eli siis ostin viherlandiasta noin 30cm mandariinipuun ja haluaisin saada tietoa sen hoidosta.kiitos etukäteen.
Mandariini/appelsiini puun hoito
12
7631
Vastaukset
- Skäri
vain suuren, itse istutetun mandariinipuun hoidosta. Se ainakin tykkää olla kesäisin ulkona (niin kauan kun jaksat kantaa sen ulos!), talvisin valoisan ikkunan luona, ja leikkaamisesta se tykkää! (ainakin vanhempi, suurempi puu) Kastele riittävästi, sumuta pölyt pois. Voit saada elinikäisen ystävän. :)
- Fire fist ace
kiitos tiedosta, tulee tarpeeseen.Sulla on varmaan tosi hieno puu
 - Onttomukulakiurunkannus
Fire fist ace kirjoitti:
kiitos tiedosta, tulee tarpeeseen.Sulla on varmaan tosi hieno puu
Itsekin olen joskus kasvatellut sitruspuita siemenistä. Sinänsä se onnistuu kohtalaisen helposti.
Omat sitrusviljelmäni ovat yleensä lentäneet lopulta roskiin, koska tuntuvat olevan erittäin alttiita vihannespunkille. Suihkuttelusta ja muista konsteista huolimatta vihannespunkkeja on lopulta liikaa ja siinä pelossa, että ne leviävät muihinkin kasveihini, olen antanut sitrukselle lähtöpassit.
Esim. omakotitalossa, jossa on mahdollista järjestää asuinhuoneita viileämpi, mutta valoisa talvehtimistila, kasvin vieminen kunnialla talven yli lienee helpompaa.
Olen kyllä nähnyt joidenkin minua kärsivällisempien ja muutenkin parempien kasvattajien saaneen sitrukset menestymään kerrostalossakin. Kaikki kunnia heille! 
 - johanna.lehti
istutin tänään mandariini puun tavallisista siemenistä voiko joku antaa pientä hoitovinkkiä
 - >>>>>>>>>
Täältä hyvät ohjeet sitruspuun kasvatukseen:
http://www.citrusplants.info/- Kasvi<3
Oisko suomenkilistä sivua jossain, mistä löytyis ohjeita mandariinin kasvatukseen?
 
 - öö
ois tällane kymysys et tartteeks mandariini puut tukee mitenkään kasvu vaihees ku se meinaa vaa kasvaa ylöspäin... se on nyt sellane 15cm joku puol vuotta vanha
- Mannaryyni kyykyssä
Kuules, minä aina katkaisen latvan poikki, jotta ne alemmat osat vahvistuu. Minulla greippi olisi jo 4 metrinen jos en olisi katkaissut latvaa ollenkaan ja se alaosa olisi aika heikko.
Tärkeää ei ole kasvattaa liian äkkiä korkeaksi, vaan yrittää vahvistaa alemmat oksat, jos mahdollisesti tulee hedelmiä, niin oksat jaksaa kantaa.
Eli antaa latvan kasvaa pikkuhiljaa pitemmäksi. Sivuoksia voi lyhentää jos sitruspuu näyttää hölmölle.
Minua joskus harmittaa kun greippi alkaa yhtäkkiä kasvamaan lokakuussa lähes 30cm ja senhän voi leikata vasta keväällä.
Greippini on jo suunnilleen 17v ikäinen. ja minulla ollut 15 vuotta. 
 - öö....uberöö
ok laitoin tänään vähän tukea sille grillitikulla...XD kun uudet lehdet meinasi kääntää vartta pitää siis en si keväänä/loppu talvena vähän vaikka leikkaisikin sitä.
puu on tällä hetkellä yli 20 cm pitkä ja sillä on suhtkoht paksu varsi se on noin 3mm paksu.
Mitä meinaa kun /jos rungon alaosassa on pieria valkoisia viivoja... vai tiedätko sinä...?
olisikohan se sitä että runko alkaa muuttua ruskeaksi/siis puuksi... =?- Mannanryyni kyykyssä
Mun vanhan greipin varressa on sellasia vaaleita viivoja. Ilmeisesti se sinun taimi alkaa olemaan sellanen vahvempi.
Älä vielä leikkaa, leikkaa vasta keväällä, koska sitruspuut alkaa olemaan lepokausissa ihan kohta. - öö
Mannanryyni kyykyssä kirjoitti:
Mun vanhan greipin varressa on sellasia vaaleita viivoja. Ilmeisesti se sinun taimi alkaa olemaan sellanen vahvempi.
Älä vielä leikkaa, leikkaa vasta keväällä, koska sitruspuut alkaa olemaan lepokausissa ihan kohta.on hyvä kun tuli taas tällane kesä tänne länsi suomeen.... kasvit etenkin mandariini puu jaksaa viel kasvaa/vahvistua. =)
onko greipissä ollut vielä yhtään kukkia?
kasvatatko mitään muita sitruspuita==? 
 - Testaja3
Itse asustelen Kuopiossa mulla on mandariinipuu ostin marketista 25 e vaan oli hedelmiä kulma voi syödä kirpeitä mutta hyviä kukinta tuoksuu hyvälle runko on kohtuullisen paksu jaksaa pidellä hedelmiä. Sumute pulloa ehdotti myyjä että pitää siitä.😊
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1255242Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1874961"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste853444Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072986Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242322Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2411747Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821325- 991309
 Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.741010Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.100957