Mitä enää osaan tehdä??

......

Syön, tunnen syyllisyyttä, syön, syön ja tässä vaiheessa tunnen taas syyllisyyttä ja sitten taas syön. Olen 170/56 ja tarvitsen apua kipeästi! Minulla ei ole enää hyvä olla missään vaiheessa. Joko makaan sängyn pohjalla liikkumatta koska oloni on niin huono liian syömisen takia tai sitten taistelen ihoani nipistellen etten ryntäisi jääkaapille. Minun on jo pitkään pitänyt pudottaa pari kiloa ja se onnistuikin joku aika sitten, mutta sitten syöminen vei taas voiton. En pysty enää syömään normaaleita aterioita vaan jos pistän yhdenkin leivän suuhuni niin ahmin taas itseni huonoon kuntoon. Eli vaihtoehtoni ovat joko syömättömyys tai ahmiminen. Millaiset olisivat hyvät ateriat päivässä ja kalorimäärät kun haluan kuitenkin vieläkin sen pari kiloa pois?!

2

1004

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mad.onna

      Mikä on ikäsi? Se vaikuttaa energian tarpeeseesi? Oletan, että olet nainen/ tyttö? Harrastatko liikuntaa? Onko työsi fyysistä?

      Miksi sinun pitäisi laihduttaa? Paino-Indeksisi on 19.4. Normaalipainon indeksi on 18-24. Jos vaivasi on korkea rasvaprosentti, suosittelisin aloittamaan liikunnan harrastamisen. Paras kehon muokkaaja on kuntosali. Sen lisäksi kannattaa harrastaa jotakin aerobista liikuntaa.

      Energian tarve on yksilöllinen, ja koska en tiedä tuon enenpää sinusta, en voi sinulle energian tarvetta laskea.

      Tässä on linkki laskuriin, jolla voit laskea energian tarpeesi:

      http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet03/energyneed.pl?session_id=2d23b195fba5e6a4f138cc941894c4f4

      Päivässä olisi hyvä syödä 5-6 kertaa. Noin 3-4 tunnin välen. Näin verensokeri pysyy tasaisena ja ei tule ahmimiskohtausia. Elimistö myös kuluttaa energiaa enemmän, kun se saa polttoainetta säännöllisesti.

    • ÄÄÄÄÄÄÄ

      toi sun viesti kuvaa niin minua et tuli ihan itku ku luin tota.. :/ mulla on ihan sama ongelma enkä mä tiiä miten ihmeessä oon päässy tämmöseen tilanteeseen :/ tekis mieli kuolla vaan ku tuntuu etten mä selviä... Mä haluisin oikeesti apua..olisi hyvä psyykata ittensä jotenki ja ajatella asioita eri tavalla ja äähh..kaikki on turhaa...jotenki jos vaikka viikon pystyn syömään oikein ja terveellisesti niin keho"kaipaa" sitä vanhaa tapaa..eli ahmia..ei sais vaan antaa periks mut tää on niin HELVETIN vaikeeta mä en tajua :(((

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      107
      730
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      660
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      499
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe