Osaako joku kertoa miten venttiilit säädetään, koneessa hydrauliset nostimet, mutta silti perussäätö pitää tehdä.
Onko ainoa keino todeta 1. sylinterin olevan ylhäällä, kokeilla jollain tapilla tms. sytytystulpan reijän kautta?
Kun 1 sylinteri ylhäällä mitkä venttiilit säädetään jne....
Entä kun olen onnistunut sotkemaan jakajan. Miten löydän oikean kohdan jakajassa, rihloja monta???
Onko ainoa keino todeta 1. sylinterin olevan ylhäällä, kokeilla jollain tapilla tms. sytytystulpan reijän kautta?
Kun 1 sylinteri ylhäällä mitkä venttiilit säädetään jne....
Entä kun olen onnistunut sotkemaan jakajan. Miten löydän oikean kohdan jakajassa, rihloja monta???
Vastaukset 2
Vanhimmat
on jakajassa ykköspytyn tulpanjohto?
Itse olen aikoinaan laittanut näin, ykköspyttyyn puristustahti ja mäntä yläkuolokohtaan, tulpat johtojen päihin ja kylki maihin, jakajasta ykkösen kohdalle kantti, siis ihan siihen alkupäähän, kiinnityksen säätöhahlo tarkistetaan ja jakaja alas, huomaa jakajan asento, että sama, virta päälle ja jakajaa hiukan aikaisemmalle kääntämällä pitää ykkösen tulpan lyödä kipinän. ruuvi kiinni ja lampulla loppusäätö.
Aikaa edellisestä varmaan 30v joten kannattaa suhtautua varauksella.
Venttileistä se, että jaa syttyjärjestyksen mukaan kahteen riviin ja kun on vaihtotahti ALKAMASSA, niin säädä samalla kohdalla olevat venttilit.
Joku voipi tietää paremmin, mutta nokan ollessa ylhäällä voi olla imu 0,2mm ja pako 0,35mm, En ole ihan varma, mutta aikoinaan omassa autossani tarkistin ettei kanna, samalla tavalla. Siinä taitaa olla hiukan pelivaraa.
Tarkoitat ilmeisesti GM:n 4.3L konetta?
Mikäli näin niin säätö tapahtuu seuraavalla tavalla. Koneen käydessä tyhjäkäynnillä avaat hitaasti keinuvivun mutteria kunnes alkaa kuulumaan "kilkattava ääni", tämän jälkeen kirisät mutteria takaisin 1/4 kierrosta jolloin ääni lakkaa ja säätö on tehty.
Mikäli sulla on katkojan kärjet jakajassa niin voit säätää sytytyksen kohdallaan auttavasti yleismittarilla. Ensin haet koneen 1. sylinterin yläkuolokohtaan, voit katsoa hihnapyörän merkistä niin tiedät milloin on tarkalleen yläkuolokohdassa. Sitten suurinpiirtein pyörijä ykköspytyn johdon kohdalle ja jakaja paikoilleen. Tämän jälkeen mittari kiinni katkojan kärkiin ja pyörität jakajan oikeaan kohtaan milloin kärjet aukeavat. Näin saat auttavasti sytytyksen kohdilleen ja koneen käyntiin. Lopuksi säädät lampun kanssa koneen käydessä sytytyksen.