Sattuipa eilen silmään kaupan hyllyssä "wanhan ajan" sitruunasoodapullo. Hintalapussa litrahinta oli 5,00 euroa. Huh-huh! Kun minä olin limppari-iässä n.1960, muistan hyvin silloisen sittiksen hinnan. Se oli 23 markkaa pullopantti 20 markkaa. Rahanarvotaulukolla korjattuna silloinen litrahinta oli siis 69 markkaa eli 1,37 euroa. Reaalihinta tänään on peräti 3,65 kertainen.
Kovasti on sokeriliemi kallistunut. Onneksi sentään kolmoskaljaa saa paljon halvemmalla: 1,55 euroa/litra tarjouksesta.
Kovasti on sokeriliemi kallistunut. Onneksi sentään kolmoskaljaa saa paljon halvemmalla: 1,55 euroa/litra tarjouksesta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olipa kuukausipalkkakin siihen aikaan aivan eri luokkaa. 1975 sain kuukausi palkkaa 650mk/kk. 1972 palkka oli 120mk/kk.
Rahanarvotaulukossa on kaikki tällaiset seikat huomioitu. Johan sen nimikin sanoo. Mene itse katsomaan:
http://www.nordea.fi/sitemod/default/widecarea.aspx?pid=702504
1975 650mk/kk olisi 452€/kk, palkkani 2006 samassa työpaikassa, sama työ on nyt kuitenkin huomattavasti enemmän. En suostuisi 452€/kk tekemään töitä.
Luulisi pankkien jos joidenkin osaavan tehdä nuo rahanarvovertailut. Palkkataso oli vielä 1960- ja 1970-luvuilla huomattavasti paljon heikompi kuin nykyään. Mutta eipä ollut limpparillakaan tuollaista hintaa.
Itse tienasin kesällä 1965 mopotsupparina 250mk/kk. Se vastaa nykyarvossa 383 euroa. Eipä taitaisi nykynuori paljon tuolla summalla liikahtaa.
Todella mielenkiintoista on, että kaupasta saa kaljaa halvemmalla kuin wichyä!
ole lähelläkään Erikoissitruunasoodaa. Sehän on kaljaa. Pullossa on 50 g nestemäistä uutettua ohraa ja loput n.300 g vettä.
Mitä h...tiä on "erikoissitruunasooda"? Tavarahan sisältää vain sitruunahappoa, sokeria, vettä ja hiilidioksidia. On sitä tullut itsekin tehtyä limonaadikoneella ja suurin kustannus oli tuo hiilidioksidi. Pienen pullon täyttö AGA:lla maksoi aika paljon. Litrahinta jäi silti reilusti alle markan. Tästä nyt tosin on jo 15 vuotta aikaa.
se hinta.
on laitettu sokeriliemeen, isot panimot valmistavat vain Spriteä ym . Ja sen vanhanajan sitruunasoodan valmistaa kai Laitilan panimo, joka pakkaa erikoispulloon ja näitä myydään sitten kioskihintaan 50: lle jotka lähtevät punaruudullisen liinan päälle istumaan puistoon kunnon kesäretkelle muitelemaan lapsuusajan uimaretkiä. Luksusta siis.