Tietääkö kukaan voiko ABS:t poistaa käytöstä jos auton rekisteriotteessa ei ole mitään mainintaa ABS-jarruista vaikka autossa onkin alunperin ollut lukkiutumattomat jarrut. Yleensähän vaaditaan rinnakkaismalli jossa ei ole ollut ABS:iä, jotta ABS:t saa poistaa.
ABS:ien poisto
Lukko
42900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole merkitsevä, mutta vaikea sitä on todeta onko siinä autossa ollut abs jos sen joku hyvin sieltä poistaa, .. eli kaikki tunnistemet johdot ja palikat pois ja muuttaa vastaamaan ei abs auto.
Mutta laiton tekohan se on, jos sitä ei pykälien mukaan tee..'
rinnakaismalli vaaditaan.
Ainakin Audi 100 autossa jossa on hydraulinen tehostin -voi poistaa ABS järjestelmän käytöstä ilman mitään rakenteellisia muutoksia ja silti tulee leima-minulla on maahantuojan todistus aiheesta.
jos maahantuoja eli virrallinen edustaja antaa lausunnon että järjestelmä on sama kun irrottaa vaikka yhden töpselin niin siloin homma on kunnossa ja vastuu asiasta on virrallisen merkki edustajan.
virallisen maahantuojan todistukset omasta merkistä ovat aika päteviä, mutta samalla vastuu siirtyy sinne asiasta.
Katsastus viranomaiset tarkastavat vain että lakia ja asetuksia(ohjeita) noudatetaan.
Hankalaa. Siis kun abs autossa ei ole taka-akselilla jarrupaineen säädin. Se pitää rakentaa jos poistat abs:t.