no nii forumilta voi käydä lukemassa miten asia oikeasti oli...Ja aikas hyvää tekstiä onkin...Oli taas Artistin arvostus korkealla Novalla..
http://www.arikoivunen.fi/isoa/pages/paivakirja.php
http://www.arikoivunen.fi/isoa/pages/paivakirja.php
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
paljon esiintyjiä ja tiukka aikataulu pakottaa "teatterinäytöksiin". Silti Arin osuus kyllä kuulosti monessakin kohdassa hieman erilaiselta kuin levyllä, lauloiko päälle tms., kumma juttu tälläselle tekniikasta ymmärtämättömälle... Ei siis tosiaan singback?
Yleisö näyttää todella olevan tarkkakorvaista/silmäistä väkeä, kun näin hyvin huomioitiin toikin seikka!
have a little faith, just a little trust on näemmä menny eräille kuuroille korville. Jos oli vähän häikkää Särkässä niin mitään riskiä ei sit uskallettu vissiin ottaa revanssin pelossa. Höh, sanon minä.
Välillä menee ja välillä ei niinhän se menee kaikilla bändeillä. Mikäs ihmeen täydellisyyden pakko Arin kohdalla pitäis vallita?
On kyllä hyvä kun asioita selvitetään meille faneillekin päin, ettei tarvii aina spekuloida.
Aika kova paikka, kun joutuu tuollaisesta vääntämään. No tää on lööppikamaa jokatapauksessa ja uskon, että tälläkertaa ei käänny ikävä kyllä Arin eduksi, sillä olisihan se voinut vetää singbackinäkin, eli olisi itse laulanut. Mutta, jos kokemukset tästä on entuudestaan huonot niin ei sitä varmasti huvita lähteä 60 000 ihmiselle sitä enää muuttamaankaan. Kyllä nova ansaitsee tästä pyyhkeet, mutta lehdet tulee kirjoittamaan toisin, koska Nova on kuitenkin median edustaja ja isoa konsernia. Arin on kyllä tämän jälkeen entistä vaikeampi saada uskottavuutta, harmi... Vaikka ei uskottavuus mun silmissä mihinkään kadonnut, mutta silti että yleensä suostuu tuollaiseen... Olisi ehkä voinut jättää koko keikan vetämättä... Taas tulee niitä kommentteja, että koppava ja ylpeä ja opettelisi laulamaan singbackkinä jne...
siitä se maine vasta ois mennykkin. Kai se oli pakko suostua siihen mitä tarjottiin. Ja entäs jos mikki ei taaskaan ois toiminu. Arihan ois varmaan lynkattu lähimpään puuhun.
ja ois joutunu jolleen mustalle listalle. Pakko se esiintyä oli vaikka tapa ei ollutkaan miellyttävä.
:-)
ei vaiskaan, kai toi on aika yleistä.
Kiitos kuitenkin rehellisyydestä ja Arin äänihän se kuitenkin oli eikä mikään Milli Vanilli.
Hyvin Ari näytteli, ihan meni nuottien mukaan:-))
Siitäköhän sen vähän outo ilme johtuihin? Rehellinen mies siinä huijaamassa ihmisiä:DD
muiden artistien touhuja niin ne jättää kaikki tällaset jutut kommentoimatta eli koittaa olla kuin ei oliskaan ja toivoo, ettei kukaan huomaa. Ja jos kysytään niin ei vastata tai ei vastata siihen mitä kysytään.
Siinä mielessä Ari ja poppoo on todella rehellistä väkeä ja ansaitsee siitä kunniamaininnan.
Arin laulama juttu se oli kuitenkin. Oli sen sitten laulanut studiolla tai lavalla. Olisivat mieluummin olleet itse livenä, eivät laiskuuttaan näin tee. Pyyhkeitä Radio Novalle tästä tosiaan! Seuraavan kerran annettava enemmän lavatilaa, kun yleisöhän oli suureksi osaksi Arin vuoksi paikalla. On se ääni NIIN hieno!
Mietin tuossa, että taitaa kaiken alku ja juuri olla se, että Idolsvoittaja haluttiin konserttiin edes näytille...
Kuka meistä olisi uskonut, että voittajalla on loistava bändi takanaan ja sen lisäksi vielä levyllinen mahtavaa tavaraan, jolla saataisiin loistelias show aikaiseksi. Aikaisempia vuosia kun muistelee niin ei näin mahtavaa settiä olisi noilla voitajilla vielä ollut.
Oltiinko alunperin laskettu sen varaan, että voitaja vetää voittobiisin ja sit jonkun coverin...
Kiitos Arille kuitenkin, että tuli paikalle ja veti bändin kanssa energisen 10 minuuttia. Moni pikkufani ei mitään playbackejä ajatellut vaan hämmästyksissään seurasi suosikkinsa esitystä.
Nämä ovat taas pienen ihmisen mietteitä..
keikat jatkossa kokonaan väliin...tai olisivat jätkät vaan heittäneet läppää yleisön kanssa ja antaneet musiikin pauhata omaan tahtiin taustalla...
kun on tollasia mediamahteja taustalla. Kapuloita kun osataan panna rattaisiin niidenkin taholta, et paras vaan jotenkin sumplia niiden kaa.
Sitä en kuitenkaan tajua miksi ei sais koskaan mikään mennä pieleen, kun livekoikoilla tuppaa aina tapahtumaan bändeille yhtä sun toista. Onko Arin suhteen liikaa liossa ja ei oo varaa, et jengi mokais vai miten se nyt ois nähtävä, kun tolleen pyritään kaikki vaihtelu eliminoimaan?
Ite oon ollu yhen semmosen bändin keikalla, jossa ei vokalistia ensin meinattu saada lavalle ja sit kun se lopulta saatiin sinne niin sit se vahingossa keikahti laidan yli parin minsan jälkeen. Tosin tähän bändiin ei kukaan ollu varmaan mitään sijottanutkaan. Kai ne ite makso siitä ilosta et sai mokailla siellä.
Huomiset lööpit eivä kerro huomenna Kaivarin järjestäjien asenteesta olla kunnioittamatta artistia vaan Arin ylimielisyydestä, otsikot tulee olemaan luokkaa:
Idols Ari jo nyt riidoissa levy-yhtiön kanssa!
Idols-Ari ei laulanut itse!
Idols-Ari petti fanit!
Kukaan ei tule tietämään oikeaa totuutta vaan asia tullaan kääntämään median eduksi ja Arin tappioksi. Arista kirjoitetaan, että se on ylimielinen jne... Sisältö tulee olemaan sen näköinen, että Ari on vaatinut itselleen erikoiskohtelua jne... Ja pari ammattimuusikkoa hymyilee kuvissa sanoen, itse se päätti laulun tulevan nauhalta, ei siihen sitä kukaan pakottanut, typerä pikkukakara jne...
Valitettava tosiasia... Fiksut lehdet eivät tietenkään kirjoita mitään, mutta niitä ei tässä maassa ole...
miten hommat meni. Jos Arilta ton takia muutama fani lähtee omapa on tappionsa. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee. Eri asia, jos aina esiintyis julkisesti playbackinä, mut tuskimpa niin useesti tapahtuu. Kaitpa toi ykskin kerta jo jurppii bändiä.
Mitäs ne enää huomenna asiasta kirjottelisi. Wanha "uutinen" jo silloin. Sitä paitsi Ari ei takuulla ollut ainoa playback artisti Kaivarissa.
pikkujutusta ja pikkukeikasta? Tuskinpa Ari oli ensimmäinen tai viimeinen joka joutuu joskus esiintymään playbackina. Mitenköhän muut Kaivarissa tälläkertaa; livenä vai pb:nä?
Joutuipa jopa Nirvana aikoinaan vastentahtoisesti esiintymään Englannin suosituimmissa top-liveshöyssä playbackina. Tosin Kurt protestoi esittämällä biisin tarkoituksellisen hitaasti ja rämpyttämällä kitaraansa koskematta kieliin;D. Onneksi Ari ja bändi ei lähtenyt tälle linjalle, koska Kaivarissa oli kuitenkin näitä pikkufaneja, jotka eivät moista protestia olisi ymmärtänyt.
Paljon melua taas tyhjästä, olen itsekin kyllä aikamoinen arifani, mutta en kyllä jaksa jokaista pikkuasiaa ruveta pohtimaan alkuräjähdyksestä asti..;D
pleickas, sillä TV:stä kun katsoin niin ihmettelin miten ne voi laulaa kuin levyltä tulis, vaikka Irinakin pomppi kuin kumipallo lavalla. Arin luulin laulavan suoraan ja nää muut kuvittelin pleickaavan.
Mun oli ihan pakko... Laitoin Radio Novalle kohteliaan palautekirjeen. Siis oikeasti kohteliaan, aikuinen kun olen. Pyysin heitä välittämään sille henkilölle, joka vastasi näistä järjestelyistä.
Paitsi tästä soudchekin järjestämisen puuttumisesta (hei, haloo, ketä paikalla ollutta kuulijaa olisi haitannut, jos konsertti olisi venynyt esim 15 min!!!) myös siitä, että Ari oli laitettu ensimmäiseksi esiintyjäksi (moni fani ei ehtinyt paikalle) ja siitä että saivat esittää vain kaksi biisiä, kun esim Yö sai vähän enemmän...
No en usko että tästä palautteesta on mitään hyötyä, mutta loppuun lisäsin vielä että toivoisin heidän jatkossa kuuntelevan Artisteja, koska artistien toimintaa ohjaa usein yleisö jne... Eli kuuntelijat ennenkaikkea!
Lähetteletkö presidentillekin kirjeitä:-DDD
Eihän se varmaan ketään olis haitannut, jos Arin soundcheck olisi venyttänyt hommaa vähän, mutta se sama mahdollisuus olisi sitten pitänyt antaa kaikille artisteille. Ja se varmaan olis vähän yleisöäkin jo ketuttanut, koska silloin ei oltais puhuttu enää mistään 15 min veymisestä.
Ja sit toi, että Ari sai esittää kaksi biisiä kun taas Yö sai vetää viisi... haloo, tässä puhutaan ihan eri kaliiberin artisteista. Tule valittamaan sitten, kun Arilla on kilometrejä ja hittibiisejä takana yhtä paljon kuin Yöllä.
Eli olin itse Kaivarissa katsomassa Aria, kun Ari esiintyi. Loistavasti liikkui lavalla. Jos heillä oli tosiaan niin vähän aikaa varattu, niin ymmärrän kyllä tuon playback-tilanteen. Miksi yleensä pitää olla noin tiukat aikataulut siellä?
Ja kun olen kuullut Aria livenä Rockwoodissa, niin voin sanoa, että kyllä kaveri osaa vetää ja saada yleisön mukaan. Lisäpiristeenä on vielä aimo annos Arin huumoria. Sillä kaverilla leikkaa. ;-) Hyvä Ari ja koko bändi!
en tiedä, onko sama henkilö koko ajan kyseessä, mutta täällä on nyt useamman kerran näkynyt tuo levyjulkaisukeikan paikka nimellä Rockwood. Se on RockTOWN. Koittakaa nyt edes saada tuo nimi oikein.
Aikataulu oli Kaivarissa äärimmäisen tiukka mm. siksi, että konserttitaltiointi lähetettiin TV:stä jo saman päivän aikana. Kuvan jälkikäsittely jne. vie aikaa.
Arin ei pitäisi ollenkaan osallistua tällaisiin kimppakeikkoihin, no elämä lapselle on ehkä eriasia. Nää vois jatkossa jättää poppareille, niiltä ku tuo taustamusan kanssa jammaaminen näyttää onnistuvan ja näyttää olevan niissä piireissä ihan hyväksyttävääkin. Pilaa vaan maineensa... Onhan se tietty mainosta, mutta epäilempä että tällaista mainosta ei kukaan artisti halua itselleen.
Kiitos Arille ja kumppaneille rehellisyydestä jota tuskin keltään toiselta artistilta ollaan koskaan saatu! Hienoa, että arvot ja arvostukset on kohdallaan!
vai ei? Ja kantsiiko ylipäänsä olla näin alussa kovin kranttu? Voi kostautua nopeesti, jos alkaa liikaa ronklaamaan.