math. 10:34] "Do not think that I have come to make peace on earth? I HAVE NOT COME TO BRING PEACE, BUT A SWORD. "For I have come to set a man against his father, and a daughter against her mother." [said Jesus]!
[Luke. 12:49] 'I CAME TO CAST FIRE UPON THE EARTH, AND WOULD THAT IT WERE ALREADY KINDLED.. DO YOU THINK THAT I HAVE COME TO GIVE PEACE ON EARTH? NO, I TELL YOU, BUT RATHER DIVISION; for from henceforth in one house there will be five divided, three against two, and two against three. They will be divided, father against son, and son against father, mother against daughter, and daughter against her mother. [said Jesus]!
[Luke. 19:27] For these enemies of mine, who did not want me to reign over them, BRING THEM HERE AND SLAY THEM BEFORE ME.
[Luke. 14:26] If any one comes to me and does not HATE his own father and mother and wife, and children, and brothers and sisters yes and even his own life: he cannot be my disciple.
PAUL AND RACISM
[Gal. 2:15] Paul said, "We ourselves, who are Jews by birth and not Gentile sinners."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673788Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883169Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin962421Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151649Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701408- 981280
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä421208- 501021
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11021Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561020