Hitler oli vajaamielinen

Hitler oli vajaamielinen hullu.

Jostain syystä totalitäärisen sosialismin kannattajat Suomessa tuntuvat edelleen ihailevan Hitlerin saavutuksia pahassa.

No, olihan Hitler itsekkin "Saksan Kansan sosialistisen työväenpuolueen johtaja."

Tuosta työstä muuten on tullut Suomelle oikein fastistinen aate: joka paikassa puhutaan vain työstä, työstä ja työstä.

Niinkuin se nyt olisi joku autuus, työorjuutta se on!

Kansan onnellisuus, itsenäisyys ja vapaus olisivat hyviä aatteita, vaan ei raataminen!
12623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

hieman vajaamittaisiakin.

Äänestä

kai että hitleristä TULI vajaamielinen hullu..?

Äänestä

Suomessa on paljon piirejä, joille Hitler oli ja on edelleen suorastaan esikuva. Ne suuttuvat jos Hitlerin ja natsien tekosia paljastetaan. Natsit tappoivat ja sortivat ihmisryhmiä mielipuolisin perustein. Sitä ei saisi kertoa. Jopa professoritasolla on natsien kätyreitä. Niille maksetaan korkeaa palkkaa totuuden vääristämisestä. Monet vanhat natsisuvut ovat naamioineet itsenä humanisteiksi ja kirkonmiehiksi. Kirkko on niiden lymypaikka. Mutta katsokaapa mitä he puhuvat jos jotakin ilkeää tapahtuu. Natsismi voi ryöpsähtää milloin tahansa esiin. Siksi on syytä lukea juttuja tarkalla silmällä.

Äänestä
  • Totalitarismin tai uusnatsismin nousu voi olla mahdollista.

    Mutta mitä tarkoittavat lukuisat"natsisuvut" ja "kirkonmiehet"? Muuta kuin palturia ilman faktaa ja dokumennteja?

    Mannerheim ei viime sodissa luovuttanut yhtäkään juutalaista sotilastaan pyydettäessä ja piti Hitleriä kauheana tyyppinä. Lisäksi suomalaiset ajoivat saksalaiset Lapista pois asevoimin, entiset aseveljet eikä mitään liittolaiset.

    Kirkon piirissä viime sotien aikaan enemmänkin hiljaa pelättiin natsien okkultististisuutta, pakanallisuutta ja juutalaisvastaisuutta.

    Myös natsi-Saksassa osa kirkon miehistä vastusti julkisesti vallanpitäjiä, maksaen hengellään. Osa taas myötäili esim. juutalaisvainoja, kuten niitä toteutti kommunistit ja Stalinkin omana hetkenään omilla tavoillaan.

    Äänestä

herkutteletko kurjuudella.

Äänestä

Eipä tunnu ainakaan eliittiherroja kiinnostavan.

Työtä pitäs vaan tehdä niin saatanasti ja palkatta.

Ja kun niitä oikeita töitä ei edes ole, paitsi kataisen vittumaisessa päässä.

Äänestä
  • Kyllä niitä muutama löytyy nykyisistä johtavien valtioiden johtajista. Yksi ainakin, joka on taatusti yhtäpaha ellei pahempikin kuin Aatu ikään. Nykyhitleri peloittelee kansaansa jopa merentakaisilla minivaltioilla ja niiden olemattomilla aseilla. OLISIKOHAN SYYTÄ HERÄTTÄÄ KANSALAISET TARKEMMIN SEURAAMAAN NYKYHITLEREITÄ??
    Niitä tukevia pörssiosakkeen omistajia löytyy meiltä suomestakin, jopa eduskunnasta.

    Äänestä

"Vajaamielinen hullu" ei nouse Wienin katuojista Saksan diktaattoriksi.

Äänestä
  • Jos tutkijat ja lukuisat psykiatrit, lääkärit TODISTAVAT henkilön vajaamieliseksi, niin kuka on ketään sanomaan ettei hän ole sellainen? Se että tulee jostain Wienin katuojista hallitsijaksi, on jo omasta p:stä revittyä että sattuu ja kovaa. Hitler ei ole koskaan ollut muuta kuin säälittävä heppu heiluttamassa käsiään. Joukko natsiupseereita, tuomareita, opettajia, professoreita, hulluja ja kiihkomielisiä keksivät Hitlerin keulakuvakseen. Jonkun, paitsi heidän, on heilutettava käsiään, jotteivat muut huomaisi kuka on oikeasti asialla. Hitler tapettiin, mutta todelliset natsit, juuri ne jotka käskivät ja pompottivat Hitleriä, elävät yhä, tai kuolivat luonnollisin tavoin. Haluaisitko presidentiksi mielivajaan, seksuaalisen addiktin joka tykkäsi urinoida serkunsa päälle pakottaessaan hänet seksiorjakseen? Säälittää nähdä kun nuoret natsit tuhlaavat elämäänsä palvotakseen jotakuta hylkiötä. Sen sijaan että kävisivät töissä, maksamassa verojansa niin kuin muut kunnon kansalaiset tekevät.

    Mikä ihmisiä vaivaa? Eikö kukaan enää halua elää normaalia elämää, ja olla suvussa naapurinsa kanssa? Turvata lastensa elämän, tai omansa? Miksi on aina pakko kaivaa kuoppia toiselle, tajuamatta hetkeksikään että se saa sen toisen kaivamaan kuoppaa sulle? Onko niin vaikeaa elää omaa elämäänsä? Puutumatta muiden elämään?

    Äänestä

Taistelukaasuvaurion v.1918, Otavan ison tietosanakirjan mukaan.Mulla tuo kirja 60-luvulta.Tarkempaa selitystä missä tapahtui ei siinä ole.Muista lähteistä ei ole tullut tarkistettua.Olisiko tuolla vauriolla osaa luonteen fanaattisuuteen,suuruudenhulluuteen ym.

Äänestä

valtaan äänestivät. Ei hän ollut yksin. Hänet valittiin demokraatisilla vaaleilla. Voidaan puhua kollektiivisesta hulludesta, siis koko Saksan kansasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei ihannointia plz kirjoitti:

Hitler oli vajaamielinen hullu.

Jostain syystä totalitäärisen sosialismin kannattajat Suomessa tuntuvat edelleen ihailevan Hitlerin saavutuksia pahassa.

No, olihan Hitler itsekkin "Saksan Kansan sosialistisen työväenpuolueen johtaja."

Tuosta työstä muuten on tullut Suomelle oikein fastistinen aate: joka paikassa puhutaan vain työstä, työstä ja työstä.

Niinkuin se nyt olisi joku autuus, työorjuutta se on!

Kansan onnellisuus, itsenäisyys ja vapaus olisivat hyviä aatteita, vaan ei raataminen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu