Auton ohjekirjasta luettua:
Vanne 13x5J Offset mm 40
Renkaan koko 155SR13
Kuinka noita sitten pitäisi lähteä tulkitsemaan?
Tietääkö muuten joku vuoden 92 sunnyn pulttijaon vai selviääkö se tuosta?
Vanne 13x5J Offset mm 40
Renkaan koko 155SR13
Kuinka noita sitten pitäisi lähteä tulkitsemaan?
Tietääkö muuten joku vuoden 92 sunnyn pulttijaon vai selviääkö se tuosta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
13x5J, jossa 13 = siis vakiovanteen halkaisia tuumina eli 13, 5 = vanteen leveys tuumina. Tuota J:tä en osaa sanoa, mutta sillä tuskin on mitään radikaalia merkitystä??
offset meinaa tietääkseni että montako milliä vanne menee keskiöstä sisäänpäin eli tässä tapauksessa 40 mm.(tästä en oo ihan varma)
Renkaan koossa 155 tarkoittaa leveyttä milleinä, noita kirjaimia en taas tiedä, mutta tuo 13=renkaan tuumakoko.
eli ei siis selviä pulttijako.
Korjatkaa joku jos meni huti.. :)
13 on vanteen halkaisija ja 5 on vanteen leveys tuumina. J on vanteen reunan tyyppi (vanteen reuna on J:n muotoinen, eli yksipalkeinen). Offset eli ET on vanteen kiinnityslaipan mitta (40mm) vanteen keskikohtaan nähden. ET:n ollessa positiivinen on laippa keskikohtaa ulompana ja mitä suurempi luku, sen sisäänpäin "levittävämpi" vanne.
Renkaan merkinnöistä 155 on renkaan (kulutuspinnan) leveys millimetreinä, S on nopeusluokka (max.180km/h), R on vyörenkaan "koodi" ja 13 on renkaan koko tuumina.
Näistä merkinnöistä EI SIIS selviä pulttijako.
pulttijako on aika varmasti 4x100. sen voit varmistaa esim. rengasliikkeestä.