Mihinkä merkkiiin nyt satsaisi

Akka oli saanut jostain vihiä, että Ladan tuonti loppuisi Suomeen. Kerroin hänelle, että nytkö se dementia on iskenyt meidän mammaan. Väitti tosissaan lukeneen jostain sellaista. Perusteli sillä sitten, että ostetaan joku seuraavista:
Toyota Auris, Kia Ceed tai Citroen C4. Kaiken lisäksi vielä automaatti-ilmastoinnilla.Itse ehdotin kyllä Lada 110, koska siinä ei ole lasten tauteja. Minkäslaisia suosituksia Lada-palstalaisilla on? Auton pitäisi olla tilava, luotettava, kaunis, hiljainen ja vastata minun imagoa. Pahasti pelkään ettei akan luettelemissa vaihtoehdoissa ole minun kriteerejä täyttävää kulkupeliä. Sitä on ollut aina niin helppo istua Ladan pukille. Ei turhia vipuja hankaloittamassa ajamista.
11694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

pohjalaiset kosolan perilliset mitä vaan

Äänestä

Oletkos ajatellut hevosta? Ei ole turhia ilmastointilaitteita taikka muita häiritseviä vimpstaakeja.

Äänestä

Mieleen tulee vain Lada, Volga, Trabant, Wartburg ja Mosse. Ei sinun imagoosi sopivia autoja tehdä enää!

Äänestä

Miksi suotta vaihtaa merkkiä. Toistaiseksi Ladaa tuodaan maahan. Palstalla on kirjoiteltu, että 1 000 000 km aja Ladalla helposti ilman vikoja. Suomalaiset ajavat keskimäärin 20 000 km vuodessa. Sillä tahdilla Lada kestää 50 vuotta. Luultavasti selviät lopun ikääsi nykyisellä Ladallasi ja joku lapsistasi saa vielä kelpo pelin perinnöksi. Tee kuitenkin testamentti ajoissa, jotta perillisille ei tulee riita, kuka Ladan saa. Voihan jatkuvuuden vielä varmistaa ostamalla nyt uuden Ladan (nykyinen jää tietysti käyttöön), kun niitä vielä varmuudella saa. Onhan nykyisissä kyllä kaikenlaista turhakettakin kuten ohjaustehostin ja sähköiset lasinnostimet yms., mutta yritä kestää ne kuin mies.

Äänestä
  • Aloittaja

    vastauksesta ja hyvästä vinkistä perinnönjaon suhteen. Kerronkin asian tuolta kantilta koko perheelle ja ostamme heti kerralla useamman Ladan. Näin toimii sijoittaja-reiska. Pannaan raha poikimaan.

    Äänestä

  • UPDATE_8104815 kirjoitti:

    vastauksesta ja hyvästä vinkistä perinnönjaon suhteen. Kerronkin asian tuolta kantilta koko perheelle ja ostamme heti kerralla useamman Ladan. Näin toimii sijoittaja-reiska. Pannaan raha poikimaan.

    nyt hiukan varovainen sijoituskohteita etsiessäsi. Ehkä se Lada ei kuitenkaan ole tuottavin kohde. Innostus rikastumiseen oli kohtalokasta monelle it-huumaan hurahtaneille aikoinaan. Lada saattaa olla samanlainen pommi joka räjähtää pitelijänsä käsiin.

    Äänestä

sitten se Auris. Se on rakennettu hyvin pitkälle muovista ja jos vipuja on niin ne katkeilevat pois ihan itsekseen. Toki Ladan laatuun se ei yllä.

Äänestä

Olet siinä onnellisessa asemassa että vaikka mihin muuhun merkkiin vaihtaisit autosi paranee väkisin monta pykälää!

Äänestä

Kyseiseen tov.Reiskan maitsemaan ongelmaan on törmätty useassakin perheessä.

Ymmärrettäväähän on,että hienolta kalskahtavat nimet houkuttelevat autoista varsin vähän tietävää vaimoväkeä. Yhtä hyvin kiehtoo se, että autossa on sellainen ilmiö kuin ilmastointi. Vaimoväki voi helposti sekoittaa sen jopa lämmitykseen.

Kannattaa, Reiska, ottaa nyt ns. paremman puoliskon kanssa autoasia esille kokonaisvaltaisesti.

Aloita noista merkeistä. Se seikka, että auton nimessä on C tai Y (äännettävän j:n sijalla) ei tee autosta yhtään parempaa. Harva sivullinen siihen kiinnittää huomiotakaan.

Voit, Reiska, myös valistaa puolisoa, että ilmastointi on hyödyksi vain muutamana päivänä vuodessa. Siloinkin voi pitää auton ikkunaa auton auki ja kuunnella ilmastoinnin hurinan sijasta luonnon ja ympäristön ääniä ja tuntea ympäristön hajuja.

Sitten voit piirrellä vähän paperille numeroita ja osoittaa hintaerot. Osoita että hintaerolla voi tehdä vaikkapa parikin mukavaa ja ikimuistettavaa ulkomaanmatkaa tai hankkia jotakin muuta näkyvää.

Voit myös osoittaa, Reiska, sen seikan, että Lada on rohkean ja omia polkujaan kulkevan ajoneuvo ja että Reiskan puolisolla on ollut onni valita tällainen kadehdittava elämänkumppani.

Tähän imagoon kuuluu Lada näkyvänä tuntomerkkinä. Ei kai silloin Ladasta voida lujopua, sillä silloinhan Reiskakaan ei erottuisi joukosta ja paremmasta puoliskostakin tulisi ihan tavallinen tossuntallaaja.

Tällaisia tilanteita on tosiaankin syntynyt silloin tällöin. Miltei aina on parempi puolisko antanut periksi ja suostunut Ladaan. Tämä on epäilemättä ratkaisu Reiskankin osalta.

Äänestä
  • helposti yhtyä tov.wiljamin mielipiteeseen Ladan kuljettajan saamasta huomiosta liikenteessä. Minkälainen imago eli henkilökuva muodostuu katsojalle Ladakuljettajasta jääköön jokaisen harkittavaksi.

    Äänestä

ei susta saa laatuautolla ajajaa! olet niin kasvanut ladan penkkiin kiinni, ettei mielenterveytesi luultavasti kestäisi toimivaa länsiautoa!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8104815 kirjoitti:

Akka oli saanut jostain vihiä, että Ladan tuonti loppuisi Suomeen. Kerroin hänelle, että nytkö se dementia on iskenyt meidän mammaan. Väitti tosissaan lukeneen jostain sellaista. Perusteli sillä sitten, että ostetaan joku seuraavista:
Toyota Auris, Kia Ceed tai Citroen C4. Kaiken lisäksi vielä automaatti-ilmastoinnilla.Itse ehdotin kyllä Lada 110, koska siinä ei ole lasten tauteja. Minkäslaisia suosituksia Lada-palstalaisilla on? Auton pitäisi olla tilava, luotettava, kaunis, hiljainen ja vastata minun imagoa. Pahasti pelkään ettei akan luettelemissa vaihtoehdoissa ole minun kriteerejä täyttävää kulkupeliä. Sitä on ollut aina niin helppo istua Ladan pukille. Ei turhia vipuja hankaloittamassa ajamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu