Kohtukuoleman riskistä tulee kertoa vanhemmille

3894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei ole keskenmeno, vaan vauvan kuolema !

Vaikka tällä palstalla tuo linkki onkin.

Hyvä, että tämä asia saa julkisuutta.

Äänestä

Itsekään en ollut edes ajatellut moista vaihtoehtoa ennenkuin se osui kohdalle. Olisiko suru ollut jotenkin helpompi kestää jos olisi osannut pelätä sitä jo etukäteen? Aluksi tuntui siltä, kun oli hirveä hinku syyttää jotakuta, ketä vain, mutta ei enää. Luulen että yksi murehdittava asia lisää (500 kohtukuolemaa, versus 60 000 elävänä syntynyttä... onko aihetta huolestuttaa kaikkia? Muuttaako se mitään?) olisi ennemmin varjostanut raskautta kuin helpottanut tuska yhtään pahimman tapahduttua.

Ei, minusta siis ei tuolla häviävän pienellä riskillä tule pelotella onnellisina odottavia äitejä. Jos tieto vaikuttaisi johonkin, jos se voisi estää yhdenkin tapauksen, kyllä. Mutta sellaisenaan se vain lisäisi huolta ja murhetta, tiedämme kaikki kai että raskaushormonit saavat mielen jylläämään jo muutenkin ylikierroksilla.

Heh, pelkään kätkytkuolema vieläkin vaikak nuorin on jo kaksivuotias, pelkään onnettomuuksia, tuntemattomia tai mitä tahansa muuta miten voisin lapseni menettää. Mitä ihmettä hyödyttää lisätä listaan vielä uusia pelon syitä?

***

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lojo kirjoitti:

http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=250928

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu