Eli mikä on Tiedän mielestänne turhin varuste autossa. Oma listani on seuraavanlainen.
1. kääntyvät ajovalot
2. luistonesto -ja ajovakaudenhallintajärjestelmät.
3. kaikenlaiset 'tilulilulei' musiikkia soittavat turvavyöhälyttimet.
4. turvatyynyt, oli ne sitten edessa/takana/ylhäällä/alhaalla.
5. ilmastointi joka turhaan kuluttaa vähiä luonnonvarojamme.
6. neliveto tavallisessa perheautossa.
7. automaattivaihteisto.
8. liiallinen määrä polleja.
9. nahkajakkarat.
10. kojelaudan jalopuukoristukset.
Yksinkertainen on kaunista. Siihen pyrin, tehkää Tekin niin.
Valitettavasti omastakin autosta löytyy jotain noista turhakkeista, kuten ilmastointi jota tosin en ikinä käytä...
Listatkaapa oma TOP 10
1. kääntyvät ajovalot
2. luistonesto -ja ajovakaudenhallintajärjestelmät.
3. kaikenlaiset 'tilulilulei' musiikkia soittavat turvavyöhälyttimet.
4. turvatyynyt, oli ne sitten edessa/takana/ylhäällä/alhaalla.
5. ilmastointi joka turhaan kuluttaa vähiä luonnonvarojamme.
6. neliveto tavallisessa perheautossa.
7. automaattivaihteisto.
8. liiallinen määrä polleja.
9. nahkajakkarat.
10. kojelaudan jalopuukoristukset.
Yksinkertainen on kaunista. Siihen pyrin, tehkää Tekin niin.
Valitettavasti omastakin autosta löytyy jotain noista turhakkeista, kuten ilmastointi jota tosin en ikinä käytä...
Listatkaapa oma TOP 10
Vastaukset 19
Vanhimmat
aina näitä taukkeja täällä roikkuu,mitä lie sossun elättejä.
Autossasi on ilmastointi ja edes helteillä et käytä sitä...
Älykästä toimintaa -hyvä hyvä!
Oikeassa elämässä pertsalla on ilmastointi päällä aina. Eihän voisi enää elää ilman sitä, mutta yrittää täällä pitää uskottavuuttaan ja kulissejaan yllä. No, kukin taaplaa tyylillään. Jos toivossa on hyvä elää, ladistille valheessa eläminen ei näytä tekevän tiukkaakaan...
PS. Missä ladassa muuten on ilmastointi?
Onnittelut, et ole sortunut kapitalistiseen hapatukseen. Lienet niitä viimeisiä kommunistisen ihanteen henkisiä tukipylväitä. Henkistä vahvuuttasi ei voi horjuttaa kapitalistisella propagandalla. Tästä parhaana maamerkkinä on vuokrakaksio 70-luvun neuvosto-look-like-lähiöstä ja autokatoksessa uljaana seisova... LADA.
Onnea ja menestystä valitsemallasi elämäntiellä, toivottavasti jaksat loppuun saakka, muutoin pettymys voisi olla liian suuri. Jaksamista todellakin!!
puuttuu 1. ja 10. Ykkönen saattaisi olla asiallinen varuste, mutta jalopuukoristeet osoittavat kyllä ostajan moukkamaisuutta. Tyhjätaskun haaveilua kartanon omistamisesta ja sen salissa istuskelusta.
lada.
11. Vakionopeussäädin
12. Diesel moottori
13. Jäähdytystoiminto hansikaslokerossa
14. Valo konehuoneessa (Ladassa ei tarvita)
15. Bluetooth
16. Peruutustutka
17. Nahkaratti
18. ABS-jarrut
19. Navigaattori
20. Hinauskorvake edessä (Ladaa ei tarvii hinata)
Siinä niitä tuli paljon lisää. Kyllä markkinointimiehet ovat fiksuja kun saavat myytyä kaikennäköistä krääsää auton yhteydessä.
Nyt kun vielä perustelet jokaisen niistä yksitellen, niink atsotaan sitten olemmeko kanssasi samaa mieltä.
Jos joku tavara tarvitaan, niin silloin odotetaan perusteluita. Turhakkeille ei perusteluita tarvita. Mihin tarvitaan esimerkiksi peruutustutkaa? En voi ymmärtää.
kun pää niin turvoksissa hilavitkuttimista,että pää ei käänny taaksekatsomista varten
Niskani ei ole jäykkä, mutta minulla on autossa peilit, jotta näkee taakseen. Vai ovatko nekin niitä turhakkeita.
Peruutustutka olisi kyllä monelle tarpeellinen. Sen avulla ehkä saataisiin Ladakin mahtumaan yhden Ladan paikalle, jotta tilaa ei tarvittaisi kolmen Ladan vertaa, kun ei osata pienempään tilaan pysäköidä.
Unohdit mm. kaistavahdin.
Entäpä kaikkien ladistien omat turhakkeet:
karvanopat(jokaisen amisladistin ja ladapapan perusvaruste) ja wunderbaum (peittää alleen ladojen kammottavan perushajun).
Väitteen esittäjällä on velvollisuus se perustella, että voidaan todeta onko ko väitteessä mitään järkeä. Alahan vaan perustella niitä turhakkeita jos pystyt.
että niitä tosi mies ei tarvitse. Pullamössöpojille kerrattuna:
11. Vakionopeussäädin (Se on kuin äiti olisi sitomassa lustimien nauhoja kaukalon reunalla. Minä ainakin haluan ajaa omaa vauhtia. Pa-kulutus ei vakionopeussäätimellä laske. Taajamaliikenteessä täysin turha kapine)
12. Diesel moottori (haisee pahalta ja pitää julmettua meteliä)
13. Jäähdytystoiminto hansikaslokerossa (Miksi ihmeessä tarvittaisiin??)
14. Valo konehuoneessa (Ladassa ei tarvita)
15. Bluetooth (puhelimeen ei tarvitse puhua kun on autossa ajamassa)
16. Peruutustutka (peileistä näkee)
17. Nahkaratti (makuasia)
18. ABS-jarrut (vikaherkkä, jarrutusmatka pitenee)
19. Navigaattori (Suomessa ei tosiaankaan tarvetta, ymmärrän tarpeen keski/etelä-euroopassa)
20. Hinauskorvake edessä (Ladaa ei tarvii hinata)
12. diesel-moottori: ei haise sen pahemmalta kuin bensakaan, nykydieselmoottorit erittäin hiljaisia.
13. jäähdytys hanskalokerossa(Reiskan votkat pysyisivät kylmänä).
14. valo konehuoneessa:ladan ikioma turhake.
16. peruutustutka: reiskan puskurilommot vähenisivät.
18. ABS-jarrut: toimivat moitteitta, erinomainen turvavaruste.
20.hinauskorvake edessä:täysin välttämätön ladoissa, muissa ei niinkään.
Huonosti reiska vakionopeussäätimen toiminta tuntee, jos ei tiedä, että sillä pystyy ajamaan muutakin kun vain yhtä ja samaa nopeutta.
Toisaalta se on ymmärrettävää jos autoilukokemukset rajoittuvat vain ladaan.
Peruutustutka taas pitäisi olla autoissa pakollinen varuste, koska vielä ei ole tehty yhtään autoa jonka taakse ei jonkinlaista katvetta jäisi.
...tämä palsta. Päivittäin kymmeniä viestejä, ja mitään asiasisältöä ei yleensä löydy kuin korkeintaan yhdestä.
Viime viikonloppuna kesä oli komeimmillaan ympäri Suomen, ja miten sen herkun näytti moni viettävän? Kehuen täällä autojaan. Huoh.
Aika hyvä luettelo.
Moni ressukka kärsii alemmuskompleksista ja pyrkii sitä korvaamaan moisilla turhakkeilla autossaan. Onhan edes autossa näyttämistä, kun tuntee itsensä mitättömäksi.
Tämä palsta on siitä hyvä osoitus, kun autossa ei ole mitään kehuttavaa, pitää alkaa moittimaan muiden autojen hienouksia ja hyviä puolia. Em. luettelon lisälaitteet kelpaisivat tosielämässä omaan autoonsa wiljamillekin silmää räpäyttämättä ja suurta iloa tuntien. Mutta minkäs ladisti voi heikolle ja läpi elämän kolhitulle itsetunnolleen...