Suojeluskuntia perustettava

nyt heti pian

Poliisi on voimaton pitämään pikkurikollisia aisoissa.Ryöstöjä ja pahoinpitelyjä yms.riittää joka pitäjään. Miten olisi suojeluskuntien perustaminen kaupunkeihin jotka poliisin ohella partioisivat lievästi aseistettuina pitämässä jöötä iltaisin ja viikonloppuisin .Näille suojeluskuntalaisille voitaisiin maksaa edes pientä kahvi ja pulla palkkaakin esimerkiksi parkkisakoista kertyvillä varoilla .Tai miksi kaupunki ei voisi maksaa jonkunlaista järkevää palkkaakin ettei homma kuivu kokoon.Kyllä sen verran voi nipistää kaupunginjohtajan tai jonkin muun vähäpätöisen virkamiehen edustusrahastosta että muutama ihminen sillä työllistettäisiin vakinaisesti näin hyvään tarkoitukseen . Kaupungeissa on niin paljon työttömiä tai tekemisen puutteesta kärsiviä ihmisiä että tällainen hyödyllinen järjestötoiminta suojeluskunnan nimissä voisi pitää mielen virkeänä ja toisi monelle ihmiselle tunteen että on hyödyksi yhteiskunnalle.Lisäksi tällainen toiminta toisi turvallisuutta kaupunkeihin siten että vanhuksetkin uskaltaisivat illalla liikkua.

5

1174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toisinpäin...

      ... meinaan tuohon touhuun lähtevät tyypit lähinnä aiheuttaisivat häiriötä keskikaljapäissään.

      Oikeiden suojeluskuntien kaltaisia järjestöjä ei Suomessa varmaan tule enää olemaan.

      • se on vaan

        hyvä asia.


    • ,joo

      Työttömiä ja tekemisen puutteesta kärsiviä ihmisiä lievästi aseistettuna!? En oo kyllä typerämpää ideaa
      kuullut aikoihin!!
      Epäilemättä uskaltais liikkua ulkona paremmin...

    • Vanhapalvelija

      Suojeluskunnan, päivitettyä versiota, tarvitaan Suomessa. Sen tulisi kuitenkin toimia maanpuolustuksen sektorilla, ei poliisitehtävissä. Kyllä niissä sotilashommissa tekemistä riittäisi, kunhan annettaisiin riittävästi resursseja; SA-tehtäviä, varustusta, tiloja jne.

      Poliisi pitää yleistä järjestystä Suomessa ja hyvä niin. Täydennyspoliisijärjestelmästä ollaan luopumassa.

      Palo- ja pelastuspuolella on VPK-toimintaa ja ensiapupuolta kouluttaa mm SPR.

      On valitettavaa, että MpK ry:ssä ei ole henkilöjäseniä. Se jättää sitoutumisen puolitiehen.

    • Janne1

      Haluatko palata sisällissodan tunnelmiin.?Kuka on oikeutettu sanomaan mikä on oikein ja mikä väärin.?Minkälaisen koulutuksen aiot antaa ns.suojeluskuntalaisille jotka puolustavat kansalaisten oikeuksia.?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      212
      6467
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4860
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      113
      4665
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      21
      3128
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2837
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2255
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1757
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      63
      1706
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1664
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1497
    Aihe