Elämäni tuntuu aivan unelta. En tunne, että elän tässä kehossa. Kaikki mitä teen tapahtuu automaattisesti. Pelkään, että minulla on jokin sairaus esim. aivokasvain. Yritän koko ajan elää tässä hetkessä, mutta en pysty siihen.
Onko muita jotka tuntevat elävänsä unessa?
Olenko tullut hulluksi?
9
1265
Vastaukset 9
- hetkellä kyllä
Tuntuu että muut elää puolestani.En hallitse omaa elämääni kun en saa sanottua tarpeeksi lujasti omaa mielipidettäni.Yritän pyristellä itsenäiseksi.USKOKAA!
- oli sama
"ongelma" ja kysyin siihen apua täältä, niin kehotettiin syömään rautatabletteja, koska anemia kuulemma aiheuttaa juuri tuota. Auttoivat.
- kris25
Mullakin on ollut autopilot päällä jo noin 2 kk. Niinkuin en saisi kosketusta ulkomaailmaan. Se on varmaan derealisaatio tai jotain. Jokaisen toiminnon mukana pitaisi ihmisellä tulla joku tunne, minulla sitä ei tule, kaikki on automaattista. En tiedä koska se loppu, tuntuu yhtä helvetiltä, kun on pieniä lapsiakin. Aivokasvain se ei ole, joku ahdistustila vaan. Olen sairastanut synn. jälk. masennuksen 4 v. sitten, silloin oli samoja fiiliksia.
- Aivot ei saa
tarpeeksi happea. Mars sisältä koneen äärestä kyhjöttämästä reippaisiin ulkotoimiin!
Huolehdi siitä, että niskanseudun kireytymäsi laukeavat!
Sinulla on todennäköisesti puutetta myös hivenaineista ja vitamiineista. Näin kesän alussa nokkoset vielä hyviä ja pehmeitä, syö niitä (kiehautettuna) saat rautaisannoksen nopeasti-imeytyvää rautaa., magnesiumia, kaliumia ym. sekä vitamiineja. Poimi paikoilta, joita ei ole lannoitettu.
Itselläni oli hontelo olo ja anemiaa lykkäsi, nyt alkukesän viherkuurin jäljiltä pursun elinvoimaa, nokkosen lisäksi olen syönyt kevätsipulia, salaattia, kuusen kerkkiä ym.
Usko tai älä, se auttaa! - fysioterapeutille
Aivot ei saa kirjoitti:
tarpeeksi happea. Mars sisältä koneen äärestä kyhjöttämästä reippaisiin ulkotoimiin!
Huolehdi siitä, että niskanseudun kireytymäsi laukeavat!
Sinulla on todennäköisesti puutetta myös hivenaineista ja vitamiineista. Näin kesän alussa nokkoset vielä hyviä ja pehmeitä, syö niitä (kiehautettuna) saat rautaisannoksen nopeasti-imeytyvää rautaa., magnesiumia, kaliumia ym. sekä vitamiineja. Poimi paikoilta, joita ei ole lannoitettu.
Itselläni oli hontelo olo ja anemiaa lykkäsi, nyt alkukesän viherkuurin jäljiltä pursun elinvoimaa, nokkosen lisäksi olen syönyt kevätsipulia, salaattia, kuusen kerkkiä ym.
Usko tai älä, se auttaa!on aivan totta että niskan seudun jumittumat saavat myös aikaan tuollaista unenomaista oloa.
- Tympii
Ja kärsin ahdistuneisuushäiriöstä, toki voi tuossakin olla perää ettei saa vitskuja yms. tarpeeksu koska ruokailutottumukset mulla on vähän pyllystä. Pitäis alkaa syömää terveellisemmin kun kasviksetkin on nii halpoja nyt.. Raskauden aikana sairastuin raskausdiabetekseen jonka aikana söin mahdollisimman terveellisesti ja pakko myöntää et olo oli sillon parempi ja "normaalimpi" :D
- unimaailma
Voi kyllä olla, että kärsin anemiasta. Esim minua huimaa, tulee hengenahdistuksia yms. Pitaisi alkaa syömään jotain rautapitoista ja jossa on vitamiineja.
Kiiitos auttaneille ja vastanneille.- ...kannattaisko
silti käydä lääkärissä, eikä luota pelkkiin keskustelupalsta-arvioihin. Voi tosiaan olla psyykkistä tai yksinkertaisesti jotain raudan, hapen tms. puutetta.
Kuitenkin on varmasti parempi, että käyt lääkärillä ja tarkistavat samalla muut fyysiset sairaudet, jotka voivat tuollaisia oireita aiheuttaa. Itse en ainakaan jäisi ihmettelemään, että pahenevatko oireet, sillä aiemmin aivan terve työkaverini kärsii sydämen vajaatoiminnasta ja hänellä juttu alkoi juuri noin. Luuli sitä ensin vain pitkittyneeksi flunssaksi, kun oli samalla nuhainen ollut jo jonkin aikaa ja sitä ennen oikeasti ollut flunssainen. En halua pelotella, mutta eikö ole parempi sulkea pois fyysiset sairaudet, eikä alkaa kiskomaan mitään rautatabletteja, koska niistä voi olla haittaakin sellaiselle, jolla on liian korkea hemoglobiini. Sekin voi aiheuttaa tuollaisia oireita.
Toivottavasti saat apua ja unimaailmasi jatkossa koskee vain oikeata unessaoloa.
Hyvää kesän jatkoa sinulle!
- itsesäilytysvaisto
Liian kilttejä ja avoimesti velpittömiä ihmisiä pilkitään, eli heidän ideoillaan rikastuu joku muu, heidän luottamustaan käytetään surutta omaksi hyödyksi, he ovat kuin avoimia kirjoja joista hyötyvät kaikki muut kuin kirja itse. Lopulta on riekaleksi luettu ja heitetään romukoppaan. Ja huom! meidät kasvatetaan siihen. Terveesti itsekkäät ihmiset eivät alistu heitä sortavaan kasvatukseen ja ihme kyllä äiti usein ihastuu siihen itsekeskeiseen lapseen joka ei tottele ja pitää häntä sen vuoksi viisaampana kuin kilttiä tottelijaa ja siitä kierre alkaa. Meitä ei hyväksytty eikä koskaan hyväksytä koska ihmistä ei voi hyväksyä tai olla hyväksymättä kukaan muu kuin ihminen itse ja jos on kasvatettu itseironiseksi itsensä pilkkaajaksi kaikki muutkin tekevät niin. Kyllä siinä joskus menee lukko päälle ja se kehottaa ihmistä opettelemaan minä itse asennetta joka on lapsena hävitetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241325
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411219Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2331111Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain631100Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,57976- 63881
- 83851
- 65667
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S30610- 39575
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14530- 32529
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28519- 33510
- 65488
- 29469
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari39465- 51451
- 24437
Olet komea ja kaikkea
En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o19423