Täsmäävätkö oireet

Minulla?

Noin 4 viikkoa sitten istuin terassilla myöhään ulkona ja oli kylmä. Seuraavana päivänä alkoivat alaselkäkivut ja kipu "laski alemmas" alavatsan - virtsarakon tietämille. Pari-kolme päivää piti käydä kusella jatkuvasti, sitten se rauhoittui. Samaan aikaan alkoi myös särky virstaputkessa ja sitä on jatkunut tähän päivään. Ei mitään jarkyttävää kipua, mutta muistuttelee itsestään miltei koko ajan. Välillä on kokonaan kivuttomia hetkiä, kun on muuta tekemistä kuin ajatella asiaa. Lisäksi persreikä on ollut alusta lähtien arka. Samoin välilihan(???) alueella tuntuu painetta, ihan kuin pientä turvotusta, mutta ei kuitenkaan. Maatessa kyljellään nämä lantion alueen ja peniksen kivut tuntuvat, mutta selällään ne heikentyvät.

Osaako kukaan sanoa, mihin tämä voisi viitata? Lääkärissä en ole vielä käynyt.

5

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä,

      että virtsaputken pää punottaa.

    • voi olla tulehtunut

      mene ihmeessä käymään lääkärissä

    • Keskiikäinen mies

      tosin mulla on niin että kyljellään makaaminen helpottaa oireita, mutta istuminen pahentaa, selällään makaamisesta en osaa sanoa.

      Takamus mullakin arka ja siellä painetta, ja kun istuu, säteilee virtsaputkeen.

      Mulla tämä on krooninen joten ei ehkä parane koskaan.

      Käy tosiaan lääkärissä, saat ehkä tulehduskipulääkettä tai antibioottikuurin, mutta joskus voi olla ettei ne auta.

      Minun kohdallani ainakin on ollut aina kova haku päällä mikä on se oikea lääkitys millä saisi vaivat pois, ja nyt on ilmeisesti niin että mitään täsmälääkettä ei ole enää olemassa vaan pitää vaivan kanssa tulla toimeen.

      Lämpöhoito on kaikkein tehokkain näihin vaivoihin, eli kesälläkin pitää huolehtia siitä ettei saa mistään kylmää. Esimerkiksi saunasta ulos vilvottelemaan voi olla huono juttu tai hyppääminen saunasta kylmään veteen.

      V-mäinen vaiva mutta ei ehkä sinun kohdallasi krooninen joten mene lääkäriin.

      • Oikeaan osuitte!

        Kävin lekurilla 3 päivää sitten ja diagnoosi oli heti eturauhastulehdus. Sain antibioottikuuri (12vrk 12vrk, jos pitää jatkaa) ja nyt jo oireet helpottavat. Eivät ole kokonaan poistuneet, mutta alkoivat lieventymään jo heti seuraavana päivänä. Saapa nähdä lähtevätkö kokonaan vai jääkö vaivaamaan. Vieläkin tuntuu, että pienen squash-pallon päällä istuis sillointällöin ja peräaukko on vielä arka. Virtasuputken kipu ja alavatsakivut ovat miltei häipyneet. Suunta on hyvä.


      • Mies Äetsästä
        Oikeaan osuitte! kirjoitti:

        Kävin lekurilla 3 päivää sitten ja diagnoosi oli heti eturauhastulehdus. Sain antibioottikuuri (12vrk 12vrk, jos pitää jatkaa) ja nyt jo oireet helpottavat. Eivät ole kokonaan poistuneet, mutta alkoivat lieventymään jo heti seuraavana päivänä. Saapa nähdä lähtevätkö kokonaan vai jääkö vaivaamaan. Vieläkin tuntuu, että pienen squash-pallon päällä istuis sillointällöin ja peräaukko on vielä arka. Virtasuputken kipu ja alavatsakivut ovat miltei häipyneet. Suunta on hyvä.

        ohi, se voi olla sulla(kin) krooninen, jolloin sen vaivan kanssa pitää vaan oppia elämään.

        Mulla on tuo krooninen, ja vaivat vaihtelee päivittäin, joku tulehduskipulääke tuohon voisi myös helpottaa vaivoja, näin ainakin mulla, ja pitkällistä istumista tulisi välttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      171
      2133
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      312
      1811
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1258
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe