muita vähäoireisia

Ajattelin tehdä kyselyn ja näin ollen myös rauhoittaa itseäni.
Kuinka monella on vain vähäisiä tai muutamia raskausoireita?

Itselläni oireina vain: (Raskausvko 8 menossa, ensimmäinen raskaus.)
- kuukautisten jääminen pois
- ajoittainen väsymys
- kasvanut ruokahalu
- pissalla ravaaminen
- muutaman kerran päivässä "juimii" alavatsasta ja rinnoista

Ei huonoa-oloa, hajuherkkyyttä ym.
8629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

täällä... ihan normaalia se on. mulla eka raskauskin melko oireeton alussa. Sitten alkoikin kaikki huimailut ja selkäoireet niin jees.

Äänestä

ei pahoinvointia, ei väsymystä, ei mitään alusta saakka... maha tossa vaan kasvaa eikä oo kuukautisia. Muutamia kertoja olen tuntenut pientä muljahtelua (siis liikehdintää) ja ihan nyt viimeaikoina on ollut yö-aikaan vatsassa vihlovia kipuja kun siellä sisuskalut muuttaa uusiin osoitteisiin :)

-thats it-

Äänestä

Täällä voidaan oikeinkin hyvin, eikä oo tarvinnut kärsiä muusta kuin nännien kipuilusta koko aikana. Ei pahoinvointia, ei outoa väsymystä, ei ruokahaluttomuutta, eikä myöskään ihmeellisiä mielihaluja. ja tänään lähtee rv 33 et mikäs tässä ollessa =)

Äänestä

oon viikolla 8 ja oireita ei ole ollut kuin 'kuukautis'kipuja vatsassa ja tissien arkuus.
varmaan vähän oudosti sanottu, mutta tuntuu ku jäis jostain paitsi... :) vaikka en kyllä haluis ees niitä pahoinvointeja... niitä omituisia mielihaluja kyllä odottelen innolla, jos sattuis tulee joskus... ois hauska syödä jotain mitä ei ikinä söis, vaikka mansikoita ja makaronilaatikkoa. :)

Äänestä

Viikkoja kertynyt 17 ja pari päivää päälle. Mitään raskausoireita ei ole ollut väsymystä lukuunottamatta sekä ihan alkuraskaudessa hieman useammin ehkä kävin pissalla. Menkat jäi heti pois ja testin tein samana päivänä kun menkkojen olisi pitänyt alkaa. Painoa tippunut 5kg, eikä ruokahalu ole noussut/laskenut. Mielitekoja ei ole muuta kuin piimä, raejuusto ja vichy.

Toisin sanoen, jos testiä en olisi tehnyt, tokkopa ilman menkkojen jäämistä pois, olisin huomannut olevani raskaana. =)

Äänestä

Joo, mulla oli myös vähäisiä oireita alussa. Väsymys oli tosin pahaa, mut muuta ei sit ollutkaan. Tai tosi-tosi-lievää pahoinvointia välistä. Ja pissalla hyppäämistä.

Nyt kun loppu häämöttää, niin oireita on vaikka toisille jakaa :/ turvotusta joka puolella, hermosärkyä jalassa, närästystä, pissattaa koko ajan..on vaikea kääntyä sängyssä, mitähän vielä..

Niin ja muuten, ekalla kolmanneksella ja osittain tokalla, mulla oli päänsärkyjä..sellasia migreenityyppisiä. ja auttoiko panadol? no EI..

Tsemppiä! Kyllä varmaan saat oman osasi vielä näistä oireista :D

Äänestä

Täällä menossa toka raskaus vk 35 ja ainoa oire siitä oikeastaan tuo valtavaksi paisunut maha ;) Harjoitussuppareita tietty välillä, mutta ei kipeitä, joten raskausvaivoista en tiedä mitään...

Äänestä
  • Mä olen viikolla 9 ja mitään oireita ei ole ollut - paitsi ehkä ihan pieni rintojen aristus silloin kuin kuukautiset jäivät pois. Hajuaisti on ehkä vähän herkistynyt, mutta pahoinvointia en ole tuntenut. Olen tosi onnellinen! Äiti sanoi olleensa myös ihan oireeton minua odottaessaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raskauksia? kirjoitti:

Ajattelin tehdä kyselyn ja näin ollen myös rauhoittaa itseäni.
Kuinka monella on vain vähäisiä tai muutamia raskausoireita?

Itselläni oireina vain: (Raskausvko 8 menossa, ensimmäinen raskaus.)
- kuukautisten jääminen pois
- ajoittainen väsymys
- kasvanut ruokahalu
- pissalla ravaaminen
- muutaman kerran päivässä "juimii" alavatsasta ja rinnoista

Ei huonoa-oloa, hajuherkkyyttä ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu