Mitä enää osaan tehdä??

......

Syön, tunnen syyllisyyttä, syön, syön ja tässä vaiheessa tunnen taas syyllisyyttä ja sitten taas syön. Olen 170/56 ja tarvitsen apua kipeästi! Minulla ei ole enää hyvä olla missään vaiheessa. Joko makaan sängyn pohjalla liikkumatta koska oloni on niin huono liian syömisen takia tai sitten taistelen ihoani nipistellen etten ryntäisi jääkaapille. Minun on jo pitkään pitänyt pudottaa pari kiloa ja se onnistuikin joku aika sitten, mutta sitten syöminen vei taas voiton. En pysty enää syömään normaaleita aterioita vaan jos pistän yhdenkin leivän suuhuni niin ahmin taas itseni huonoon kuntoon. Eli vaihtoehtoni ovat joko syömättömyys tai ahmiminen. Millaiset olisivat hyvät ateriat päivässä ja kalorimäärät kun haluan kuitenkin vieläkin sen pari kiloa pois?!

2

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mad.onna

      Mikä on ikäsi? Se vaikuttaa energian tarpeeseesi? Oletan, että olet nainen/ tyttö? Harrastatko liikuntaa? Onko työsi fyysistä?

      Miksi sinun pitäisi laihduttaa? Paino-Indeksisi on 19.4. Normaalipainon indeksi on 18-24. Jos vaivasi on korkea rasvaprosentti, suosittelisin aloittamaan liikunnan harrastamisen. Paras kehon muokkaaja on kuntosali. Sen lisäksi kannattaa harrastaa jotakin aerobista liikuntaa.

      Energian tarve on yksilöllinen, ja koska en tiedä tuon enenpää sinusta, en voi sinulle energian tarvetta laskea.

      Tässä on linkki laskuriin, jolla voit laskea energian tarpeesi:

      http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet03/energyneed.pl?session_id=2d23b195fba5e6a4f138cc941894c4f4

      Päivässä olisi hyvä syödä 5-6 kertaa. Noin 3-4 tunnin välen. Näin verensokeri pysyy tasaisena ja ei tule ahmimiskohtausia. Elimistö myös kuluttaa energiaa enemmän, kun se saa polttoainetta säännöllisesti.

    • ÄÄÄÄÄÄÄ

      toi sun viesti kuvaa niin minua et tuli ihan itku ku luin tota.. :/ mulla on ihan sama ongelma enkä mä tiiä miten ihmeessä oon päässy tämmöseen tilanteeseen :/ tekis mieli kuolla vaan ku tuntuu etten mä selviä... Mä haluisin oikeesti apua..olisi hyvä psyykata ittensä jotenki ja ajatella asioita eri tavalla ja äähh..kaikki on turhaa...jotenki jos vaikka viikon pystyn syömään oikein ja terveellisesti niin keho"kaipaa" sitä vanhaa tapaa..eli ahmia..ei sais vaan antaa periks mut tää on niin HELVETIN vaikeeta mä en tajua :(((

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      124
      6602
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      53
      5664
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      78
      4423
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      85
      4303
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      102
      4071
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1426
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1235
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      334
      1227
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      10
      1189
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe