elikkä vapaalla lämmöt pysyvät normaalissa kierroksia käytettäessäkin, ajetaessa lämpö nousee kierroksilla, olisko potkurilla vaikutusta?
lämpöjen nousu yläkierroksilla
sisäperädiesel
61379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vapaalla moottorista ei oteta yhtään tehoa vaikka kierrokset ovat kovatkin. Polttoaineen syöttö on lähes olematonta ja vesi kiertää maksimaalisesti.
Sitten kun vaihde on eteen-asennossa ja pannaan kaasu pohjaan, otetaan moottorista täysi teho, vaikkapa 100 kW. Dieselissä on hyvä hyötysuhde eli tuollaisessa moottorissa palaa 25 litraa naftaa tunnissa, mutta sen lämpöenergia on niin suuri, että jäähdytysveden mukana mereen työnnetään karkeasti ottaen myös 100 kW. Se ei onnistu jos jäähdytys ei ole kunnossa.
Potkuri tosiaan vaikuttaa sillä ilman potkuria ei tehoa voi moottorista ottaa.
Jos halusit kysyä, että onko veneesi potkuri oikeanlainen, suosittelen seuraavaa:
Kerro moottorin tyyppi ja kaasu pohjassa saavutettu kierrosluku niin alkaa tulemaan järkeviä vastauksia.
Gerlander 2.3 TDI, kaasu pohjassa kierrokset 9600 rpm. Onko normaalia, että kone huutaa ja käy punaisena sekä putkesta tulee sakeahkoa savua?
On se, noi Gerlanderit vaan on semmosia
Eli 130 heppasella suoralla kutosella oli sun mainitsema ongelma, otti huippuja kuormattuna 3300-3400, ja 3100-3200 jälkeen alko lämmöt nousemaan. Hoitokeinona oli suolahappohuuhtelu jäähdytyksen merivesipuolelle, knöölit lähti irti, eivätkä lämmöt enää nousseet. Huuhtelun käytännön suorituksesta en tiedä.
Tarkista termostaatti. Jos ei avaudu kunnolla, niin kone kuumenee.
Lähdetäämpäs sitä veden virtausta miettimään.Tuon kokoinen moottori tarvitsee pohjaventtiiliksi ja putkistoksi 1" aukon.Tarkista onko vesipumpun imupuolen letku ns.vaakkumin kestävää mallia.Olen tavannut ko.kohdassa sitä muoviletkua jossa on näkyvissä ikäänkuin vahvistusnauhat.Se kestää painetta 6 bar.mutta ei imua eli vaakkumia.Lämpimässä "konehuoneessa" letku menee "littuun" ja veden virtaus loppuu lähes kokonaan.Siis imupuolen letku teräslankavahvistettua letkua.Letkussa ei sovi olla mutkia ylös ja alaspäin,vaan mahdollisimman suoraan vesipumpulle.Letkun paksuuden voi tarkastaa vesipumpun imuyhteestä.Siinä on oikea mitta koko vesikierto systeemille,yhtään supistusta ei saa olla missään kohtaa.Seuraavaksi tarkasta vesipumpun "juoksupyörä",onko kulunut?onko rikkoontunut?onko halkeamia siipien juuressa.Ja sitten vielä se putkisto/letkusto koneen poistopuolella,samaa vahvuutta myös siellä kun pumpun imupuolellakin.Nämä ensin kuntoon,sen jälkeen termostaatin tarkastus,ns.keitto.Eli irti koneesta,vettä vanhaan kattilaan,termosraatti sinne,lämpömittari viereen ja keittiön liedellä kuumentamaan.Tarkkaile milloin lähtee avautumaan ja onko täysin auki siinä lämmössä mikä on ilmoitettu.Jos tämän jälkeen kone vielä kuumenee liikaa on syytä putsata jäähdyttiimet jos niitä on mukana vesikierrossa.