10 000€ lainaa? Mistä?

Kysyjä.

Tarvitsisin tuon summan rahaa,jolla maksaisin vanhan autolainani ja kulutusluotot pois. Luottotiedot kunnossa, säännöllinen työ, tosin pienipalkkainen. Mistä tuo summa kannattaisi hakea? Ja tarvitseeko erikseen ilmoitella mihin rahat käyttää? Entä kuinka nopeasti lainapäätöksen voi saada?

6

2405

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaaaaaaaaaaaaa

      Saa 50% bruttovuosituloista,jos ei muita kulutusluottoja. Eli jos maksat muut pois, niin ilmoita hakiessasi muut luotot 0e, paitsi tietenkin jos jotai jää ulkopuolelle tai on asuntolainaa. Päätöksen saat n.puolen tunnin pankissa käynnillä ja rahat heti tilille. Korko kohtuullinen.

    • omasta pankista

      Eli kysäiseppä ihan ensimmäiseksi siitä pankista, jossa olet tällä hetkellä asiakkaana.

    • Muistaakseni monella pankilla on nykyään se palvelu (Sampo, OKO ainakin), että voi "niputtaa" kulutusluotot ja pienehköt lainat yhdeksi ainoaksi lainaksi joka myönnetään suht kohtuullisella korolla. Vaatimuksena säännölliset tulot. Kannattaa kysyä!

      • ei kannattaisi

        MAKSAA LAINAA. miksi et voi vaan maksella kumpiakin lainoja normaalisti pois?? miksi ottaa taas uusi laina kaikkinen avaus ym maksuineen??


      • vainperksaukiset
        ei kannattaisi kirjoitti:

        MAKSAA LAINAA. miksi et voi vaan maksella kumpiakin lainoja normaalisti pois?? miksi ottaa taas uusi laina kaikkinen avaus ym maksuineen??

        Siis haloo!!!! kuka vitun idiootti ottaa 100-20000€ lainaa? No tietysti TYHMÄT JA IDIOOTIT! Tuollainen 20000 on helposti ja nopeasti saatavissa kasaan sääställä! Mutte eihän tyhmä idiootti sitä tajua! Pitää saada kaikkia heti nyt!


      • kannata
        ei kannattaisi kirjoitti:

        MAKSAA LAINAA. miksi et voi vaan maksella kumpiakin lainoja normaalisti pois?? miksi ottaa taas uusi laina kaikkinen avaus ym maksuineen??

        periaatteessa maksaa velkaa velalla juu. Mutta lainojen niputtaminen yhdeksi maksettavaksi lainaksi pienentää niistä maksettavia kuluja huomattavasti. Nämä kulutusluotot ovat usein omatoimisten luotonmyöntäjien antamia ja niiden vuosittaiset korot ovat usein n. 20 % (toki on useamman sadankin prosentin pikavippejä). Pankissa taas kun ne kaikki niputtaa yhteen suurempaan lainaan saa korot helposti noin puoleen tuosta (pankkien kulutusluottojen korko on karkeasti tällä tasolla). Tämän lisäksi yhden lainan lyhennyksen saa usein sovittua melko joustavasti eikä tarvitse enää seurailla eri paikkoihin maksettavia kuukausittaisia summia. Käypä vaikka Sampo-pankin sivuilla. Siellä oli ainakin joskus oikein laskuri, jolla saattoi tarkistaa paljonko koroissa säästää, kun luottonsa niputtaa.

        Kaiken lähtökohtana on tietysti se, että kun niputuksen saa tehtyä, niin rahahanat on syytä laittaa välittömästi kiinni, ettei tuudittaudu ajotukseen, etää "nythän mulla taas on rahaa".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3497
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      4
      2493
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      85
      2196
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      138
      1850
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      129
      1812
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      28
      1729
    7. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1395
    8. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1339
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1196
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      159
      1111
    Aihe