Olemme huomanneet että on aika mahdotonta löytää ensikertalaisten parinvaihto seuraa. Olemme etsineet ja vastailleet joihinkin ilmoituksiin mutta kukaan ei vastaa, onko muilla samoja kokemuksia. Haaveillaanko näistä vain, eikä uskalleta vastailla? Eikä toteuttaa?
Taitaa olla niin että todellisuudessa vain miehet ovat valmiita tällaisiin, lukeekohan parinvaihto ilmoituksia muut kuin miehet? Tuskin.
Taitaa olla niin että todellisuudessa vain miehet ovat valmiita tällaisiin, lukeekohan parinvaihto ilmoituksia muut kuin miehet? Tuskin.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä välillä tuntuu, että näitä ilmoituksia ei lue muut kuin miehet tai sitten parit ei vaan kehtaa vastata, mekin olemme laittaneet tänne
muutaman ilmoituksen, mutta varteenotettavia vastauksia ei ole pahemmin tullut tai ne ovat jääneet siihen yhteen vastauskertaan.
Yleensä mies on tyrkyttänyt itseään kolmanneksi, vaikka olemme paria etsineet.
jeps... Loppuvuodesta löydettiin sopiva pari puuhiin ja ekalla kerralla jo saunottiin ja nussittiin. hommat hoidettiin aina pareittain eri huoneissa.
Kokemus oli kaikille osapuolille aluksi todella kiihottava ja uusi tilanne. Tätä jatkui säännöllisesti sitten viimekuun loppuun ja siinä vaiheessa minulle alkoi riittää. Suhteeni vaimooni ei ollutkaan enään samanlainen kuin ennen. Hän rakastui tähän toiseen mieheen ja tämä mies alkoi tuputti minulle vaimoaan. Tulin kyllä tämän toisen naisen kanssa todella hyvin toimeen, mutta ei kiitos. Myös mustasukkaisuus astui kehiin, mutta se alkoi ilmetä vasta monen kerran jälkeen.
Ohjeeni parinvaihtoa suunnittelevalle on ,että käy asia oman puolisosi kanssa läpi riittävän monta kertaa.
Vastailen lisäkysymyksiin jos sellaisia ilmenee...
Itselläni saman tyylinen tapaus. Nainen ihastui tähän toiseen mieheen ja jatkoivat tapailua meidän 2 muun selän takana. Lopputulos: Molemmat parit erosivat.
Tuo saattaa todellakin olla riskinä, jos sitoudutaan pitkällä aikajänteellä johonkin yksittäiseen pariin.
Me olemme tietoisesti jättäneet kimppajutut ja yhteiset ryhmäsessiot vain pariin tapaamiseen.
Asialla on montakin hyvää puolta..... ei liikaa kiintymistä toisiin osapuoliin, aina uutuudenviehätystä, ja kiihottavaa vaihtelua. Tätä kuviota noudattaen olemme harrastaneet kimppaa muutamien parien kanssa, kolmattapyörää ja "vaimolle vierasta" kuviota niin yhdessä, kuin jälkimmäistä vaimo "yksin" luvalla..... ja seksielämämme on todella KIIHOTTAVAA !!!
On todella harvinaista kuvamaanne tilanne, ettei joku taas provosoisi kateellisena. Tietenkin on mahdollista, että noin käy, mutta silloin parinvaihto juttuihin ei olisi saanut ikinä ruvetakaan. Kysessä ei kuitenkaan ole mikään parisuhteen elvyttämiskeino.
Kyllä ensikertalaiset löytävät seuraa, kunhan asenne on kunnossa, haut ja tavoitteet maan tasalla, eikä "personallisuus menestyksen tiellä"
Kaikki on viime kädessä kiinni pariskuntien keskinäisestä valmiudesta asiaan. Kun se on 2 parilla yhtäaikaa kunnossa, "harrastus" on mitä nautinnollisin, hauskin, jännittävin eikä asiasta löydä huonoja puolia hakemallakaan.
Viittasimme siis tekstissämme tuohon rakastumisjuttuun parinvaihdon seurauksena, että se on harvinaista ja jopa hieman epäuskottavaakin.
..nyt kuitenkin että mitä siellä makkarissa oikein tapahtuu??me ollaan mieheni kanssa puhuttu ja halutaan kokeilla..joskus....mut onko se yleensä "vaan"parinvaihtoa tai toisen parin nähden rakastelua?? me ainakin haluttais "oikeaa" ryhmistä, eli 2m n ja 2n m ja 2m 2n yhtäaikaa. Onko se röyhkeää ehdottaa heti eka kerralla???
Moi ! Pistäkääpä tietoa m valmiina 2m 1n kokeiluun
Sehän on ihan kiinni pariskuntien toiveista ja yhteisestä sopimisesta. Molemmissa tavoissa on omat hyvät puolensa ja tietysti riippuu myös siitä, onko tavataanko ekaa kertaa vai onko samalla kokoonpanolla tavattu aikaisemminkin seksin merkeissä. Toiset haluavat ottaa "ensiaskeleet" parinvaihdon muodossa ja sitten seuraava askel on ryhmäseksi.
Ei suinkaan ole ole röyhkeää ehdottaa ja kokeilla sitä jo ekalla kerralla, kunhan ei etukäteen ilmoita olevansa tulossa "vain kahville", vaan antaa ymmärtää, että seksi ei ole poissuljettua jos tilanne siihen "ajautuu"
Kaipaisin hieman uutta vipinää parisuhteeseemme ja olen ajatellut kokeilla parinvaihdon/ryhmäseksin vaikutusta. Olisitteko kiinostuneita. Aloitettaisi 2m n ja sitten vaimoni mukaan. Mitenkä olisi?
Tosiaankin, ajatus ei ole aivan mahdoton. Kertokaapa hieman lisää itsestänne ja ajatuksistanne, sekä miten haluaisitte asioissa edettävän.
Voitaisiin keskustella lisää, mutta millä foorumilla/välineellä?
Onko ehdotuksia.
Tuttu tunne, olemme vaimoni kanssa etsineet sopivaa paria, mutta koska olemme itse kumpikin varsin voimakasluonteisia, sopivan "vastaparin" löytäminen on alkanut tuntua mahdottomalta... huhutaanhan sitä että esim täällä tampereella olisi ihan toiminnassa oleva "parinvaihtoklubi", mutta kun tietäs missä... alkaa nää yksittäisten miesten vastaukset viedä kiinnostusta koko asiaan.
Pete
Me olemme pari ja etsimme toisen parin seuraa..meitä kiinostaa vaihot tai kimppa..meillä nainen bi..olemme n20 ja m25 pari tampereelta.
on dobermanni joka on bi. Annan sen teille sairaisiin touhuihinne. Takaan että senjälkeen ette istu sairailla perseillänne kuukauteen!
Meillä on vaimoni kanssa takana jo joitakin parinvaihtokokemuksia. Olemme kokemuksesta huomanneet eron ensikertalaisten ja jo kokeneiden välillä - se suurin ero on siinä, että kokeneiden parinvaihtajien kanssa sovitut tapaamiset ym toteutuvat, mutta ensikertalaiset useimmiten vetäytyvät viimehetkellä leikistä pois, erilaisin verukkein.
Näinollen me emme ainakaan ole enää kiinnostuneita ensikertalaisista ollenkaan. Syystä, etä tapaamisen järjestelyt ja netissä ja/tai puhelimitse suoritettava "etätutustuminen" vie jo suunnattomasti aikaa ja energiaa, aenlisäksi sitten tapaamisen sopiminen kalenterien selaamista ja järjestelyä. Lopputuloksena tästä kaikesta on sitten, että ensiketalaiset ilmoittavat edellisenä tai tapaamipäivänä, että nyt onkin tullut yllättävä este!
Tämä on meidän kokemuksemme mukaan hyvin yleistä ja siksi olemme päätyneet siihen, että jätämme ensikertalaiset muiden vaivoiksi!
Miten sitten ensikertalaiset voisi ikinä tulla kokemusta rikkaammaksi, jos kaikki ajattelisivat noin?
Ensikertalaiset ensin keskenään ja sitten onkin jo kaksi kokenutta paria.