http://www.hs.fi/haku/?kaikkiSanat=Bussikuskien epäillään käyttäneen lapsia siivoojina Turussa&hae=Hae
http://fi.wikipedia.org/wiki/Varissuo
http://fi.wikipedia.org/wiki/Varissuo
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En ihmettele yhtään. Kuskit ovat kautta linjan ääliöitä.
http://www.rhk.fi/?x31161=1687465
Onneksi asiat menevät edes pääkaupunkiseudulla hyvään suuntaa, ei tarvitse mennä bussilla kentälle kun voi ottaa junan.
TOI OON VANHA JUTTU ETTA KULJETTAJA ON PALKANUT 20 CENTILLA LAPSET SIIVOMAN BUSSIA JA SE OLI SUOMALAINEN KULJETTAJA!!!JA KYLLA SIRPA KORTE OON PUUTUNUT ASIJAAN!!
Joku bussikuski on varmaan sanonut että "se joka kerää roskat saa euron"...
Taidan itsekkin syyllistyä rikokseen kun olen maksanut 20 senttiä roskapussin viennistä...
Asuin alle kouluikäisenä lähellä silloista Pääskyvuoren kasarmia. Kävimme kaverini kanssa 60-luvulla portin kopilla juttelemassa vartiosotilaiden kanssa kun armeijatouhut kiinnostivat nassikoita. No, soltut "palkkasivat" meidät hakemaan lähellä olevasta kaupasta itselleen juotavaa, jäätelöä ym. Saimme hakureissusta jotain pientä korvausta joka törsättiin tietysti nallekarkkeihin ja muuhun vastaaviin huvituksiin. Eipä ole koskaan tullut mieleen, että joku teki asiasssa jotain väärin tai, että olisimme olleet lapsityövoimaa. Näin se maailman meno muuttuu.
Joku kukkahattutäti taas vouhottaa turhasta.
ei siinä mitään, kunhan kuski on ensin tarkistanut ettei bussista löydy neuloja ym. vaarallista.
Lapset itse keksivät kiusoitella kilttiä bushisetää kysymällä: "Aannaks, kaskytpennii, jos haen karkkipaperit penkeiltä?" Tosi törkeetä! Tana!
Äiti lupas mulle pienenä markan kerralta kun tiskasin. Tosi kaameeta lapsityövoiman hyväksikäyttöä! Sitäpaitsi se osti joskus mulle vaatteitakin, jos lupasi tehdä läksyt koko talven. Ei kyllä onnais nyt, -tana!
Kaikkiist pahinta oli se kiristys. Ei saanu kattoo telkust peittonpelisii ennenkuin oli pesty hampaat. Voi ...
ovat kiristys, lahjonta ja uhkailu. Näitä keinoja saa laillisesti käyttää lapsiin. Väkivalta on myös suosiossa, vaikkei enää olekaan laillista. Kuitenkin juuri noilla keinoilla yritetään opettaa lasta, että ei saa kiristää, lahjoa eikä uhkailla ketään, saati lyödä.
Ilmankos ovat kakarat murrosikään tullessaan sekaisin.