nrhi melutaso

Mull on peogeot-406 farkku jos on nrhi xtra load 195/65 15":set.Aika kova melu niistä lähtee.Vika auton eristeis vaiko renkaissa?!
61302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nimittäin silestonet on aika äänekkäät ainakin.

Äänestä

Mulla on Mondeo farkku ja siinä NRHi XL:n melutaso on siedettävä. Karkealla asfaltilla melu on hieman miellyttävän alapuolella, mutta niin se tuppaa olemaan muissakin autoissa (rengasmerkistä riippumatta). Sileähköllä pinnalla melu on ihan jees ja täysin sileällä pinnalla on nautinto ajaa; renkaista ei kuulu mitään. Hyvä ostos.

Äänestä
  • Karkealla meluisat.Eikä ole silestonet.Kun nostaa vauhdin tonne 120km/h niin ne hiljenee sileällä&karkealla.Niissä on lisäksi merkinnät H95 ecosport.Mitäköhän lie suomennettuna?!

    Tattista!

    Äänestä

  • nääkin hiljaiset kirjoitti:

    Karkealla meluisat.Eikä ole silestonet.Kun nostaa vauhdin tonne 120km/h niin ne hiljenee sileällä&karkealla.Niissä on lisäksi merkinnät H95 ecosport.Mitäköhän lie suomennettuna?!

    Tattista!

    Käsittääkseni nuo merkit tarkoittavat seuraavaa:

    H on suorituskykyluokka/nopeustunnus (= 210 km/h). Luku 95 on kantavuustunnus, eli mitä suurempi luku, sitä kantavampi rengas. Tarkoittaa sitä, että rengas kestää suuremman kuorman kuin "tavallinen" rengas menettämättä kuitenkaan ryhtiään. Ei siis nulju ja vetele joka urassa ja kuopassa, kuten löysempirunkoinen tekee. XL (taitaa olla Extra Load) merkintä NRHi:ssä on suuremman kantavuuden merkkinä.

    Jostain päin nettiä varmaankin löytyy nuo kantavuustunnukset ja niille sopivat kilomäärät. Äkkiseltään muistelisin luvun 82 olevan 475 kg ja luvun kasvaessa painon kestokin kasvaa. Luku 95 lienee jossain 600 kg:n tietämillä. Siis per rengas.

    Ecosport tarkoittanee samalla sekä taloudellista/rullaavaa (bensaa säästyy), että sporttista.

    Äänestä

Jos ajelet kaikkien tavoin kuluneissa urissa,niin melu on kova. Mutta kun siirryt 30cm oikealle niin melu loppuu, eli aja noin 5-20cm oikeasta reunaviivasta koska siellä on asvaltti käyttämätöntä. Kesärenkaatkin kestävät 80-100tuhatta kilometriä, kokemusta on omalla ajoneuvolla 3mannet kesärenkaat menossa kilometrejä mittarissa 390tuhatta.

Äänestä

Itselläni sekä kesä- että nastarenkaat Gislaved merkkiä. Eipä nuo rengasäänet kovin pahat ole

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rengasmelu kirjoitti:

Mull on peogeot-406 farkku jos on nrhi xtra load 195/65 15":set.Aika kova melu niistä lähtee.Vika auton eristeis vaiko renkaissa?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu