Besservissereille

Totuudentorville

Sekä raamattua,että Koraania voidaan käyttää lyömäaseena suuntaan ja toiseen!Molemmista löytyvät kehoitukset väkivaltaan ja rakkauteen.Palasia irrottelemalla asiayhteydestä onnistuu vääristelemään tavoitteet ja tarkoituksen kukin mielensä mukaan!Länsiterroristit ovat nyt enemmän huudossa kuin idän vastaavat,koska he ovat osanneet retoriikkansa paremmin!Tappaminen ja alistaminen nimetään "terrorismin vastaiseksi sodaksi" herra Bush ja Israel ovat ottaneet "Jumalansa" tehokkaaseen käyttöön oikeuttaessaan toimintaansa.Ei usko innosta pahuuteen,vaan uskonto ja sitä hyödyntävät johtajat,eikö tämä jo nykysivistyksellä pitäisi avautua vähemmälläkin älykkyysosamäärällä?

4

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko

      jokin ajatussuunta on. Ei se voi olla 1000 ajatussuuntausta.

      >>Sekä raamattua,että Koraania voidaan käyttää lyömäaseena suuntaan ja toiseen!Molemmista löytyvät kehoitukset väkivaltaan ja rakkauteen.Palasia irrottelemalla asiayhteydestä onnistuu vääristelemään tavoitteet ja tarkoituksen kukin mielensä mukaan!

      Väität tässä tosiasiassa, ettei Koraanin ja Raamatun kirjoittajat tarkoittaneet mitään kehotuksillaan. Heidän tekstejään voi sinun mukaasi käyttää mihin tahansa.
      Yleensä lukijat näkevät varmaan jonkun perusidean kaiken taustalla. Kristityllä on vahvana hyvyyden ja raukkauden ajatukset. Muslimeista en saa oikein selvää, mutta jonkinlaista kurinalaista tottelevaisuutta se näyttää olevan.

      Uskovaiset hakevat kyllä ratkaisuja ongelmiinsa aivan Raamatun tekstejä lukemalla.

      • väkivaltaa

        normaalia enemmän.


    • jätetään

      politiikka pois (sinulla kun on ilmi selvä agenda..)niin kerro minulle, kristitty kun olen missä uudessa testamentissa kehotetaan väkivaltaan? Koska jos siellä niin tehdään, niin sen minä teen...

      • .......

        [Math. 10:34] "Do not think that I have come to make peace on earth? I HAVE NOT COME TO BRING PEACE, BUT A SWORD. "For I have come to set a man against his father, and a daughter against her mother." [said Jesus]!

        [Luke. 12:49] 'I CAME TO CAST FIRE UPON THE EARTH, AND WOULD THAT IT WERE ALREADY KINDLED.. DO YOU THINK THAT I HAVE COME TO GIVE PEACE ON EARTH? NO, I TELL YOU, BUT RATHER DIVISION; for from henceforth in one house there will be five divided, three against two, and two against three. They will be divided, father against son, and son against father, mother against daughter, and daughter against her mother. [said Jesus]!

        [Luke. 19:27] For these enemies of mine, who did not want me to reign over them, BRING THEM HERE AND SLAY THEM BEFORE ME.

        [Luke. 14:26] If any one comes to me and does not HATE his own father and mother and wife, and children, and brothers and sisters yes and even his own life: he cannot be my disciple.

        PAUL AND RACISM
        [Gal. 2:15] Paul said, "We ourselves, who are Jews by birth and not Gentile sinners."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4009
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      14
      3788
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      63
      3021
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2992
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2585
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      63
      2433
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2133
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      112
      1528
    9. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      26
      1439
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1360
    Aihe