PYYKKIRALLI VIROON!

Ajankohtainen kakkonen kertoi 12.6 ääriesimerkin tästä kilpailuttamisen ja ulkoistamisen hullusta periaatteesta.Kilpailuttamisen seurauksena tamperelainen pesulayrittäjä menetti tuntuvan työtarjouksen viroon.Hän joutunee harkitsemaan lomauttamista ja jopa lopettamista asian johdosta.Suomalaisen palkansaajan asialla oleva SAK,kin pesettää vaatteensa nyt virossa!Tämä pyykkiralli rekalla edestakaisinhan kuluttaa mielettömästi maantietä ja saastuttaa ilmaa!Ihan turha valtion paasata ja pelotella ilmastonpilaantumisella jos se sallii tällaisen pakkokilpailuttamisen maassamme.Ja pakkohan suomen on se sallia koska EU sen on määrännyt.Tässä ulkoistamisessa ja kilpailuttamisessa ei ole järjenhiventäkään mukana.Armeijan ruokahuollonkin ulkoistaminen ei ole tuottanut euroakaan säästöä kertoi samainen ohjelma.Tämä tuo vain lisää työttömyyttä suomeen,että sellaista viisautta,pakkohan suomen on näitä typeriä direktiivejä noudattaa,muuten tulee sakkoja.Että se vapaasta isänmaasta.

4

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bussilla metroon

      Tämä on hyvä juttu !

      Suomen armeijan asusteet on pesty ja tehty siellä

      jo pidempään !

    • Yksityisyrittäjä

      Suomalaisen yrittämisen.Hienoa SKP-SDP-SAK.Tämän saastan siivoamisessa menee aikaa.

      • lianneet..?

        Miten tähän pyykkiralliin sossut liittyy.
        Se on suomalainen yrittäjä suuressa rahanahneudessaan laskenut urakkatarjouksensa väärin.
        Tehkää seuraavalla kerralla halvempi tarjous.


      • lianneet..? kirjoitti:

        Miten tähän pyykkiralliin sossut liittyy.
        Se on suomalainen yrittäjä suuressa rahanahneudessaan laskenut urakkatarjouksensa väärin.
        Tehkää seuraavalla kerralla halvempi tarjous.

        Suomalainen yrittäjä rahanahneudessaan!!!höpö,höpö,hyvä kun saa leipänsä irti,koska suomessa on työvoimakustannukset niin korkealla,yrittäjä toveri joutuu laittaa puomin firman oveen tätä kyytiä,suomessa ei pysty laittaan halvempia tarjouksia kuin virossa,kyllä sun pitäs se tietää.Hallituksen pitäis suosia suomalaista työtä ja yríttämistä,mutta mitä hulluja,puhuvat vaan.Arkitodellisuus on toista.Tämä ulkoistamispakko ja kilpailuttaminen vie särjetkin suomen vesistä.Rekat rälläävät pitkin poikin suomea ja ulkomaita myöten mistä se halvin tarjous löytyisi.Tällalailla kun jatkuu meno,niin kohta vanhuksetkin hoidetaan kiinassa,kun siellä on halvempaa,kaikella kunnioituksella vanhuksia kohtaan,toisaalta mistä tementoitunut vanhusrassu tietää missä on,pääasia että saa mahansa täyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7286
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      93
      5943
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      109
      3977
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      129
      3932
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1763
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1608
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1510
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1321
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1301
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1292
    Aihe