Aika outo juttu, kun tänään aamulla kaikki toimi niinkuin pitäisi ja sammutin koneen jaikki ok, mutta kun illalla käynnistin koneen, niin edelleenkin kaikki toimi hyvin tervetuloa sivulle asti, mutta sitten tulikin sivu jossa ei ollut kuin taustakuva, eikä ainoatakaan ohjelmaa työpöydällä, eikä edennyt mihinkään, kunnes palasi takasin tervetuloa sivulle ja tuli sellanen kirjaantumis kuvake ja kun sitä klikkas, niin kertoi lataavansa käyttäjätietoja hetken, mutta ei mene mihinkään, vilahtaa vain taustakuva ja edelleen jää siihen kirjaantumis sivulle, missä on käyttäjän nimi.
XP jämähti...
Ymmällään...
7629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun vielä Windowssia käyttelin, niin kerran tuli saman tyylinen vika. Mun koneelle iski joku hemmetinmoinen pöpö, ei lehtenyt pois kuin XP:n uudelleen asentamalla. XP meni semmoiseen "hälytystilaan". Onko se työpöydän taustakuva harmaa? Ilmoitteleeko XP mistään vakavasta haittaohjelmasta?
Sama taustakuva kuin ennenkin, vaan ilman kuvakkeita.
Mitään hälyjä ei ole näkynyt...
No eipä tässä hätää, Linux on toisella kovolla.
vikasietotilaan ja tekisit siinä Järjestelmän palautuksen toimivaan konseptiin.
Täytyy huomenna perehtyä asiaan...mikäs se nappula olikaan, miten pääsee vikasietotilaan, kun niin harvoin tarvinnut siellä käydä..?
F2 naputtelet tiuhaan käynnistyksessä ennen tummaa Windows-logoa. Joissakin vehkeissä tais olla F8?
mitä piirustamista.
F2 on tietenkin BIOS-asetukset ja F8 vikasietotila. Vähä myöhä jo.
Eplorel kaatuu heti käynnistyttyä. Kokeilleppa painasta Ctrl+Alt+del yhistelmää ja saada tehtävien hallinta auki. Sitten sieltä suorita ja %systemroot%\explorer.exe
Muuta sälää: Windows ei tarvitse periaatteessa työpöytää käyttääksesi sitä. voihan sen korvata vaikka komentokehotteella tai jollain toisella työpöytä sovelluksella joka toimii windowssin alla. ;) Olet onnistunu blokkaamaan sen ekan vaiheen pois. =D