Noin 4 viikkoa sitten istuin terassilla myöhään ulkona ja oli kylmä. Seuraavana päivänä alkoivat alaselkäkivut ja kipu "laski alemmas" alavatsan - virtsarakon tietämille. Pari-kolme päivää piti käydä kusella jatkuvasti, sitten se rauhoittui. Samaan aikaan alkoi myös särky virstaputkessa ja sitä on jatkunut tähän päivään. Ei mitään jarkyttävää kipua, mutta muistuttelee itsestään miltei koko ajan. Välillä on kokonaan kivuttomia hetkiä, kun on muuta tekemistä kuin ajatella asiaa. Lisäksi persreikä on ollut alusta lähtien arka. Samoin välilihan(???) alueella tuntuu painetta, ihan kuin pientä turvotusta, mutta ei kuitenkaan. Maatessa kyljellään nämä lantion alueen ja peniksen kivut tuntuvat, mutta selällään ne heikentyvät.
Osaako kukaan sanoa, mihin tämä voisi viitata? Lääkärissä en ole vielä käynyt.
Täsmäävätkö oireet
5
1318
Vastaukset
- vielä,
että virtsaputken pää punottaa.
- voi olla tulehtunut
mene ihmeessä käymään lääkärissä
- Keskiikäinen mies
tosin mulla on niin että kyljellään makaaminen helpottaa oireita, mutta istuminen pahentaa, selällään makaamisesta en osaa sanoa.
Takamus mullakin arka ja siellä painetta, ja kun istuu, säteilee virtsaputkeen.
Mulla tämä on krooninen joten ei ehkä parane koskaan.
Käy tosiaan lääkärissä, saat ehkä tulehduskipulääkettä tai antibioottikuurin, mutta joskus voi olla ettei ne auta.
Minun kohdallani ainakin on ollut aina kova haku päällä mikä on se oikea lääkitys millä saisi vaivat pois, ja nyt on ilmeisesti niin että mitään täsmälääkettä ei ole enää olemassa vaan pitää vaivan kanssa tulla toimeen.
Lämpöhoito on kaikkein tehokkain näihin vaivoihin, eli kesälläkin pitää huolehtia siitä ettei saa mistään kylmää. Esimerkiksi saunasta ulos vilvottelemaan voi olla huono juttu tai hyppääminen saunasta kylmään veteen.
V-mäinen vaiva mutta ei ehkä sinun kohdallasi krooninen joten mene lääkäriin.- Oikeaan osuitte!
Kävin lekurilla 3 päivää sitten ja diagnoosi oli heti eturauhastulehdus. Sain antibioottikuuri (12vrk 12vrk, jos pitää jatkaa) ja nyt jo oireet helpottavat. Eivät ole kokonaan poistuneet, mutta alkoivat lieventymään jo heti seuraavana päivänä. Saapa nähdä lähtevätkö kokonaan vai jääkö vaivaamaan. Vieläkin tuntuu, että pienen squash-pallon päällä istuis sillointällöin ja peräaukko on vielä arka. Virtasuputken kipu ja alavatsakivut ovat miltei häipyneet. Suunta on hyvä.
- Mies Äetsästä
Oikeaan osuitte! kirjoitti:
Kävin lekurilla 3 päivää sitten ja diagnoosi oli heti eturauhastulehdus. Sain antibioottikuuri (12vrk 12vrk, jos pitää jatkaa) ja nyt jo oireet helpottavat. Eivät ole kokonaan poistuneet, mutta alkoivat lieventymään jo heti seuraavana päivänä. Saapa nähdä lähtevätkö kokonaan vai jääkö vaivaamaan. Vieläkin tuntuu, että pienen squash-pallon päällä istuis sillointällöin ja peräaukko on vielä arka. Virtasuputken kipu ja alavatsakivut ovat miltei häipyneet. Suunta on hyvä.
ohi, se voi olla sulla(kin) krooninen, jolloin sen vaivan kanssa pitää vaan oppia elämään.
Mulla on tuo krooninen, ja vaivat vaihtelee päivittäin, joku tulehduskipulääke tuohon voisi myös helpottaa vaivoja, näin ainakin mulla, ja pitkällistä istumista tulisi välttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495525Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032005Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071748- 1141611
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459