Pitäisi massata auton pohja, siellä täällä on kuitenkin ruoste kohtia (ei pahoja) joita on tarkoitus hioa teräsharjalla ( koneella) ihan kaikkea ruostetta ei saa pois joten vedänkö ferrexin päälle
ja sitten ML- primeri ja lopuksi massa.
Mitä mieltä on ammattilaiset jos niitä yleensä on täällä tervan levittäjien foorumilla.
ja sitten ML- primeri ja lopuksi massa.
Mitä mieltä on ammattilaiset jos niitä yleensä on täällä tervan levittäjien foorumilla.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Autoista olen kyllä hionut ruosteet aina paljaaseen metalliin mutta ulkona olevista metallikaiteista ja vastaavista kaikkea ei saa järjellisellä vaivalla pois.
Noihin olen laittanut ensin ruosteen muunninta jonka päälle sinkkimaalin ja päälle hammeritea tai vastaavaa. Eipä ole sen koommin kukkinut läpi vaikka seisovat hangessa talvet.
Wanha ferrex (lyijymönjä) olisi toiminut suoraan ruosteen päälleekin mutta tästä nykyisestä tiskivedestä en tiedä. Sinkkimaalikin tuntuu auttavan paljon jos on pakko ruosteen päälle maalata.
Muistakaa sitten että se spray-sinkki ei oikein toimi. Pensselillä levitettävä on paljon tehokkaampaa (purkkikin on painava, eli paljon metallia).